Mai aveti o intrebare?

corinap

Member
Nu prea sunt "prietena" cu puietul....a incercat cineva sa-i planteze in gradina? mie frica sa nu se faca,copaci...........am un schizo de 50 cm pe care l-am taiat "aiurea" si acum are doar in varf un lastar nou si ma gandeam sa-l plantez in gradina in aprilie, ce parere aveti?ms
 

corinap

Member
Si asta facea parte din intrebare.As putea ingropa ghiveciul,oricum as face nu conteaza ,doar sa nu pierd planta.Intr-un pamant bun ,afara in gradina poti salva orice,oricum eu asa cred.Alte plante le-am salvat asa,dar cu hibi nu am incercat,ca nu am avut nevoie.Oricum,anul asta hibi din seminte ii plantez in gradina,ca mi s-a acrit de ei.......... :eek:
 
Anul trecut am plantat hibiscusii in gradina. Unul era un bat lung care crestea pe orizontala, iar pe celalalt il tunsesem cu o toamna inainte. Frunzele nu se dezvoltau. Erau mici si pricajite. Au inflorit toata vara, au frunze mari, sanatoase. Primul s-a imbracat cu lastari si ramura respectiva s-a indreptat. Intre timp, l-am tuns. In toamna i-am scos cu grija si i-am plantat in ghivece.
Am avut multe plante puse in gradina si le-a mers de minune, iar anul acesta vreau sa le pun pe majoritatea.
 

georgiana georgiana

Active Member
Georgy, mi -ai dat o idee buna....duc o parte din hibi la mama in gradina. Anii trecuti am pus si noi un ficus si o datura in gradina si pana toamna s-au facut copaci.
 
salutare a folosit cineva radi-stim pentru hibi?as vrea sa stiu si eu cum ati procedat?a avut efect sau ati folosit altceva pentru a se prinde?mai trebuie k sa le pun ceva in cap dupa ce i.am pus?
 

liliput

Member
Buna.Am si eu o intrebare - acum,ca a venit primavara,e nevoie sa schimb pamantul hibiscusului? Si cum sa procedez? Multumesc.
 

geodezia

Well-Known Member
pai depinde cit ai vasul de mare de cit timp il ai plantat
daca ai vasul mare mare ca ai mei de 70 de kile scoti numai de un lat de palma pamintul pe restul il afinezi iar cei ai scos pui la loc pamint nou ..daca ai vase mici vei inlocui vasul initial cu un vas cu 5 cm mai mare (ca largime ca inaltime poti mai mult adica cit simti sa nu iti rupi sira spinarii carind la ei ) ..acu daca il ai doar de 1 an il mai lasi locului inca 1 an si pe ruma muti te uiti daca ii ies radacinile din vas il muti ca nu mai are substanta sa creasca daca nu ii ies il lasi in pace .. da eu i-am frezat in perioada asta .. cu schimbatul pamintului mai incolo un pic deoarece pamintula cum e mai rece trebuie sa s emai incalzeasca(eu pun din gradina0
 

liliput

Member
Multumesc ptr. raspuns.Ghiveciul e mare...as fi vrut sa stiu cam la cat timp se schimba pamantul,nu prea am cum sa vad daca are radacini pe-afara.Cat despre sira spinarii...nicio grija,n-am cum s-o (mai) rup,am rupt-o acum 9 ani in accident de masina. :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Sorry nu aveam de unde stii eu ma rup de sira spinarii in fiecare an cu alti 4-5 oamenii sa bag vasele in casa iar primavara sa le scot ..deci cam la 2 ani odata trebuie sa schimbi pamintul de suprafata macar daca e vasul mare cam la 3 ani
 

liliput

Member
geodezia a spus:
Sorry nu aveam de unde stii eu ma rup de sira spinarii in fiecare an cu alti 4-5 oamenii sa bag vasele in casa iar primavara sa le scot ..deci cam la 2 ani odata trebuie sa schimbi pamintul de suprafata macar daca e vasul mare cam la 3 ani
Nu-i nimic....deci la 3 ani cel de la suprafata.Si tot pamantul la cati ani?
Multumesc pentru ajutor.

Asta e hibiscusul meu.
http://liliput.sunphoto.ro/hibiscus/85028674
 
Sus