Leandru ,partea a III-a.

lelia

Well-Known Member
Boala grea nimic de zis,dar ce de leacuri are ... :visator::visator: sunt minunați ! Să-ți trăiască ,să te bucuri de ei!
 

popescu gp

Well-Known Member
Si totusi sunt frumosi;la noi este arsita si udati mereu fac flori pe rand( aqm ramas cu 3 -rosu,galben batuti si rosu simplu)
 

marylaura

New Member
eu inmultesc foarte usor leandri primavara sau din luna august si in apa dar si cu pet in cap a doua varianta fiind cu sanse mult mai mari In apa se intampla sa se mai inegreasca Intotdeauna aleg butasi care au avut un rand de flori cei cruzi nu au sanse
 

Camik

Active Member
Am cumparat si eu de curand un leandru Schopin dar floarea lui nu seamana deloc cu cel al Adinei.Explicatia a fost ca a stat cam mult la intuneric(la Posta )
Sa fie asa prima inflorire sau nu este Schopin?
20160919_181657.jpg
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu zic sa ai rabdare sa vezi ce si cum la urmatoarele flori. Nu astepta insa cu mare nerabdare cum am facut eu cu Europa si nu s-a dovedit diferit. Are floarea batuta ca Schopen, insa culorile nu sunt. E oricum frumos asa batut.
 

monika 82

Well-Known Member
Cativa si de la mine :)
20160811_080211.jpg 20160811_080220.jpg 20160811_080225.jpg 20160811_080240.jpg 20160811_080248.jpg 20160811_080257.jpg 20160811_080300.jpg 20160811_080303.jpg 20160811_080318.jpg 20160811_080321.jpg
 

Atașamente

CarmenB04

New Member
Buna. Si eu sunt iubitoare de leandri. Am luat 2 lastarei de la mama soacra pe care i-am pus in apa, unul din ei a făcut rădăcini si l-am plantat si acum are 2 frunzulițe noi, al doilea încă este in apa la făcut rădăcini.
Am văzut ca voi aveți leandri diferite specii, eu nu știu ce am, nici măcar ce culoare sunt. Dar când înfloresc poate ma ajutați voi. :)
 

marylaura

New Member
Buna. Si eu sunt iubitoare de leandri. Am luat 2 lastarei de la mama soacra pe care i-am pus in apa, unul din ei a făcut rădăcini si l-am plantat si acum are 2 frunzulițe noi, al doilea încă este in apa la făcut rădăcini.
Am văzut ca voi aveți leandri diferite specii, eu nu știu ce am, nici măcar ce culoare sunt. Dar când înfloresc poate ma ajutați voi. :)
cu mare drag eu am doar roz dublu alb dublu si rosu simplu Dak doreste cineva la anul facem schimb pt a ne mari colectia Eu ii ador
 
Ultima editare de un moderator:

popescu gp

Well-Known Member
Ce va fac lendrii? ai mei sunt la iernat,Cred ca si ai vostri la fel;anul acesta pana aaum nu am vazut la ei pastai cu seminte ca in iarna trecuta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si ai mei ierneaza acum. Ai mei nu au pastai pentru ca nu i-am lasat, altfel ar fi fost cu sutele, fara exagerare. Aproape toti au fost foarte prolifici la inmultit. Nu am prididit cu ruperea pastailor pe masura ce se scuturau florile. Si tot vreo cateva mi-au scapat pana recent. Cum de nu aveti pastai? Ori ati taiat tijele florale?
 

marylaura

New Member
adica dak lasam tijele florale vor face pastai altfel nu?eu nu am avut si nu am vazut in realitate cum arata acele pastai
 
Sus