Lothus berthelotii

irinabv

Active Member
Moderator
Sa ma laud si eu cu frumosul meu dupa care sunt topita, si ii multumesc lui Mymo ca mi-a deschis ochii catre asa frumusete :D

Iar asta e celalalt tip care pare ca face floarea mai rosie :? Asa era cand l-am luat, florile erau pe trecute. Astept sa infloreasca din nou sa vad
 

mymo

Active Member
:clap: din cate am vazut pe net,sunt doua varietati dintre care una u floarea caramisiu-rosiatica.Posibil ca tu sa le ai pe amandoua :D
 

melimeli

Active Member
de inflorit nu a inflorit dar,este marisor si frumusel :)
daca tot am scris aici intreb
ce ma fac cu el peste iarna?
unde il pun?
cum il ud?
ii trebuie multa lumina? :astept: :astept: :astept:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pe al meu l-au prins afara si temperaturi sub 10 grade dar nu a patit nimic. Eu o sa-l tin la lumina in camera unde va fi racoare, sub zece grade. Udat moderat... sau in functie de cum se comporta.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai si eu i-am tinut cam la limita si au rezistat foarte bine. Dar acum dimineata e inghet la noi. Din cate am inteles e primul an la toate cele care avem frumusetea asta. Facem schimb de experienta pe parcurs :)
 

melimeli

Active Member
deci sa avem succesuri :rofl: sa treaca iarna cu bine la toti :)
eu sunt oricum norocoasa deja ca am reusit sa prind cei doi lastari primiti de la mymo :dans:
 

melimeli

Active Member
cred ca eu am pierdut cele doua lothusuri :cry:dupa ce le-am bagat inauntru vreo 2-3 saptamani au aratat bine acum sunt uscate de tot :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: al meu e inca afara.Cind au fost caldurile din noiembrie i-am facut baie ca vara :oops:
Stiu.........sunt dusa rau dar vad a e ok.Perfect as zice.O sa fac poza.
Am revenit cu pozele:
 

mymo

Active Member
Dupa ce l-am pierdut cu succes anul trecut,cred ca l-a prins frigul afara,am zic ca altul nu mai iau :evil: dar......

La voi cum sta treaba?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ai mei s-au uscat in casa si vad ca nu mai da nimic. Eu o sa-mi mai cumpar daca mai gasesc pt. ca imi place tare mult si o sa ma impac cu ideea ca e floare anuala, ca si petunia curgatoare. Poate gasesc si eu de pe acum ca sa ma bucur toata vara de florile lui. E superb al tau, Mymo :D
 

mymo

Active Member
Multumesc.
Poate totusi gasim secretul pana la iarna,tipul de la care l-am luat a spus ca-l tine in sera cam la 15 grade pe timp de iarna.Temperatura asta aveam sa i-o dau,dar cred ca al meu a fost piscat de frig inainte sa-l duc in casa.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu l-am tinut pana pe la 5 grade. La anul, daca o sa mai am, o sa-l tin si eu mai la caldura un pic.
 
Sus