Lumina artificiala

cornelia

Fondator
Membru staff
A incercat cineva sa cultive violete numai la lumina artificiala? Si daca da, cum a procedat?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru ca n-a fost nimeni care sa raspunda la intrebarea asta am facut un experiment. Si trebuie sa va spun ca rozeta de frunze a crescut frumos, simetrica, in comparatie cu rozetele plantutelor crescute pe pervaz la lumina naturala. Acum sa vedem daca vor face si flori in aceleasi conditii.
 

shalymar

Member
Ce fel de lumina ai folosit? Adica ce intensitate si ce fel de lampa?
Chiar sunt interesata de modul asta de cultivare. Poate fi folosit oare si la gloxinii?
 
daca tot te-ai apucat sa faci experimente cu lumina asupra violetelor ,poate incerci sa vezi si efectul luminii de diferite culori si intensitati.
incearca ,in cel mai rau caz pierzi cateva plante.
 

Dirtyangel

Member
Cornelia as fi si eu interesata ce fel de lampa ai folosit. Si cum ai amplasat-o deasupra sau lateral?
Fereastra mea e inghesuita rau si o astfel de lampa m-ar ajuta mult!
 

iuli

Member
eu folosesc numai lumina artificiala pentru violetele cu frunza mai deschisa la culoare cum ar fii cele din gama irish.sunt puse pe un raft supraetajat si am pus 2 neoane pe margine.coroana lor e perfecta si nici nu se ard frunzele asa cum am patit cand le aveam la geam
 

Hikari

New Member
Si eu cresc violetele sub lumina artificiala. Pina acum nu am avut deloc probleme, ba chiar au inflorit foarte frumos si viu colorat.
Eu am reusit sa cresc trandafiri exclusiv numai cu lumina artificiala si la fel au inflorit foarte frumos asa ca cu violetele cu siguranta nu vor aparea dificultati.
Folosesc 2 neoane cam la 60-65 cm deasupra mesei.
 

Hikari

New Member
Eu am 2 x 18 W si le tin cam 18 ore pe zi.
Pentru un timp mai scurt poti mari intensitatea.
 

emeclau

Active Member
si violetele mele o duc foarte bine pe rafturi, sub neoane
eu folosesc neoane de 36 w ,la pui folosesc doar tuburi de neon cu lumina rece ( cool white), la fel si la frunzele puse la prins.Acest tip de lumina favorizeaza fotosinteza, producerea si cresterea de frunze
pentru puii mai maricei folosesc corpuri duble, astfel incat sa le pot asigura atat lumina rece , cat si lumina calda ( tub de neon warm white).Lumina calda stimuleaza producerea de boboci.
Plantele mature le tin la lumina calda, asta le ajuta la inflorit.
Exemplific:
 
Sus