Keria

elianna

Well-Known Member
Vreau si eu 3-4 lastari de keria. Daca sunt cu radacina e si mai bine. E posibil acum sau mai bine la toamna, nu prea stiu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum sunt in floare.Nu cred ca taie cineva .A mea nu e mare de loc ca ti-as fi oferit eu cu drag.
 

gabrielais

Active Member
Emilia, urmareste in Lidl, eu am luat de acolo anul trecut...planta mare si dezvoltata...sigur mai aduc...prin mai daca imi amintesc am luat-o....oricum daca vad te anunt; incearca si la sweet-garden, parca aveau din cate tin minte
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc mult. Daca lasi putin pamant pe radacina, cred ca au sanse ca urmeaza o perioada racoroasa. Cat ma costa?
 

belisima

Well-Known Member
fetelor, sa stiti ca keria se prinde din orece bat infipt in pamant, eu am dus zilele astea una imensa primita de la cineva la curtea bisericii, si sta bine, mai ales ca a plouat.
 

elianna

Well-Known Member
Ce veste buna imi dai. Sper sa am noroc. Am citit ca nu-i prea place soarele si iarna ramane verde. E adevarat ?
 

belisima

Well-Known Member
da , ramane verde, am observat-o foarte inflorita si in umbra copacilor, infloreste pe lemnul vechi, deci cred ca nu se tunde. cred ca soarele arzator de vara o mai arde...
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc. Asa citisem si eu si de aceea mi-a picat cu tronc, fiindca am scos niste plante dintr-o zona mai umbrita care acum a ramas cheala.
 

lucia2002

Active Member
Multumesc mult. Daca lasi putin pamant pe radacina, cred ca au sanse ca urmeaza o perioada racoroasa. Cat ma costa?
Iti trmit cu placere, fara nicio obligatie, eventual doar costul legat de transport. Ajung zilele astea la gradina si o sa scot cateva radacini pe care o sa ti le pun intr-un ghiveci.
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc mult. Poate vrei ceva la schimb. Am margarete clasice, aster inalt, lonicera, un puiut de iasomie de iarna si imi pare ca am vazut un lastar inradacinat de Rose-Marie Viaud. E ruda cu Perennial Blue dar are o singura inflorire si ajunge la 6m.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Elianna, daca nu reusesti acum, in toamna voi muta o tufa de kerria. Da un semn si iti voi trimite cu placere.

In ce priveste cele discutate, sa stiti ca eu tund drastic tufele mele de kerria ca sa tin extinderea sub control si nu au nicio treaba. Cine are spatiu limitat poate tine astfel tufele compacte.
 

anknic

Active Member
daca nu reusesti acum, sa ma anunti si pe mine...am o tufa maricica si sigur gasesc radacini sa le pun in ghiveci pt tine :)
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc din suflet! Mi-ati sarit asa repede in ajutor ca sa-mi rezolv problema ca nici nu-mi vine sa cred. Va raman datoare si imi va face placere daca va pot ajuta si eu cu ceva. :h::openrose:
 

lelia

Well-Known Member
Eli ,daca ,,strigai" mai devreme ,deja o aveai in gradina ...si eu pot sa-ti trimit ,am si de unde...daca nu rezolvi cu fetele ,mai ,,striga "...
 
Sus