Ludisia

irinabv

Active Member
Moderator
Am si eu o Ludisie de vreo doua saptamani si ii merge foarte bine. I-a crescut tija si acum de pregateste de inflorit. Nu i-am schimbat pamantul si o ud rar si putin.
 

lelia

Well-Known Member
E frumoasa, Irina ,sa-ti traiasca !

Am si eu un puiut mic ,abia astept sa creasca :visator:
 

CristianG

Well-Known Member
irinabv a spus:
Am si eu o Ludisie de vreo doua saptamani si ii merge foarte bine. I-a crescut tija si acum de pregateste de inflorit. Nu i-am schimbat pamantul si o ud rar si putin.
Este superba!Aceiasi eticheta are si a mea....Cred ca este surioara cu a ta.Provine din aceiasi zona de cultura. Abia astept sa imi infloreasca.Succes si tie! 8) :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Bafta si voua cu floricelele voastre. Eu am luat-o mai mult pt. frunze pt. ca mi s-au parut deosebite. Mai are doi puiuti, dar am inteles ca creste greu?
 

Tina

Active Member
Am tot citit ca ale voastre sunt vrednice si au boboci.. si am verificat-o si eu pe ea mea.. iata.. am si eu.. :wink: :wink:

Irina, nu creste asa greu... a mea, cind am primit-o (8 martie), avea doar tija mare.. intre timp, a mai facut 3 puiuti.... eu nu credeam ca o sa infloreasca iar, anul asta.. :D
 

Edelweiss

Active Member
Tina, Ludisia mea e la fel ca a ta. Pe langa denumirea oficiala, am gasit in plus "dawsoniana"...
Sa speram ca si a mea va trece de socul schimbarii domiciliului si ca isi va reveni.
 

Tina

Active Member
CristianG a spus:
Daca vrei sa o cumperi iti recomand sa iti iei o punga pe care sa i-o pui in "cap" (gen Bricostore, Carrefour). Din acelea micute...Apoi o introduci intr-o alta punga mai mare. Tocmai am achizitionat o alta ludisia si asa am facut.Nu cred ca a patit ceva. Acum am doua ludisii.Am mai luat una pentru ca au scazut preturile de sarbatori si sincer ador aceasta orhidee. O planta viguroasa cu flori atat de gingase si de sensibile. Parca sunt niste iepurasi albi... :)
IRINA2714 a spus:
ludisiile sunt frumoase si au un pret bun tot timpul anului.La noi sunt la 15 lei.merita cumparate mai ales ca sunt si usor de crescut si reinflorit, a mea s-a facut badure are o gramada de pui.nu sunt in clar ce fel de substrat are, ar fi cazul sa ii schimb ghiveciul si nu stiu ce sa ii pun.voi ati schimbat substratul ludisiei?
 

Tina

Active Member
Si ca sa si raspund.. eu la a mea nu l-am schimbat, astept sa ii treaca intii florile.. am citit ca ii trebuie un pamint cu drenaj bun..
Eu i-am dat un puiut soacra-mii, pus de la inceput in pamint Florimo si o duce tare bine la ea.. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
sannamaria, adu-mi aminte la primavara de ludisia, da? :wink:
Una din Ludisiile mele infloreste :oops: Are 2 tije florale :D
 
Sus