Mandevilla splendens

sarselia

Active Member
Moderator
Ok.
Sa ai parte de ea!
Gabiuta, tu de cand o ai?Ca sunt curioasa peste iarna cum se comporta...
Deja, din cauza vremii de afara ma gandesc la iarna.
:rofl: :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la cea de acasa stiu ca ii place soarele din plin dar cel mai bine doar cel matinal


mersi sarselia si ne intrecem in flori :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sarselia am avut toate trei culorile.Una mi-a supravietuit peste iarna ( si una variegata) dar dat fiindca in iarna aceasta am cam neglijat plantele :oops: sunt fericita ca macar una a ramas intreaga.Nu trebuie udata prea mult si trebuie tinuta la rece.Ea singura iti spune ce trebuie sa ii faci.Mie mi-au aratat asta iarna saracele dar eu nu prea le-am dat atentie si atunci...........s-au dus sa ma spuna la celelelate din raiul lor :) si m-au pedepsit :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult, Gabiuta.
Sa vedem ce si cum va fi si cu a mea.
Vad ca si ea e lungita bine de tot numai buna de facut flori.Dar sa vedem...
Sa aveti mult succes cu ele!
 

anette_b

Member
am si eu o mandevilla ( na , sper ca am scris corect numele , nu prea stiu multe despre ea). adica , asa cred , ca e mandevilla.....dna care vindea nu era sigura cum se numeste , desi era din sera ei :)
dupa cautari si privit indelung frunze si flori pe net , am gasit ca asta ar fi numele . pb e ca o tin in conditii improprii de 1 luna . are aspectul catarator al unei zorele , frunze de mandevila/dipladenia si bobocii ca ai zorelelor ( culoarea e rosu ) . boboci care , desigur , au cazut , dar planta e inca ok.
trebuie sa o tin in soare ? ii trebuie tutore (ceva de catarat) ? mie asa mi-a zis dna care le vindea , cum ca ar creste inalta si e perena.
nu am cum sa o cresc afara , in loc definitiv (stau la bloc) si o voi aseza pe balcon , laga rama de la geamuri (in exterior) , unde am si jardiniere. cum sa fac sa nu o doboare furtunile de vara daca incepe sa se lungeasca si se catara?
am vazut diverse poze cu plante care sunt de acelasi fel dar au aspect compact , sunt tunse....mie mi s-a spus sa nu o tund . va ramifica sau creste un firisor anemic?
 

lelia

Well-Known Member
Nu am aceasta planta ,dar sora ei dipladenia se descurca foarte bine dirijata pe un suport rotund .Cand ajunge la dimensiunea dorita ,poti sa-i ciupesi varfurile ,va ramifica frumos si compact .Despre pozitionare ,din experienta pot sa-ti spun ,daca e tinuta in soare are nevoie de apa regulat ,va creste mai incet dar va inflori abundent ,frunzele se coloreaza in verde-rosu .Daca e la semiumbra ,lujerii cresc foarte repede si trebuiesc ciupiti mereu ,florile vor fi mai rare dar mai mari ,frunzele raman de un verde stralucitor .

Ce am scris e valabil pentru dipladenia ,dar presupun ca se aplica si la sora ei mandevilla .
Bafta ! si sa ne dai vesti bune :D
 

anette_b

Member
multumesc !
eu deja am ciupit varful , fara sa vreau....se uscase putin si a trebuit sa inlatur partea respectiva.
asa ca sper in ramificarea ei , ca nu are mai mult de 40 cm acum....ghiveciul e cam mare dar m-am gandit ca daca incepe sa se intinda nu voi mai putea sa o mut in altul , deci am pus ghiveci mare de la inceput.
nu stiu daca e dipladenia sau mandevilla , undeva scria ca ar fi aceeasi planta , 2 denumiri.
daca ii pun niste sforicele verticale sau sarme verticale , e bine? pt ca un tutore mai greu risca sa ajunga in capul vreunui vecin daca bate vantul...balconul e deasupra trotuarului....
frunzulitele sunt de un verde lucios , usor roscat.
 

lelia

Well-Known Member
Sunt bune si sforicelele ,dar pe aceste trebuie sa le agati de balcon iar in toamna cand va trebui s-o pui la adapot o vei deranja .Mai bine ii pui o scarita sau un suport rotund sau dou bete de bambus infipte in ghiveci si o conduci circular pe ele .
Acum tu stii mai bine ce va avantajeaza .
 

Roxana

Active Member
da, trebuie sa o aduci in casa iarna, dar trebuie sa-i asiguri minim 5 grade ca altfel este posibil sa se usuce intreaga planta. Trebuie si tunsa pentru a lastari mai bogat in primavara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anette_b, din experienta cu planta mea iti spun ca e preferabil sa o tii peste iarna intr-un loc luminos si racoros, cum spunea Roxana, la peste 5 grade, dar daca se poate nu la temperatura camerei. A mea, cand am tinut-o in prima iarna la temperatura camerei i-au crescut niste lastari lungi si firavi. Primavara trebuie tunsa putin ca sa-i stimulezi lastarirea, pentru ca infloreste pe lastarii noi.
 

anette_b

Member
multumesc , claude. eu credeam ca se tunde toamna , ca nu stiu mai nimic despre ea.
oare ce orientare prefera? eu nu am decat variantele sud sau vest ( stau la bloc).
se uda putin?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu iarna asta am tinut-o pe casa scarilor, la bloc, langa o fereastra cu orientare vestica, pentru ca era singurul loc liber. Am udat-o cand se usca pamantul. Udarile trebuie reglate in functie de temperatura la care o tii. Cat priveste tunsul, am tuns-o primavara, pentru ca ea fiind o planta iubitoare de soare, lastarii crescuti pe perioada iernii sunt anemici. A, sa nu uit, vara tine-o la soare! :D Succes!
 

Roxana

Active Member
da, se uda mai rar iarna.
taierile se pot face dupa trecerea florilor, toamna sau primavara, dar, asa cum a zis si claude este mai bine sa fie facute primavara.
 

Fleur

Active Member
Eu am tuns-o in toamna pe a mea si a stat cam la 15 grade si ferestra la vest in tarna. A crescut foarte frumos si acum e plina de flori.
 

anette_b

Member
acum ca porumbeii mi-au distrus o multime de plantute la fereastra vest , ma gandeam sa mut mandevilla acolo pana in iarna. (montez o plasa de pasari inainte). e suficient soare pt ea la fereastra spre vest? (in aer liber , la exterior ).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anette, cate ore pe zi ai soare la fereastra de vest? Ma gandesc ca s-ar putea sa nu-i ajunga...a mea are cam 7 ore de soare pe zi si-i merge super...nu stiu care-i minimul cu care s-ar multumi, din pacate :?
 
Sus