Ludisia

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Felicitari, Cristian si Ghia Don, sunt superbe!

Astazi am vazut in Brico ludisia cu frunze... verzi cu dungulite albe. Cea pe care o stim noi se pare ca este red velvet iar cealalta white velvet. ;-)
Mmmm....Suna bine! Cred ca face aceleasi flori albe.Difera doar frunzele.....Ma insel? :roll:
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Florile ludisiei, chiar daca nu au o frumusete izbitoare, te cuceresc imediat prin delicatetea si finetea lor :) ...mie de asta-mi plac :D ...
Asta am observat si eu.Delicate si fine....Nu degeaba sunt considerate bijuterii...Florile arata ca niste perle pe tije. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
CristianG a spus:
Mmmm....Suna bine! Cred ca face aceleasi flori albe.Difera doar frunzele.....Ma insel? :roll:
Da doar frunzele difera prin culoare. Forma si textura frunzelor e aceeasi.
 

CristianG

Well-Known Member
Nu stiu insa se pare ca Ludisiile mele incep sa inmugureasca.....Este posibil ca planta sa se ramifice? Face alte flori? Ce spuneti?
:eek: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una as zice ca se ramifica.Nu cred ca va face flori din acel loc ca de regula fac din mijlocul frunzelor dar nu se stie....
In orice caz arata tare bine!
Ce mai cu asa stapan nici nu ma mir!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Eu una as zice ca se ramifica.Nu cred ca va face flori din acel loc ca de regula fac din mijlocul frunzelor dar nu se stie....
In orice caz arata tare bine!
Ce mai cu asa stapan nici nu ma mir!
:wink:
Ce draguta esti...Ciudat! M-am tot uitat pe internet si nu prea am vazut ludisii care sa se ramifice...Din cate stiu si am vazut si pe net lastarii ar trebui sa apara de jos.Nu ma deranjeaza sa vad ca ludisiile se ramifica.Au toata vara la dispozitie sa creasca.Apoi iarna infloresc! :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Orice este e de bine oricum.
A mea pe vremea cand o aveam a facut o ramificatie cam asa cum arata si cea din poza ta dar cine stie?
In orice caz asteptam cu nerabdare sa vedem ce va fi.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Orice este e de bine oricum.
A mea pe vremea cand o aveam a facut o ramificatie cam asa cum arata si cea din poza ta dar cine stie?
In orice caz asteptam cu nerabdare sa vedem ce va fi.
:wink:
Si eu abia astept! O sa iti arat poze la momentul respectiv.... :)
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Ah ,era undeva postat un tot cu cele mai putin pretentioase orhi, si nu il mai gasesc!
Eu am postat topul celor mai putin pretentioase orhidee.Din pacate nu mai stiu exact unde.....Poate va ajuta Sarselia.:D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lastarii aparuti pe tija pot fi lasati pentru a se ramifica planta.
Dar in acelasi timp pot fi si taiati si pusi in apa pentru a face radacini.Din cate am mai citit fac destul de repede radacini in apa dar poti incerca si direct in pamant.
Acesti pui nu sunt ca si keiki de la alte specii care atunci cand apar fac si radacini.Vei vedea ca daca ii vei dezlipi de planta nu vor avea radacini.

:wink:
 
Sus