Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Timid, doi au deschis floricele: un pui din clasicul roseum plenum ce se grabeste sa infloreasca pentru prima oara si un altul, ciclam inchis (semi)dublu, ce l-am obtinut din butasi primiti din Spania. Ajutati-ma sa-l identific, va rog. Cine o fi oare?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
interesant si frumos ciclamul ala ;-)
depinde de unde ai primit lastarul ,daca e de pe marginea drumului cules ,cel mai probabil e din seminte deci nu se poate identifica :)

in caz contrar ,se poate identifica ,dar trebuiesc poze mai bune la flori ,si un pic mai tarziu cam prin iulie cand e soare mai mult si caldura ,atunci o sa-si arate adevaratele culori ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
din cauza frigului si a lipsei de lumina ,foarte putine flori se deschid ..........unele sunt handicapate ,dar macar galbenul e ga;ben :)

 

ghia_don

Active Member
Tare infloriciosi, chiar daca florile sint mai chinuite.. :D
Si la mine se pregatesc de inflorit citiva, dar nu-i lasa vremea asta innorata..
 
Multumesc pentru aprecieri!
La toamna o sa-i scot si o sa le reduc un pic balotul de radacini pentru ca se mareste semnificativ. Pregatesc un ghiveci suficient de mare astfel incat sa intre toti. Folosesc un amestec de: turba, pamant de gradina si un pic de perlit. Treaba asta o fac cam cu doua saptamani inainte sa-i bag in casa ca sa se acomodeze in noul vas. Dupa ce vine frigul, ii duc intr-o camera luminoasa, tot pentru dezvoltarea radacinilor. Ii tin cam o luna de zile acolo, apoi ii mut la intuneric si reduc udarile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am experimentat si eu chestia asta;plantele erau superbe in toamna numai ca acum nu ma mai tin puterile sa fac transbordarile :(

Ai mei sunt arhiplini de boboci si staaaaaaau asa de vreo 3 saptamini fara sa se deschida.Cred ca le trebuie cel putin 3 zile de soare continuu. :|
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta ,sanatatea si varsta isi spun cuvantul si iti dau dreptate;facem si noi cum putem sa ne bucuram de frumusetea florilor;cei mai in putere sa faca tot ce este mai bine pentru plante si le urez mult succes
 

daisy111

Active Member
Oooo,foarte frumosi!! :visator: Incepe spectacolul!
Am si eu 3 diferiti ce stau sa plesneasca bobocii,dar din pacate ii am la tara si cred ca ratez florile,doar ce am fost acolo.
 

popescu gp

Well-Known Member
Ghia-don sincere felicitari ;si ai mei au inceput sa-si desfaca bobocii dar mai au pana al o inflorire abundenta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Ghia ! sunt superbe ,foarte frumoase :clap:
pacat ca ploaia le-a stricat florile ,dar o sa se deschida altii ,doar acum incepe sezonul lor :D
si la mine foarte multi au inflorit ieri si azi ,doar timp sa am sa le pozez :roll:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus