kiwano, carambola, cactus

Aura

Member
A mai plantat cineva kiwano ?

Eu m-am lecuit de anul trecut...ma gandeam eu azi, ca daca le-as fi trimis seminte la ai mei, la tara, sigur se faceau...dadeau fructe si toate cele.
Nu mi se pare diferit de castravete acest fruct tropical, nici ca gust si nici ca aspect (doar ca are acei ghimpisori). Deasemeni, cred ca au acelasi ritm de crestere..si aceleasi preferinte climatice ( ca nici castravetele nostru nu rezista iarna...!) . Deci se poate cultiva cu usurinta la noi, daca vrem, zic eu.

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
se pot cultiva nu zic nu cam toate plantele vara la noi , dar la noi castravetele e si subiect de muratura si nu cred ca vrea cineva kiwano murat
 

Aura

Member
Am inteles ca are nu stiu ce vitamine. Si este interesant ca aspect. Despre kiwano vorbesc.
In rest...pe mine, gustul nu m-a impresionat..chiar deloc. :pumni:

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e simplu, nu suntem obisnuiti , asa cu mango la inceput s-a uscat pe masa , asa cum kaki a fost aruncat la gunoi si acum ambele e batalie pe ele asa si alte fructe vor patrunde in arealul gusturilor noastre
 

Aura

Member
Nu-i chiar asa. :evil: Mie, mango si kaki mi-au placut de la inceput. Oarecum. Nu pot spune ca m-au dat pe spate rau.
Daca ceva nu-mi place de la inceput, cu greu o sa imi placa mai tarziu :wink:

Aura
 

Irinaaa

New Member
am cumparat ieri un kiwano .cum fac cu semintele ca sa le pun la germinat , le usuc sau asa proaspete in camasuta aceea ? ms
 

Irinaaa

New Member
daca intereseaza pe cineva ...
semintele le-am pus pe ziar si le-am lasat o zi pana s-a uscat acoperisul gelatinos . am citit ca se poate grabi germinarea daca sunt lasate 12 ore in apa calduta , eu am incercat si aceasta varianta dar am pus si in pamant imediat . au iesit in acelas timp din toate semintele si am pus vreo 40 .si mi-au mai ramas vreo 110 din doar 2 linguri de kiwano .
fructul a avut 228 gr si a costat 10 lei ,iar continutul este format numai din semincioare invelite intro gelatina placuta la gust - ceva a caise verzi . e curios cum ajung 8-10 seminte sa fie vandute cu 7 lei cand mai ales germineaza asa de usor .
 
Sus