Lac neamenajat - cum sa il amenajez

blue_wings

New Member
Am un lac de 8 x 8 metri (aproximativ), si adanc cam de 3 metri. Doresc sa ii amenajez marginile pentru ca se mananca de la an la an si se surpa, si dupa topirea zapezii cand e multa umezeala se formeaza o mlastina in jurul lui.
Solutia cea mai simpla ar fi cu beton, insa as vrea sa il amenajez altfel, cat mai natural si ecologic. Cam ce solutie as avea?
 

mg

Member
blue_wings a spus:
Am un lac de 8 x 8 metri (aproximativ), si adanc cam de 3 metri. Doresc sa ii amenajez marginile pentru ca se mananca de la an la an si se surpa, si dupa topirea zapezii cand e multa umezeala se formeaza o mlastina in jurul lui.
Solutia cea mai simpla ar fi cu beton, insa as vrea sa il amenajez altfel, cat mai natural si ecologic. Cam ce solutie as avea?
Practic ce doriti sa protejati , malul din apa sau pe mal ???
 

vatany

Member
re

in primul rand eu zic sa plantezi niste salcii crete curgatoare..deoare ce..au un ritm ff mare de crestere si radacinile lor intaresc malul.. la faza cu cimentatul..parerea mea este sa pui folie cauciucata neagra speciala,,e si ecologica si uzuala.. 8)
 

mg

Member
Daca a aparut deja un raspuns si colegul , tace ....revin ! Colegul blue_wings a cerut o solutie ecologica . Solutia ecologica , ieftina si foarte rezistenta , este taluzarea malurilor si al fundului (!) lacului cu FASCINE si stabilizarea lor cu PIETRE de dimensiuni mari . Pentru a va da seama de rezistenta ...canalul Dunare - Marea Neagra asa este facut : chestia asta am facut si eu prin '81 :wink:
 

Sparow

Member
8X8 si adanc de 3m :eek: .Nu m-as gandi niciodata sa il fac asa abrupt.Doamne fereste cade un copil si pana te trezesti...
 

blue_wings

New Member
Multumesc de raspunsuri. Am tacut pentru ca am fost o perioada offline.

Varianta propusa de mg cu taluzarea si stabilizarea pare cea mai potrivita cerintelor mele. Ma voi documenta mai mult in acest sens.
Lacul este deja facut, stiu ca este un pericol pt. copii, insa ma gandesc sa il si imprejmuiesc cu un gard de 1m inaltime si sa il acopar (gardul) cu plante cataratoare.

Deocamdata insa vreau sa ma ocup de lac, sa nu se mai surpe malurile de la an la an, ca deja a ajuns sub gardul care da la vecin, si nu vreau sa am reclamatii. Si cum spuneam, vreau sa il pastrez cat mai natural...betonul nu prea are ce cauta in natura...

Multumesc inca o data de raspunsuri...orice alte sugestii sau informatii sunt binevenite.
 
Sus