La ce clematite mai visam!!!

monika 82

Well-Known Member
Doamnelor ce dorinte aveti pentru primavara 2014?Eu mi-as fi dorit gravity beauty, dar sunt anumite poze in care nu prea ma incanta :( , mai visez la piilu, miss bateman, si cele din grupa florida, florida sieboldii, vienetta, pistachio, dar nu prea ma incanta ideea de a le tine in ghiveci, le-as planta in gradina, dar stiu ca cele "florida" rezista pana la -10 grade, invit doamnele care le detin sa impartaseasca cu noi din experienta dumnealor, cum ar trebuie sa le protejam :D !O primavara frumoasa va doresc!
 

geodezia

Well-Known Member
e dorinte avem da la mine spatiu mic mic si le ingramadesc acum incep sa creasca si saracele vor fi cu rosele la gramada
deci
diamnatina
beautiful bride
autumn,
etc etc etc
asta sunt citeva
 

monika 82

Well-Known Member
Asa este, facem la cumparaturi, uitam sa ne oprim, mi-am comandat de la dna Maria :clematis yuki okoshi, si m-am riscat si cu florida vienetta, am discutat cu o dna , si mi-a explicat cum o protejeaza dumneaei, si am zis sa incerc, parca ma mai tenteaza si :rofl: florida cassis, am innebunit :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Am reusit sa comand in primavara asta mai multe clematite duble, dar tot mai vreau si altele: Veronia's Choice, Isago, Kaiser si cele care fac flori in forma de clopotel.. Ma mai gandesc. Poate la anu' facem schimb (daca reusesc sa le inmultesc - anul asta nu ma las pana nu reusesc)?
 

carla

Active Member
Eu visez la clematite cat mai albastre si cu flori cat mai multe ... asa de multe incat sa nu se mai vada frunzele de cate flori au
Mi-a trecut pasiunea pentru clematitele tip "verza" (adica cele cu flori duble si umflate), mai ales ca n-am reusit sa le fac sa reinfloreasca iar o parte mi s-au imbolnavit anul trecut si au disparut pur si simplu din peisaj. Asa ca m-am reorientat, vreau clematite sanatoase, cu flori mici si cat mai multe, fara numar daca se poate :)
 

MASCHA

Active Member
Geo in prima comanda la polonezi ai luat o clematita elf si un arbust,nu mai stiu cum se chema,cu niste flori ca batistute fluturate,ce fac s-au dezvoltat bine nu ne arati si noua poze :)
 

geodezia

Well-Known Member
elful mai exista da pomu s-a dus pe apa simbetei a dat coltul
elful este amarita nu se dezvolta frumos nu vrea sa creasca acolo unde am pus-o asa ca daca mai rasare anu asta trebuie sa o mut nu ii place la umbra
 

monika 82

Well-Known Member
LadyBug a spus:
Am reusit sa comand in primavara asta mai multe clematite duble, dar tot mai vreau si altele: Veronia's Choice, Isago, Kaiser si cele care fac flori in forma de clopotel.. Ma mai gandesc. Poate la anu' facem schimb (daca reusesc sa le inmultesc - anul asta nu ma las pana nu reusesc)?

Mi-ar face placere sa le inmultim si sa facem schimb, s-ar putea sa am disponibil tangutica, este o tufa zdravana, si cred ca as putea separa ceva radacini pentru schimb , pentru cine este interesat!
 

monika 82

Well-Known Member
carla a spus:
Eu visez la clematite cat mai albastre si cu flori cat mai multe ... asa de multe incat sa nu se mai vada frunzele de cate flori au
Mi-a trecut pasiunea pentru clematitele tip "verza" (adica cele cu flori duble si umflate), mai ales ca n-am reusit sa le fac sa reinfloreasca iar o parte mi s-au imbolnavit anul trecut si au disparut pur si simplu din peisaj. Asa ca m-am reorientat, vreau clematite sanatoase, cu flori mici si cat mai multe, fara numar daca se poate :)
Da , cred ca aici se incadreaza foarte bine cele de grupa 3,am inteles ca sunt mai rezistente, si infloricioase, cred ca blue angel este interesanta :D , dominika...ce ar mai fi?
 

belisima

Well-Known Member
eu am cumparat dominika si kardinal wyszynski in feb,le-am pus cam adanc si acum astept sa vad daca mai rasare ceva in zona aia :? pusesem niste bete dar au zburat .am vazut intr-o revista clematita ruutel,care ar fi de gr 3 si roooosie ca focul :rofl: pe aia mi-as dori-o,printre altele,as vrea si jackmanii alba,in general m-am axat pe cele gr 3 care infloresc toata vara dar nu mi-ar displacea o diamantina :bani:
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu nu stiu de ce, dar cred ca e vrajeala asta cu "infloresc toata vara"... Am Jackmanii, infloreste f abundent doar in perioada iunie-iulie... nimic mai mult.
Am incercat sa o tai dupa inflorire acum 2 ani, si mi-a reinflorit in octombrie, din pacate a dat brumna peste ea si mi-a propus sa nu mai repet experientul, ma limitez la inflorirea de vara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
Asa ca m-am reorientat, vreau clematite sanatoase, cu flori mici si cat mai multe, fara numar daca se poate :)
Daca-s albe florile nu-i bine? ;-) Mrs. Robert Brydon are flori mici dar multeeeeeeee :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
[quote="belisima",le-am pus cam adanc si acum astept sa vad daca mai rasare ceva in zona aia :? [/quote]

Ai facut foarte bine ca le-ai pus adanc ;-)
 

belisima

Well-Known Member
eu am primit o radacina de jackmanii primavara trecuta ,am pus-o la soare intr-un loc unde se scurgea pompa de apa,vreau sa va spun ca a inflorit toata vara,cred ca s in octombrie avea flori,acum am mutat-o ca nu dadea bine acolo,sper sa fie la fel d harnica si in noua locatie
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu fenomenul e altul, exact ca la trandafirii englezesti: ai o planta tanara si mica, face cateva floricele incontinuu, dar daca apuca sa se maturizeze, va avea o inflorire deosebit de abundenta si frumoasa, dupa care planta va simti nevoia sa se refaca. ;-)
 

belisima

Well-Known Member
hmmm :D multumesc cristina,e bine de stiut.oricum acum se pare ca locurile disponibile in curtea mea sunt cele de pe verticala,desi mi se pare ca le cam inghesui
 
Sus