Liriodendron tulipifera- arborele cu lalele

happy

Well-Known Member
am tot cautata pe forum ceva dar nu am gasit pe nimeni care sa srie de acest arbore.stiu ca exista in tara si este ca o magnolie dar seminte metode de inmultire nu stiu! :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din seminte se inmulteste mai greu pentru ca numai exemplarele mature produc seminte viabile care se culeg numai toamna.Germinarea este foarte lenta putind sa dureze citeva luni.Necesita o perioada de circa 2 luni de stratificare la o temperatura de 4 grade si nu se lasa sub nici o forma sa se usuce.Se insaminteaza toamna.Asta in cazul in care se cumpara semintele.
Cred ca ACHIMENES iti poate da mai multe detalii ca stiu ca a avut pui de liriodendron.
Cultivarii nu prea au probleme cu inmultirea fiindca semintele care cad pe pamint rezista si 8 ani putind germina si dupa perioada asta.
Aaaaa...si cred ca s-a mai vorbit despre acest copac pe aici .LIRIODENDRON TULIPIFERA pe numele sau :D
 

happy

Well-Known Member
dna inginera le stie pe toate,sa nu o stresam prea tare.mai incerc pe forum pe subiecte mai vechi. :idea: eram curios daca cineva a fotografiat un astfel de arbore.l-as intreba pe Nicolae Bogdan din Focsani care in jurul blocului a facut o gradina botanica dar n-am adresa 8) asa spunea un articol in "casa si gradina"!
 

George

Member
Anul trecut mi-am cumparat si eu doi puiuti de liriodendron, aveau vreo 15 cm cand i-am luat. Pe unul l-am plantat direct in gradina si in doar cateva luni a ajuns la 50 cm, pe celalalt l-am pus in ghiveci si a ramas exact la aceeasi marime ca atunci cand l-am pus. Am inteles ca va trebui sa mai treaca ceva ani pana cand il voi vedea inflorit :)
 

ACHIMENES

Member
hapy a spus:
dna inginera le stie pe toate,sa nu o stresam prea tare.mai incerc pe forum pe subiecte mai vechi. :idea: eram curios daca cineva a fotografiat un astfel de arbore.l-as intreba pe Nicolae Bogdan din Focsani care in jurul blocului a facut o gradina botanica dar n-am adresa 8) asa spunea un articol in "casa si gradina"!


uite un arbore de lalele fotografiat in gradina botanica a Universitatii Agronomice din Bucuresti, sa se topeasca zapada si am sa fotografiez puiutii de liriodendron din batatura :) :p
 

happy

Well-Known Member
ce rau este in provincie!ajung rar in Bucuresti 2,3 ori pe an,oricum data viitoare merg si eu la Gradina Botanica pe net am vazut cateva produse interesante.mersi Achimenes! :marfa:
 

ghia_don

Active Member
Am pus si eu citeva seminte acum o saptamina, va voi spune daca va iesi ceva. Mai ales ca nu le-am facut nici o stratificare, s-ar putea sa astept mult si bine :( ..
Dar mai am citeva seminte pe care chiar acum merg sa le pun la rece ...cam mult doua luni...pentru mine :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
George a spus:
Anul trecut mi-am cumparat si eu doi puiuti de liriodendron, aveau vreo 15 cm cand i-am luat. Pe unul l-am plantat direct in gradina si in doar cateva luni a ajuns la 50 cm, pe celalalt l-am pus in ghiveci si a ramas exact la aceeasi marime ca atunci cand l-am pus. Am inteles ca va trebui sa mai treaca ceva ani pana cand il voi vedea inflorit :)
Georgica e normal sa fie asa mai ales daca l-ai pus la soare /pe cel din gradina /.Adora soarele si chiar solurile usor acide.Din pacate da,infloreste dupa citiva ani buni :( dar tu ai rabdare asa ca............ :).Daca vrei sa il transplantezi si pe celalat fa-o spre sfirsitul primaverii cind se stabilizeaza temperaturile si frigului ii ia locul calduraaaaaaaaa(pe care fie vorba intre noi o ador mai ales acum :rofl: ).La exemplarele foarte tinere cum este al tau radacinile putrezesc usor daca transplantarea se face pe timp rece sau ploios.
 

eldanyro

Member
arborele lalea

in bucuresti exista multe pepiniere cu acest arbore la vinzare dar am vazut si in tara
eu am unul de 3 ani plantat in curte dar nu a inflorit
este destul de setos mai ales vara cu cit i se da mai multa apa se dezvolta mai frumos
fara probleme iarna cresterea e medie deci putin mai greu decit stejarul in bucuresti la pepiniere exemplarele de 2.5 m sunt cam 1.5 mil lei vechio
unul la 3 m 4 mil
si ex mari la 7 mil
vezi romstal sau gradina de sud
sfatul meu e sa ti iei un exemplar mare la vre o 400 ron si te vei bucura de el oricum inflorirea apare dupa 7 sau 9 ani
 

George

Member
Gabiuta a spus:
Georgica e normal sa fie asa mai ales daca l-ai pus la soare /pe cel din gradina /.Adora soarele si chiar solurile usor acide.Din pacate da,infloreste dupa citiva ani buni :( dar tu ai rabdare asa ca............ :).Daca vrei sa il transplantezi si pe celalat fa-o spre sfirsitul primaverii cind se stabilizeaza temperaturile si frigului ii ia locul calduraaaaaaaaa(pe care fie vorba intre noi o ador mai ales acum :rofl: ).La exemplarele foarte tinere cum este al tau radacinile putrezesc usor daca transplantarea se face pe timp rece sau ploios.
Voi avea rabdare cu el :D , sper doar ca gerul asta sa nu mi-l omoare.
Asa arata cand l-am plantat.

 

ovi0808

Member
In parcul Botanic din Timisoara:





Am cautat seminte la baza lui.
Intrebarea mea e semintele sunt acele tije lungi ce seamana cu niste palete ale unei elice? Pentru ca am rupt cateva si nu a gasit seminte inauntrul lor.
 

Floria

Active Member
Sa stiti ca l-am vazut ieri in Gradina Botanica din Bucuresti. Sau copacul era prea batran sau ochelarii mei nu mai sunt buni pentru ca nu m-a impresionat prea tare. Avea flori foarte putine , mici si verzui la culoare.
 

ghia_don

Active Member
Mie nu mi-a iesit nimic din semintele puse in ianuarie, probabil ca nu erau stratificate..
Sa stiti ca floarea nu iese in evidenta foarte mult,mai ales la exemplarele foarte batrine .La noi la gradina botanica, arborele are peste 10 m inaltime si florile i le vezi doar cu un binoclu sau cu zoom-ul de la aparatul foto. Si asta daca le cauti bine...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A fost "o moda" si la noi pe forum cind toti alergau sa isi cumpere.
M-am uitat si eu cu atentie la imaginile de pe google dar zau daca am fost citusi de putin impresionata :(
De gustibus..........
 

ovi0808

Member
Un amic de-al meu tocmai a dat 400ron pe un exemplar mare de vreo 2 m.:)
Mie mi-a placut tocmai pentru ca florile sunt discrete. Si frunzele sunt frumoase,coroana simetrica...arborele este frumos in general nu doar pentru florile sale.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am o foarte buna prietena care iubeste copacii enorm.Pentru frunze,port si....coaja.Da,chair si coaja lor spune multe despre un copac.Dar ....asta pentru cei care ii iubesc cu adevarat .
Mie numai imi plac :mrgreen:.Asa ca inteleg de ce iti place si acest copac cu lalele discrete :)
 

gty

Member
:eek: :eek: :eek:
daca e ca cele ale lui mymo eu cred ca e interesant totusi
avind in vedere denumirea lui tinde spre cunoasterea si aprecierea lui in detaliu
cui ai place sa-si ia , cui nu ai place sa nu-si cumpere :)
 

happy

Well-Known Member
Astazi am pus la incoltit cateva seminte de liriodendron si cateva le-am pus in nisip intr-o punga la frigider.La anul le scot si le pun in pamant :D
A inceput competitia de germinare :rofl: :wink: :dans:
 
Sus