litchi, physalis , papaya, fistic

Aura

Member
Ce frumos e !!
Dar vad ca si la al tau incepe sa i se usuce frunzulitele..incep de la varf si asa cuprind toata planta. :(
Sper ca al tau va rezista !
Iti multumesc mult pt fotografie !
Intrebare: cum il ingrijesti ?

Aura
 

presco

Active Member
Mie mi se pare o planta nepretentiosa. Nu prea l-am bagat prea tare in seama pana acum. Asta vara a stat pe balconul deschis spre sud si a crescut foarte frumos. Are varfurile uscate pentru ca nu am mai udat de ceva timp plantele de la boxa pentru ca mi-a fost frica sa nu scada temepratura si sa inghete coletul. Azi le-am udat pe toate, am acolo muscatele, rodiul si un cicas. Toate sunt la o fereastra spre s-v.
 

gabi d

Member
M-ati terminat cu toti "exoticii" vostri :rofl:
Felicitari pentru rabdare!

a incercat cineva sa prinda mango? eu am cumparat 2 in weekendul asta si samburele gasit mi s-a parut ciudat - arata ca un bob de fasole mai mare. e normal sa asate asa? intreb pentru ca samburele era protejat de un fel de coaja moale lipita de pulpa fructului. si ma gandeam sa nu fi nimerit de fapt miezul samburelui.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
physalis la mine oriunde l-as pune tot nu se supara dar restul cam pica , se pare ca iarna nu le prieste in casa , cel putin la mine .

Iar fistic dupa ce treci chinul cu mucegairea semintelor dai in picarea rasadului :rofl:
 

Raven77

Member
Am din primavara anului trecut, 5 plante tinere de annona cherymolla prinse din seminte carora le-a mers foarte bine iarna asta, aproape si-au dublat marimea. Conditii: Pe pervazul ferestrei de la bucatarie. Fereastra e spre nord. Saptamana aceasta le-am ciupit iar varfurile pt formare. Acum nu-mi ma ramane decat sa-i separ.Maine revin cu poze. (scuze pt off-topic)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e rau , o sa l mutam la Exotice sa facem si ptr aceasta planta un subiect , oricum am si eu doi dar de cand am auzit ca daca din greseala crapi o samanta in gura e ca si cum ai manca insecticid parca mai stau sa ma gandesc daca se merita :wink:
 

pinteucu

New Member
Hello!!!
Am revenit si eu cu mica (mare :) ) intarziere. Vreau sa va spun ca litchii mei cresc, cresc si iar cresc. Au inceput sa-si schimbe frunzele si vreau sa-mi ziceti daca este normal :p ... Va multumesc pentru ajutor.

Bogdan :wink:
 

Floria

Active Member
danero2004 a spus:
Iar fistic dupa ce treci chinul cu mucegairea semintelor dai in picarea rasadului :rofl:
Am patit-o si eu , de atunci m-am invatat minte , cum pun semintele in pamant le stropesc bine cu Folpan 80 WDG si de cate ori umezesc pamantul mai stropesc iar cu Folpan si foarte mult stropesc si plantele cand rasar. Unele seminte cand le pun la inmuiat dupa ce s-au inmuiat bine le mai tin o ora in solutie cu acest fungicid. De cand fac asa, nu ma doare capul ! :rofl:
 
eu am pus azi un sambure de mango ,dar arata tare ciudat si nu stiu daca trebuia sa-i dau camasa aia alba si tare jos....aveti vreo idee???
 

Floria

Active Member
cris_nicol35 a spus:
eu am pus azi un sambure de mango ,dar arata tare ciudat si nu stiu daca trebuia sa-i dau camasa aia alba si tare jos....aveti vreo idee???
Cris_nicol te poti informa de aici http://www.muslimgrower.com/discussionf ... ad.php?t=7
Cand eram eu incepatoare in experimente, am pus un simbure asa ca tine si am asteptat mult si bine, nu a mai germinat. Acum, de cate ori cumpar Mango procedez ca in instructiunile de mai sus, insa am surpriza sa constat ca foarte multi samburi sunt deja morti, foarte rar gasesc unul viabil.
Succes !

Danero, asa procedez cu toate semintele, nu am experimentat Fistic si nici nu am in intentii deoarece nu mai am spatiu pentru nimic. la mine este supraaglomerat de plante.
 
multumesc floria....noroc c-avea si poze linkul ...ca eu cu limbile....mai greu :rofl: :rofl: ,n-a avut cine ma bate cand trebuia...
as vrea si cateva informatii despre avocado.....trebuie sa-i scot camasa la sambure???
 

Aura

Member
pinteucu a spus:
Hello!!!
Am revenit si eu cu mica (mare :) ) intarziere. Vreau sa va spun ca litchii mei cresc, cresc si iar cresc. Au inceput sa-si schimbe frunzele si vreau sa-mi ziceti daca este normal :p ... Va multumesc pentru ajutor.

Bogdan :wink:
Tu ne dai vesti doar ca sa ne faci in ciuda :) :rofl:
Ne putem da cu parerea doar daca ne arati si o fotografie... :wink:

Litchee mei au murit, din pacate...zilele trecute am mai pus niste samburei. Sa vedem ce-o fi...

Aura
 

Aura

Member
nu stiu, Diana :(
mi-au murit aproape toate plantutele exotice... :cry:
si le-am ingrijit...si le-am iubit........si tot n-au rezistat. :(
poate or fi de vina conditiile de apartament..

Aura
 
Sus