Lamai din seminte

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cu placere ! :marfa:

Da , si de obicei poliembrionicii sunt mai rapizi ca cei hybrid putand scurta cu pana la 5 ani durata de inflorire deci pe la 7-8 poti avea deja fructe daca e crescut corect si maturat la timp

Mda , era o mica dungulita pe laptop si cand dadeam pe poza marita aparea ca si o panza mica ,...poza insa nu e destul de clara si mosul e cam chior

Sa ai succes cu ei! :fluierat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere , sa tii cont insa ca cei hibrizi sunt cei cu viteza cea mai mare de crestere , aia sunt clonele iar cei cu viteza lenta sau normala sunt cei poliembrionici

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dap , am fcut test si la -9 si nu au nimic , cu cat mai acre cu atat mai jos se duce si invers la fructe dulce
 

robo

Member
A aparut o problema la unul dintre lamai, cateva dintre frunze se usca la margine.



Ce imi recomandati sa fac ?

danero2004 a spus:
1.Daca bordura maro are ca intermediar o bordura galbena , atunci e nivel marit de saruri in sol
Daca asta e cauza, cum o pot rezolva ?
Desi, nu prea cred, pentru ca mai am vreo 10 plantati in acelasi substrat (aproximativ - are in plus perlit).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Asta nu e valabil si la lastarii noi , care folosesc hrana din sol mai intens , as zice ca fie e de la soare dar cel mai probabil apa pe timp de caldura , fie rece fie cu fertilizant in ea , dar dat pe caldura mare

Varianta doi , o ciuperca dar "designul" petei nu prea lasa sansa mai mare de 10% ca ar fi asa ceva

Sol prea umed , prea sarat de la fertilizanti are ca aparitie etajele medii cu frunze aproape de maturizare si nu pe lastari medii

SUcces
 

marq

Member
Vad ca s-a oprit de multisor discutia :)
Dan care din cele doua tipuri de plante (din samburi poliembrionari sau hibrizi) sunt recomandate ca portaltoi, sau nu are importanta?
Intreb pentru ca am pus si eu 5-6 samburi din care 3 au fost dubli, sa-i las pe toti sa creasca sau sa caut doar hibrizi pentru ca se dezvolta mai repede? Vreau sa-i cresc experimental sa exersez altoirea :) daca se dezvolta suficient chiar la vara viitoare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lamaiul a cam picat la capitolul portaltoi din cauza sensibilitatii la fungi si tristeza si linia de cercetare a stopat dezvoltarea lui , in schimb a inceput popularea pe grapefruit , pe citrange .....cu cumportamente muuult mai bune

Pentru puii de seminte , semintele duble vor fi intotdeauna "true to seed" adica ce iese din samanta cu doi pui va fi identic cu planta mama din care s-a recoltat fructul in proportiie de peste 90%

Poti alege grapefruit sau pomele caci au o rata buna de crestere si trunchi viguros

Trifoliata are cateva nazuri cand temperatura scade simtitor
 

marq

Member
Ei ... m-am informat si eu putin si samburii mei sunt de grepfruit... roz cred (daca are importanta).
Pe cei mai mici ii tin cu folie in cap pe ceilalti descoperiti, le-am pus si o mica veioza cu bec economic, ajuta? sa o las sa mearga non stop sau doar ziua ca supliment?
Am facut si 3 poze. Am cocotat azi 2 sa ajunga mai bine soarele la ei sau mai exact sa-l zareasca ei.


Cel mai mare, curios e un geaman, oricum doar 2 sunt hibrizi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu se merita investitia in curent , cel mai bine le puneai in februarie si apoi le mangaia un pic soarele de primavara , acum cu lumina data de tine se vor chinui la greu , si lipita de ei o lumina de fluorescent e slaba rau de tot ca si aport luminiscent

Sa vad daca gasesc ceva seminte de Citrange , e foarte bun la pus pe el specii mai sensibile si cum am ceva Mana lui Budha , lamai si portocal rosu care acum sunt pe radacinile lor si ma tem ca pe viitor nu le convine asa de mult
 

marq

Member
Ai dreptate, e cam chioara lumina, inseamna ca mai bine ii las sa creasca cum pot.
Puteam sa pun samburi de toamna trecuta dar am zis ca o sa-mi creasca butasi ca fetii frumosi :) mai ales ca a zis ca-mi da cineva, dar nu prea ne-am sincronizat cand mai tundea, iar cand mi-a dat erau 40 grade afara :tavalit: un varf firav proaspat crescut care a rezistat el putin dar in final a cedat. Am mai gasit eu 2-3 spre toamna dar cine stie acum peste iarna daca rezista.

Sa inteleg ca ai din seminte Mana lui Budha , lamai si portocal rosu, vrei sa-i maturizezi si preventiv le pregatesti portaltoiuri? Oricum a fi e buna ideea. :clap:
Citrange... lamai uriase, ai pus mana pe asa ceva? Trebuie sa fie interesant.
 
Sus