Lamai II

liliput

Member
Buna seara.Avem si noi un lamai frumos,altoit anul trecut,care a facut acum niste purici negri.Cum pot sa-l scap de ei? Multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dupa mine cred ca lamaiul a avut ceva probleme la viata lui , are frunzele aplecate in jos si varfuri galbene si as zice udari facute la maxim sau un sol foarte retentiv sau apasator cum sunt solurile agricole complet nepretabile la cultura in ghivece, mai ales in combi cu nisip , si am fost destul de sigur cand am vazut lastarii lacomi verticali .

In rest , culorile sunt bune , a avut hrana destula , e nevoie insa de formare coroana purtatoare de rod.

Succes cu el!
Va salut pe toti!

De o saptamana am si eu un lamai adus din Grecia. Pe eticheta scrie ca este Citrus Limon, variety Poikilia Zampetakh.
Cand l-am luat avea lastari crescuti destul de mult. L-am tuns si i-am schimbat ghiveciul.

Am amestecat 4 parti pamant de padure cu 3 parti pamant de citrusi de la Floraself si 2 parti nisip grosier (1-2 mm).

Am observat ca unele frunze sunt ingalbenite la varf iar altele arata ca si cum ar fi mancate de omizi sau altceva. O frunza are pete ruginii pe ea. Sunt semne de boala sau altceva?

Mie mi se pare ca per total arata destul de bine. Voi ce parere aveti?

http://sinenomine.sunphoto.ro/Citrus_Limon-septembrie_2014
 

SineNomine

New Member
Multumesc, danero!
Eu cand am schimbat ghiveciul am lasat cam jumatate din pamantul in care era. Ar trebui sa-l scot din nou si sa arunc tot pamantul in care a fost?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pamantul cu care vine e unul de convenienta , nu pot uda des si nu pot nici lasa pomul sa se arunce aiurea in solul sau , asa ca inventeaza ceva pretabil pentru ghivece care sa aiba mentenanta cat mai mica chiar daca dauneaza lamailor.

Eu prefer sol foarte usor , Agro are pentru citrice ceva super , daca mai pui ceva bile de argila in el va trimufa si nu vara e perioada cand trebuie sa speriem ci iarna cand acel sol compact si greu va sufoca radacina cu excesul de umezeala = exces de rece la radacina
 

titaniq

New Member
Am un lamai dintr0un butas luat de la Lidl in primavara 2014. S-a dezvoltat binisor, zic eu. Pe la inceputul lunii Ianuarie au inceput sa-i apara niste pete pe frunze, care apoi cadeau. L-am stropit cu Topsin si Mospilan si parea ca s-a oprit caderea frunzelor. Azi dimineata am observat ca toate frunzele sunt aplecate si mai toate au iarasi pete si mai multe stau sa cada. Am facut ceva poze: http://titaniq.sunphoto.ro/lamai . Vreo ideea cam ce ar putea fi?

Edit: Punctele albe de pe frunze si spatele frunzelor sunt de la stropit!
 

lelia

Well-Known Member
E un hol neancalzit (intr-o casa nelocuita ),sore doar dimineata ,doua, trei ore ....cred ca 6 /7 grade ,chiar daca afara sunt -20 in hol temp. nu scade sub 0 ,iar vara nu trece de 25 .
 

Chiharu

Member
Buna tuturor. Am si eu un lamai de vreo 8 luni incoace, il tin in balcon cam de la sf lui aprilie, dar am observat de vreo saptamana ca i se ingalbenesc frunzele. M-am uitat azi cu atentie si am observat ca are pe spatele frunzelor un fel de panze de paianjen in care sunt niste pureci minusculi. Ma gandesc sa il stropesc cu Mospilan. Ce ziceti?
Are flori si lamaite in el, dar decat sa pierd copacul, mai bine florile...
 
Sus