Lobelia

Multumesc ,nu credeam sa mai iasa ceva dupa atata timp ,azi am vazut ca mai sunt care isi scot capul firav ,sper sa reziste ,nu stiu daca sa le las folia incontiuare sau sa o scot
 

adrianam

Well-Known Member
Am incercat si eu vre-o doi-trei ani cu seminte dar in cazul in care reuseau sa rasara, se uscau dupa aceea - probabilaveau prea mult soare la fereastra unde le tineam.
Eu ma bazez pe semintele cazute de anul trecut care rasar fara sa-mi fac probeme in ghivecele de afara.
Este drept, infloresc cam prin iulie, dar nu ma chinui cu ele pe pervaz.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
Am luat azi seminte...cum sa procedez cu ele?
Ma gandesc ca e un pic cam devreme ca sa "procedezi" deja. :) Desi...eu ale mele le-am semanat anul trecut la jumatatea lui martie si au inflorit in iulie...Nu stiu cum se comporta daca sunt tinute in casa multa vreme... Oricum, cand le semeni ai grija, ca semintele sunt extrem de mici, eu anul trecut abia le-am rarit, pana la urma am smuls smocuri! Oricum, la plantarea definitiva nu inghesui multe plantute intr-o jardiniera ca se stufosesc de numa'!
 
Din pacate dupa ce au rasarit toate, au murit toate ,gata ma las pagubasa si o sa imi cumpar atunci cand o sa apara pe piata un ghiveci
 

claude

Well-Known Member
Moderator
beginner gardener a spus:
Din pacate dupa ce au rasarit toate, au murit toate ,gata ma las pagubasa si o sa imi cumpar atunci cand o sa apara pe piata un ghiveci

O, ce pacat! :(
 

belisima

Well-Known Member
:? ma mir ca voua nu v-au iesit din seminte,eu am semanat anul trecut seminte agrosel in doua ghivece...au iesit (ba chiar cam inghesuite :evil: ) o perte le-am scos cu tot cu pamant in aprilie si le-am pus in gradina,altele au avut o soarta mai grea,au stat intr-un ghiveci suspendat,chit ca nu erau din cele curgatoare :oops: si au cazut de la vreo 1,80 m dar oricum au inflorit frumos.
mai am seminte in plic,dar anul asta vreau sa iau neaparat un plic de curgatoare
 

ghia_don

Active Member
Am luat si eu un plic cu seminte de lobelii curgatoare, sper sa-mi rasara macar citeva fire.
Semintele sa le acopar cu pamint, sau au nevoie de lumina ca sa germineze?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Eu pun un strat subtire de pamant fin. Nu rasarirea este problema, ci intretinerea! Sau mentinerea lor in viata.
Eu anul trecut le-am plimbat de m-am tampit...ziua afara la soare, noaptea in casa la caldurica...Asta aproape o luna...Si cresteau inceeeeeeeeeeettt
 

elaelena

Member
am semanat si eu, azi, in jardiniera seminte de lobelia; e a doua incercare pt. ca am mai avut acum 2 ani o tentativa -nereusita- pt. ca nu au inflorit( ceva nu le-a placut )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elaelena a spus:
am semanat si eu, azi, in jardiniera seminte de lobelia; e a doua incercare pt. ca am mai avut acum 2 ani o tentativa -nereusita- pt. ca nu au inflorit( ceva nu le-a placut )
:eek: :eek: Nu au inflorit? :eek: Ciudat... :eek: Ca in afara de soare si apa ale mele n-au primit altceva si s-au dezmatat de-a dreptul. Ba chiar unele erau la semiumbra si nu au protestat...
 
Sus