Lobelia

liza

Member
Am si eu o intrebare despre aceste lobelii.anul trecut am cumparat seminte dar plantutele rasarite au murit in scurt timp.Mi-au mai ramas seminte si as dori sa-mi spuneti cum sa procedez.Vreau sa le seman dar nu stiu cum sa procedez sa nu mai patesc ca anul trecut
 

Luciana35

Member
Liza , eu am semanat anul trecut lobelii si nu am avut nicio problema cu ele. Le-am semanat in rasadnita la inceputul lunii aprilie...au iesit destul de repede...cand aveau in jur de 10 cm le-am rasadit in ghivece si in curte. Au inflorit toata vara si toamna numai ca a trebuit sa le ud permanent.
 

lili

Member
Pentru inceput este recomandat sa le semeni direct in ghivece mai mari. In faza de rasad sunt un pic mai sensibile si uneori nu rezista mutarilor. Pentru efect decorativ este nevoie de 15-20 plantute ... si tocmai pentru acest fapt nu este recomandat sa le semeni in tavite, unde trebuie portionate. Iubesc semiumbra si solul reavan....dar nu baltit, deoarece au un sistem radicular fin.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine cel mai bine au rasarit si au crescut din semintele cazute pe pamant anul anterior. Este adevarat ca au rasarit in urma celor puse in casa, dar au avut o evolutie mult mai rapida.
 

adrianam

Well-Known Member
Anul trecut au rezistat, dar iarna a fost blanda.
Anul acesta, s-ar putea sa nu mai rasara, pentru ca au fost si temperaturi de -13 gr.C.
 

lili

Member
Luciana35 a spus:
deci semintele de lobelii rezista peste iarna afara?
Nu rezista peste iarna afara, dar in spatii protejate, fara probleme. La primele semne de incalzire se trezesc la viata. Uneori ,rasar si infloresc si acele plante care provin de la plante mama din aceasi primavara .
 

mio

Member
eu "adun" toamna si lobeliile in ghivece si le tin pana la primavara in conditiile in care tin fucsiile, muscatele, etc. Intr-un hol cu temperatura de 10-15 grade. totdeauna au rezistat.
 

adrianam

Well-Known Member
Semintele ramase peste iarna in ghivecele de pe balcon, au rasarit in vara si au inflorit continuu pana acum. La inceput de noiembrie sunt inca inflorite frumos, doar ca ar mai trebui tunse partile uscate.
Prin urmare semintele de lobelii rezista peste iarna, afara, la temperaturi sub -10 gr.C.
 

numauita

Member
MIo lobellile care le-ai tinut peste iarna in casa acum in primavara le tunzi bine? sau doar le cureti de frunze uscate?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut a fost singurul an in care am reusit sa imi rasara plantute din semintele puse la germinat :)
Dar incercarea cu lasatul in jardiniera......uite ca nu m-am gindit.Multumim Adriana pentru pont :D
 

byby_anka_w

Member
si eu am aruncat 3 ghivece :(
acum am pus semintele si momentan se prezinta bine.cel putin asa cred eu.ce se va intampla mai incolo....vedem noi
 

sorina

Active Member
altecva

eu am cumparat 3 rasaduri cu cite 3 lei fiecare si le-am pus toate intr-un ghiveci mai mare . E primul an cin am asa ceva dar intr-adevar este eleganta si frumoasa
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu n-am avut succes cu semintele - e primul an in care am incercat dar esecul este total - asa ca am luat rasaduri acum vreo luna de la Obi si le-am combinat in jardiniere cu impatiens si iedera. Infloresc super daca le dai si ceva fertilizator :D
 

mymo

Active Member
Si eu m-am chinuit cuseminte dar pana la urma am cumparat rasad care intre timp a crescut mare.
 
Sus