Ludisia

sarselia

Active Member
Moderator
Atunci bafta mare cu inradacinatul ei!
Eu una, nu am incercat dar am inteles ca face repede radacini.
 

diana999

Active Member
Multzumesc.Nici eu nu am mai incercat pana acum. Am citit topicul, dar nu am gasit prea multe date legat de acest lucru. Repetitzia e mama invatzaturii :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Si ludisiile mele au facut pui...Insa nu i-am taiat de pe planta mama pentru ca sa ii plantez in substrat...Imi este mila sa tai puii. Planta este suculenta..O sa curga seva.... :(
 

Edelweiss

Active Member
Nu taia inca pana nu creste destul si are multi puiuti, e pacat si aiurea. Daca se intampla ceva? Mai asteapta :wink: Transplanteaz-o in ceva mai mare :wink: :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
sicamin a spus:
Mai un pic si micuta mea isi deschide floarea.
Interesant, deja face flori? Nu face doar in sezonul rece? Se pare ca planta infloreste atunci cand ajunge la maturitate, cand puii ajung la maturitate. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari,Sicamin!
Si eu stiu ca perioada lor de infloririe este iarna dar mai mult ca sigur ca e in functie de maturitatea plantei, etc.
Sa ne-o arati frumoasa si inflorita!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pentru ca mai demult am dat-o-n bara cu una si mi-a murit,in vara mi-am mai cumparat una.Momentan se pregateste de inflorit si sper sa ii mearga bine in continuare.
Vroiam sa va intreb voi unde le tineti?Stiu ca nu ii place lumina foarte intensa si o tin putin mai departe de geam.In vara a stat afara la umbra si a fost tare incantata.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Pentru ca mai demult am dat-o-n bara cu una si mi-a murit,in vara mi-am mai cumparat una.Momentan se pregateste de inflorit si sper sa ii mearga bine in continuare.
Vroiam sa va intreb voi unde le tineti?Stiu ca nu ii place lumina foarte intensa si o tin putin mai departe de geam.In vara a stat afara la umbra si a fost tare incantata.
Acum ti-ai invatat lectia daca spui ca ai dat-o in bara cu cealalta. Am si eu doua si nu le tin aproape de fereastra...Vad ca sunt bine si au crescut lastari noi pe vechile plante.Acum vine sezonul lor de inflorire.Felicitari Sarselia! :D
 

diana999

Active Member
eu o tzin pe balcon unde are multa lumina dar nu s-a plans. Acum trebuie s-o aduc in camera la caldura.
 

ana popa

Member
A mea e pe pervaz, are soare dimineata. In vara a facut un pui prin gaurile de scurgere a ghiveciului si s-a inaltat frumos din ghivecul masca.
 

ghia_don

Active Member
Eu am ajuns la concluzia ca ludisia e o luptatoare, asta dupa ce eu, i-am oferit anul asta conditii deosebit de vitrege pentru ea.
La inceputul verii am scos-o din casa si am dus-o in solar,acolo unde am "masa de lucru", cu gind sa o desfac si sa-i replantez puii...mai ales ca dupa inflorirea din iarna a avut o crestere cam labartata si nu-mi placea cum arata.
Ei bine..n-am facut treaba propusa din diferite motive, dar ludisia mea a ramas in solar pe masa...A infruntat toata vara calduri de peste 40 grade, si n-a fost deloc umbrita, deci a avut soare din plin. De udat, uitam s-o ud cu saptaminile, nu exagerez. A stat acolo pina la jumatatea lui octombrie, cind am vrut s-o arunc, pentru ca avea lastarii atit de dezhidratati si moi, ca atirnau pe masa...Aaaa..si trecuse si un frig de 0 grade pe acolo...
Pina la urma m-am hotarit sa-i mai dau o sansa..acum eram curioasa sa vad cit poate duce, ca nu mai aveam ce pierde..deja era :cry: ...
Am rupt ce era de rupt din ghiveci si lastarii i-am plantat, asa uriti cum erau...am adus ghivecele in casa la locul lor si acum, dupa aproape trei saptamini, iata cum arata

Mi-am promis ca n-o sa mai fac experiente din astea pe pielea altora...deja le-am dus suferinta la extrem...iar ele tot m-au iertat :oops:
 

ana popa

Member
Ce substrat ai folosit pentru plantare? Ar trebui sa o intineresc si eu pe a mea dar am tot amanat caci nu stiam in ce pamant sa o pun.
 

ghia_don

Active Member
Un substrat pentru orhidee de la Agro, cam marunt e drept , dar pentru ludisii e bun. Nu-l folosesc la alte orhidee..
 
Sus