Ludisia

iudit

Well-Known Member
Moderator
In drum spre Detunate am vazut-o ,pe marginea drumului.Deci ,zona montana.
 

karmenutza

Member
Imi placeee!! Vreau si eu una dar nu am gasit pe unde am umblat eu. Cand vedeti pe undeva prin Bucuresti, imi dati de stire?
 

mymo

Active Member
Noroc ca a trebuit sa merg azi in oras,ca am dat peste aceasta frumusete...la doar 4 lei :eek:
 

marean

Active Member
Buna treaba,e putin cam smotocita,dar isi revine !
Am zarit bine,ai replantat dragalasa in cocopeat ? :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Nu Marean,asa era si era turba,noroc ca am vrut sa o mut la un loc cu surioara ei de la Lili,era si cam ud substratul si am descoperit ca tulpina cheala era in cosulet de plastic :x ,lastarul lung de langa ea nici nu stiu cum a facut radacini.....in final e mutata la casa noua.Noul substrat este amestec de cocopeat cu perlit.
 

mymo

Active Member
Am si eu o nelamurire,daca puteti sa ma ajutati....la ludisia cumparata azi nervurile de pe frunze sunt roz.La cealalta sunt albe :?
Exista o explicatie?
 

Edelweiss

Active Member
Am primit si eu o Ludisia discolor "Red Velvet". Din ce am cautat pe net pe niste site-uri nemtesti, se spune ca acele dungi rosii ar trebui sa fie albe. Roseata este de la prea mult soare care decoloreaza frunzele, ea fiind o orhidee decorativa prin frunze.
In fine...se pare ca acele linii ar fi un fel de "barometru" sau de "exponometru" care da semne de "fierbinteala" daca este multa lumina. Cum spunea cineva mai sus, trebuie tinuta la umbra.
 

marean

Active Member
Depinde mult si de resul coloratiei,sunt numeroase 'modele' de ludisia discolor disponibile in comert...la noi am vazut numai 2 .
A mea pregateste o tija,de-abia astept sa o vad inflorita !
 

Edelweiss

Active Member
Si a mea are "liniile" rosii...astept flori...ba ii dau si 2 pui :D
Ce nu gasesc este substratul...decat pamant afanat. Mai e pana sa o schimb din ghiveci si o sa ii pui cocopeat si ceva perlit plus pamant.
 

CristianG

Well-Known Member
Iata ce am achizitionat astazi de la Bricostore.... :) Ludisia este tare draguta.Astept sa infloreasca!:)
 
Sus