Lithodora diffusa

cornelia

Fondator
Membru staff
De cateva zile am si eu 2 plantute mici. Mai are cineva planta asta la ghiveci? Merita sa te straduiesti cu ea? Sau merge numai in gradina?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E o suculenta cu flori albastre???De ce nu ar merge si la ghiveci?Cred ca da.Sa-ti traiasca.E foooooarte frumoasa mai ales ca nu am mai vazut cu flori de culoarea asta :D
 

celeste

Member
Mi se pare foarte frumoasa si delicata...
Nu am experienta deloc in ceea ce o priveste, dar la conditiile pe care le cere cred ca ar merita sa incerci sa o cultivi la ghiveci.
 

ghia_don

Active Member
Este una dintre cele mai frumoase plante pentru gradini de piatra. Prefera locurile insorite, caz in care va inflori indelungat din aprilie, pina in iulie. Frunzele sint persistente, verde inchis, mici si acoperite cu perisori fini, care se gasesc si pe tulpini.
Necesita ingrijiri minime, iar pe timp de vara vrea udari rare dar mai abundente. Primavara se poate fertiliza cu ingrasamint pentru plante cu flori cam la 3 saptamini.
Se dezvolta pe latime, formind covoare, si arata foarte bine cind sint mai multe, una linga alta.
La ghiveci se recomanda doar in faza de tinerete, pentru ca mai apoi sa fie plantate in gradina.
Sint soiuri care nu rezista decit la citeva grade sub zero, dar sint si soiuri care rezista si la -20 grade. Daca iarna planta se usuca deasupra pamintului, primavara va da din nou din radacina.
Are nevoie de soluri acide, cu drenaj bun.
Poate fi atacata de afide si acarieni, se va stropi preventiv cu un insecticid .
In perioadele cu umiditate ridicata poate face boli fungice, de aceea se va stropi cu un fungicid cu spectru larg , inainte ca mugurii sa creasca prea mari.
 
Sus