kiwano, carambola, cactus

Aura

Member
acum vreo doua saptamani..am cumparat fructul stea si un fruct de cactus...am pus semincioarele in pamant..si mi-au germinat...sunt norocoasa la capitolul acesta...si fara banuti de turba...nu ca nu as vrea ..dar nu gasesc de cumparat in zone apropiate( am inteles ceva de marginea Bucurestiului..ca pe acolo as gasi...).
...cum am procedat?pai am pus vreo doua semincioare de fruct de stea in pamant(una am tinut-o o zi in apa..nu stiu care a germinat...deocamdata doar o semincioara a rasarit)
uitati aici prima zi din viata lor...impart si de asta -data bucuria mea si cu voi... :D se poate, curaj!incercati si voi...

fructul stea

http://libellule.sunphoto.ro/fructul_stea/13877488
http://libellule.sunphoto.ro/fructul_stea/13877666

planta fruct de cactus...punctuletul rosu...de fapt, nu-i un punctulet..il gasiti voi in mijlocul fotografiei...e rosiatic...

http://libellule.sunphoto.ro/fruct_de_cactus/13876733

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari!
Ce gradinuta tropicala vei avea!
Ma bucur nespus de mult!
Sa ai parte de toate !
 

Aura

Member
multumesc...dar nu vad lucrurile chiar asa...nu ma gandesc sa fac o gradina tropicala..nu stiu cum sa zic ..e o bucurie mare cand rasare ceva pus de mana mea... e o bucurie mare..cand vin seara de la serviciu..si mai gasesc cate ceva rasarit, inmugurit, inflorit...:D
Aura
 

Aura

Member

victoria

Active Member
felicitari Aura.Am avut si eu cateva seminte de la Mirela, si le-am pus in pamant direct in gradina.Desi le-am pus pet in cap,nu au rasarit. :(
O sa ma uit in hypermarket si,daca gasesc,o sa iau semintele si mai pun si la anul,dar in ghiveci.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
aura daca o sa mai ai o samanta de daruit , pune ma si pe mine pe lista , ca ma facura curios la gust :oops:
 

Aura

Member
ei, fructifica...?! eu glumeam...nu-mi fac sperante din acestea. Eu sa vad o floricea si voi fi multumita :D
Aura
 

Aura

Member
kiwano

din cate vad plantuta aceasta e obraznicuta nu gluma...a pus stapanire pe balcon...creste asa repede....vrea doar apa ....eu fac glume pe seama ei...si zic ca seamana cu vrejul de fasole al lui Jack... :mrgreen:
la baza frunzelor,intre frunze, pe vrej ..zaresc niste puncticele..or fi niste viitoare floricele? :D
nu stiu ce" oratanie " se da la castraveciorii mei africani...dar zilele trecute am gasit niste frunze rontaite....si culmea, nu-s frunze de la baza plantei..ci mai pe mijloc...vreun melc, vreo omida?o fi fost in trecere..vad ca alte frunze nu au mai fost afecate de atunci....

http://libellule.sunphoto.ro/kiwano/17843290

http://libellule.sunphoto.ro/kiwano/17843445

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu mai stiu cate seminte erau dar doi cavaleri au inceput sa se miste , nu prea cunosc specia sa stiu cand sa i mut ca e cam ingusta "garsoniera"

limacsul lasa altfel frunza , pare omida

succes
 

Raven77

Member
Ai fi avut toate sansele sa faca fructe de kiwano, dar numai dace ar fi fost pus in gradina Aura. Sa nu uitam ca si pepenele galben si cel verde sunt plante de origine tropicala si fructifica la noi Slava Domnului. La fel ca cele amintite mai sus, kiwano are nevoie de pamant pt a se intinde sau macar conditii de gradina. Incearca sa cultivi pepene galben sau pepene verde in balcon, cu siguranta nu va face fructe pt ca nu are conditiile dintr-o gradina. Frunzele la kiwano al tau sunt rontaite de un carabus sau gandac pt ca singurul indiciu sunt frunzele rontaite,iar daca ar fi omizi ar trebui sa fie undeva pe planta, iar melcul lasa o dara de mucus pe unde trece.
 

Aura

Member
eee, Raven, ce stii tu? :mrgreen: am si pepene in balcon....serios, am aruncat intr-un pahar niste semincioare de la un pepene verde consumat...si vad ca au germinat...
Cum spuneam, nu imi fac sperante la fruct...ar fi frumos sa faca fructe.Nu m-ar mira f. mult. Am vazut ca la altii a facut fructe in ghiveci fara nicio problema...
Dane, probabil ca ar fi fost ideal de la inceput sa-i plantezi direct intr-un ghiveci mare.Dar daca i-ai plantat in paharute, stii cum am facut eu?i-am mutat intr-un ghiveci dupa ce le-a dat un rand, doua de frunzulite.Cu cat mai repede...cred ca cu atat mai bine.Si ca sa nu-i afecteze foarte mult schimbarea de mediu...i-am tinut sub pet pana s-au acomodat cu "apartamentul" :)
Zilele acestea am mai pus trei semincioare fara a acoperi ghiveciul...si vad ca au rasarit fara nicio problema.Le place umiditatea.
ce am aflat de curand?ca aceasta planta va face si flori feminine si maculine...si doar cele feminine vor fructifica....
Uitati alta frunza ciuruita . La omida ma gandeam si eu.
http://libellule.sunphoto.ro/kiwano/17843446
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ca sa le urmaresc evolutia le pun in pahare de salata tip MCDON si cum vad miscare le scot capacul , radacinile apar dar sunt destul de firave o sa astept prima si a doua serie de frunze sa trec la mutat

succes

mda nu e omida , omida ia de la capete din cate tin eu minte , sunt multe insecte care pot pisca frunza
 

Aura

Member
kiwano

pe kiwano meu l-am mutat ieri in gradina....si acolo vad ca isi cam da duhul.... :(
crescuse f. f. f. mare...imi impanzise balconul...de abia am putea sa trag vrejurile care se urcasera pe pereti, pe sarma de rufe si peste celelalte plantute....am intins vrejurile pe podea si aveau peste 3 m.....daca la inceput eram tare incantata si faceam glumite pe seama lui...ca este vrejul meu de fasole.... :wink: apoi..gluma a inceput sa se ingroase....nu el floricea, nu el fructe....pusese stapanire pe balcon si pe locusorul celorlalte plantute...si inca avea lastarei..tot mai vroia sa creasca...asa ca ieri ...fara sa-i dau explicatii...l-am mutat in gradina...langa un nuc....stiu vorba ca la umbra nucului nu creste nimic....dar am intins vrejul pe trunchiul nucului...alt loc unde sa se catere nu aveam pt el....in plus, am observat ca aceasta planta apreciaza umiditatea si putina umbra....azi l-am gasit tare mohorat...cred ca de la schimbarea de mediu..dar si faptul ca i-am cam rupt vrejurile cand l-am deslipit de pe pereti....
imi pare rau putintel..ma incearca acel sentiment ....cand pierd o plantuta..cand pierzi ceva in care ai pus suflet...dar in acelasi timp..cred ca am facut bine...pt celalalte plantute.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine cei trei de la rasarit :D o duc bine , eu le tund din "carlige" ca se omoara singuri daca le las si juma de zi full sun , in rest e ok
 
Sus