Lobelia

claude

Well-Known Member
Moderator
se poate incerca, pentru ca e planta perena, de fapt, anuala doar in zonele reci, din cate citeam prin diverse parti este o ierboasa perena din zonele subtropicale,zice-se ca rezista pana spre 0 grade, nu sub. Deci...succes :wink:
Uite, aici scrie ca e perena...nu stiu daca si hibrizii in circulatie, dar erinus da...e un site in care eu am incredere, e site-ul Gradinii Botanice din Missouri
http://www.mobot.org/gardeninghelp/plan ... ?code=A592
 

Dea

Active Member
sper sa nu fi fost afectate de temperaturile f reci de saptamana trecuta, cand ghivecele suspendate cu lobelia au ramas afara. Nu parea sa fi fost vreun hibrid mai deosebit, am obtinut-o din seminte de la agrosel, nu mai tin minte ce scria pe plic ca si denumire/varietate!
 

akhalteke

Member
Mada, multumesc, dar pe cuvant ca nu a fost nici o scofala. :) Toamna cand se usuca le tai si le pun la pastrare, iar primavara le frec in palme si raspandesc semintele pe pamant. Anul asta nici n-am crezut ca mai ies, dar vad ca si-au facut treaba si eu sunt multumita. :D
 

elianna

Well-Known Member
Am semanat si eu acum cativa ani. Le-am mutat insirandu-le asa imbarligate. Au suferit putin apoi si-au revenit. Problema a fost ca le place la umbra si cred ca multa apa iar eu am cam mult soare.
 
Sus