Lithopsi: de unde ii cumparam si cum ii identificam?

tzep

Well-Known Member
Moderator
Alex, la ce capsule te referi? Din putina mea experienta cu lithopsii (mai putin de un an) si din ce am citit aici
viewtopic.php?t=4442&postdays=0&postorder=asc&start=0
stiu ca ei trebuiesc lasati in pace, pana "isi dau camasa" jos. Oare in natura, primesc ajutor la "dezbracat"?
Spor la lectura si asteptam comentariile tale dupa aceea!
 

ALEX

Member
Ma refeream la capsula cu seminte. Nu la planta veche care se usuca cu aia nu am nici o treaba :D
 

Magdolna

New Member
Buna, Alex

Semintele care s-au format anul trecut, numai la vara, cand sunt uscate de tot.

Magdolna
 

ravel

Member
Eu sunt o incepatoare cu lithopsii, am unul singur pe care il privesc ca pe o minune. Am tot citit despre ei si vreau sa va cer un sfat ca practicieni, caci cu totii stim ca e totusi exceptia poate sa faca regula!
Al meu cam de 3 saptamani a scapat de "camasa". Conform celor citite am inteles bine cum ca trebuie sa il ud extrem de moderat(o fac odata pe saptamana si ii pun atat de putina apa incat nu ajunge sa se scurga nimic in farfuriuta) pana incepe sa se vada cum ca o sa creasca o tija pentru floare, moment in care trebuie sa sistez apa pana ajunge sa infloreasca, ba chiar sa si treaca minunea?
Si as mai avea o intrebare e bai mare daca nu vede soare? are lumina, dar nu o sa aiba soare.
Multumesc
 

magda

Active Member
Moderator
Pt. ca nu are soare direct o sa creasca alungit, destul de inestetic. Nu este musai sa infloreasca.Eu i-am udat pe ai mei pana prin august (nu au facut deloc flori).
 

ravel

Member
Iarta-ma ca te bat la cap, dar am facut "greseala" sa ma uit putin pe pozele tale si am ramas cu gura cascata! Ce cactusi! Ce flori!
Tu cum faci sa ai flori de la cactusi? Am mai vorbit cu cineva despre asta si mi-a spus ca trebuie indusa in noiembrie-martie o perioada de repaus in care ii tine la racoare fara apa.
Eu i-am tinut la caldura din casa, dar fara apa, iar acum ii ud din nou la o saptamana si le pun apa putina, nu apuca niciodata sa se scurga si in farfurie. Plus aceeasi poveste - stau la lumina, dar fara soare.
Tu cum faci?
 

magda

Active Member
Moderator
Ai mei stau intr-o sera din policarbonat iarna si o parte din ei si vara. Iarna au o temperatura de 5 -10 gr C si nu sunt udati din octombrie si pana la inceputul lui martie.Au neaparata nevoie de soare.
 
Sus