Kohleria

nicoleta

Member
Cine n-ar vrea o colectie, draga Cornelia? Si eu am doar doua, cele obisnuite din care am dat si prietenelor mele iubitoare de flori. Le iubesc foarte mult, m-au bucurat cu multe flori, chiar si acum, cand le-am adus in casa, de teama sa nu inghete pe balcon!

Aveti propuneri? Poze? De dragul florilor si vazand la voi o poza mai frumoasa ca alta promit sa-mi iau un aparat cit de curind! Poate ma aude mosul... :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa aveti grija cand rupeti vreo frunza vesteda sau floare trecuta - sa nu raniti tulpina! Rana se necrozeaza si planta se duce treptat daca nu te prinzi ca trebuie sa tai portiunea afectata. Evident urmeaza reinradacinarea lastarului.

Si revin cu avertismentul referitor la musculitele albe - distrug tulpina de Kohleria si sunteti nevoiti s-o luati de la capat cu rizomi. Deci, adio sezon de inflorire.
 
eu am primit ieri un varf de lastar cu un bobocel , l-am pus in apa dar frunzele s-au pleostit.oare am sanse sa iasa ceva din el? ce am gresit? ce trebuie sa fac?. e singurul lastar pe care il am si eram asa fericita. :(
 
cornelia a spus:
Sa inteleg ca nu va tenteaza? Puteti sa nu va lasati tentati? Bine, treaba voastra. Dar sa nu ma invidiati cand voi avea colectie. :rofl:
ma tenteaza pe mine :oops: ( nu am de nici o culoare-doar un lastar care cred ca-l voi pierde) dar ce sa-ti dau la schimb?
 

roxy

Member
eu am pus lastarii direct in pamant si s-au prins toti. poate ar fi mai bine sa incerci asa. asteapta si alte pareri.
 
ooooo ce rapid am primit raspuns. sa-l scot din apa si sa-l pun in pamant? ce fel de pamant ( am dela florarie cel in punga galbena, o fi bun?). MULTUMESC
 

vciupa

Member
Sunt sensibile aceste flori si pana se acomodeaza cu temperatura camerei poate sa dureze.
Oricum, daca nu va rezista, la primavara iti voi trimite eu lastari de kohleria de 3 feluri.
Mai am niste promisiuni care vor fi onorate tot atunci.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca accidental vi se rupe o crenguta care are si boboci, puneti-o in apa. Nu va pierde bobocii dar e posibil ca floarea sa aiba o culoare usor diferita de cea cu care v-ati obisnuit. (Eu tot revin cu observatii pe masura ce mai experimentez pe plantele mele. Sper sa va fie de ajutor.)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi dimineata am vazut boboc maricel la Kohleria rosu-portocaliu. Lenesa care asta vara n-a inflorit deloc. Te pomenesti ca mai nou ii place racoarea. :?
 

nicoleta

Member
Dragelor, as vrea sa va arat cele 2 kohlerii ale mele dupa ce le-am adus in casa de pe balcon in toamna; mi-a fost teama sa nu inghete. Acum trebuie sa le tund? Nu le-am udat prea des, acum am inceput sa le ud, m-am gindit ca au nevoie de repaus pentru a inflori mai mult!

Daca am gresit va rog sa-mi spuneti! Sunt innebunita si dupa kohlerii!!! :rofl:
 
Sus