Lamai din seminte

diana999

Active Member
are cineva experienta?am pus cativa samburi in pamant de vreo 2 sapt.....si nimic.pamantul mereu umed.i-am tinut p balcon.am mai pus acu 8 ani dar au murit.cateva sfaturi va rog :D coteaza unde ii pun?dar lumina?
 

cory_helen

Active Member
trebuie pusi samburii in pamant in lunile de vara... am pus si eu toamna - iarna si nu prea mi-au iesit...

oricum, dureaza cam o luna vara pentru germinare... si plantele sunt mai viguroase...

toamna - iarna poti astepta si 2 luni... dar acum daca ai pus, lasa-i acolo... pune-i lalumina si in casa, nu pe balcon... au nevoie de caldura constanta, iar noptile sunt reci deja...

asta zic eu... acum, mai citeste si alte pareri... numai bine... :wink:
 

gabiee

Active Member
mandarinii astia i-am pus anul trecut prin decembrie , nu mai stiu cand au rasarit , dar in primavara i-am mutat separat in ghiveci
acum 2 saptamani aveau vreo 50 cm , si i-am tuns vreo 20 cm , si i-am bagat in casa
ma gandesc la lamai e tot asa
deci au rasarit si iarna , au fost intr-un ghiveci in bucatari , au avut caldura tot timpul
http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... TEYZCEHCJW
 

cory_helen

Active Member
da, rasar si iarna dar trebuie tinuti in casa... daca se vrea sa stea in balcon, trebuie sa fie vara...

ca toamna noptile sunt mai racoroase...
si eu tin minte ca iarna dureaza mai mult germinarea... :D
 

diana999

Active Member
am impresia ca au putrezit.pamanatul e mereu ud.i-am pus in pahare de plastic si o caserola.poate nu se scurge apa bine :(
 

sicora fabian

Active Member
AP

Daca au murit, nu renunta. Ia semintele de la feliile de lamaie puse in ceai, dupa ce s-a racit si seamana-le intr-un ghiveci, la o floare - in acest fel vor avea conditii normale de germinare.
 

diana999

Active Member
poate le-a fost frig.nu am loc.o sa-mi cumpar un ghiveci si o sa mai incerc.o sa le tin in camera.pot sa folosesc acelasi pamant sau trebuie sa-l arunc?cat de des trebuie udat pamantul?
 

michaela

Active Member
diana999 a spus:
poate le-a fost frig.nu am loc.o sa-mi cumpar un ghiveci si o sa mai incerc.o sa le tin in camera.pot sa folosesc acelasi pamant sau trebuie sa-l arunc?cat de des trebuie udat pamantul?
diana999- pune semintele intr-un ghiveci cu diametru cam de 10 cm, substratul sa fie unul pentru cactusi(ce pot sa spun e ca mama a pus seminte de lamai si grapefruit in pamantul unui hippeastrum, care oricum iarna se tine si la hibernat :wink: ) nu le semana prea adanc ci suficient cat sa fie acoperite de substrat zic eu 1/2 cm :? , sa lasi pamantul sa se usuce intre doua udari, nu le trebuie umiditate foarte mare, le poti pune la temp camerei si fara pet in cap. Ce este totusi cam prost ca vor fructifica peste minim 8-10 ani daca nu sunt altoiti :roll:
Bafta!
 

diana999

Active Member
multzumesc pt sfaturi.eu nu am decat pamant de flori ....zilele astea merg sa-mi cumpar un lamai ...si-asa o sa pot sa altoiesc lamaii din seminte.
 

cory_helen

Active Member
pune samburii in apa 24 de ore inainte de a-i pune in pamant... si nu-i ingropa prea adanc, dupa cum ai mai fost sfatuita... poti sa-i pui langa alte flori, nu au probleme din astea...

mult succes...
 

diana999

Active Member
am crezut ca n-o sa iasa nimic si de nervi :D am mai pus catziva samburi intr-un ghiveci.de cateva zile am observat ceva.....in caserola unde pusesem primii samburi :) :wink:
 

cory_helen

Active Member
bravo, ce ma bucur... am si eu cativa la germinat, dar nu m-am uitat la ei... ii ud cam o data la saptamana... si in rest, uit de ei... poate am sa ma uit azi...
:)
am si curmali, tot asa in stadiu de seminte puse la germinat... sa vedem ce iese... daca nu, nu-i bai, o sa incerc din nou, in luna aprilie sau mai... cu sanse mai mari...

8)
 

diana999

Active Member
azi am papat si eu curmale pt samburi :wink: sper sa gasesc pe net niste indicatzii!ca nu stiu cum sa-i pun.nu strica sa incerci :D
 

riana

Active Member
am un lamai pus de mine sin seminte de 8 ani care a fost si altoit dar nu a facut niciodata flori. stie cineva ce sa-i fac sa infloreasca?
 

aleynad

Active Member
Moderator
muuuult soare vara, ingrasamant bogat in fier...ei sunt mai multe de luat in consideratie :)
 
Sus