Mango

Daniel Purdel

New Member
Buna ziua! Eu am procedat in felul urmator. Am Spart carapacea si l-am pus direct în pământ la căldură cu multa umiditate si in 2 saptamani arata asa. Sunt foarte multumit!
 

Atașamente

TudorB

New Member
Salutari. Am făcut și eu câteva experimente cu semințele de mango din comerț și totul a mers bine pana acum. Am observat ca o planta are pete pe frunze. Nu îmi dau seama dacă o fi vreo ciupercă sau sa fie de la apa cu nivel ridicat de clor. Voi ați mai întâlnit asa ceva? Și dacă da aveți vrun remediu?
 

Atașamente

crysty

Active Member
Salutari. Am făcut și eu câteva experimente cu semințele de mango din comerț și totul a mers bine pana acum. Am observat ca o planta are pete pe frunze. Nu îmi dau seama dacă o fi vreo ciupercă sau sa fie de la apa cu nivel ridicat de clor. Voi ați mai întâlnit asa ceva? Și dacă da aveți vrun remediu?
Nu am planta de mango si nici nu am crescut asa ca nu voi face altceva decat sa imi dau cu parerea .
Pe internet sunt multe cazuri raportate de ingalbenirea frunzelor la plantele de mango care sunt cauzate de antracnoza ,udatul excesiv/ lipsa udatului la timp si excesul de ingrasaminte.
De obicei bolile de tip antracnoza se manifesta prin pete mici de culoare inchisa care sunt inconjurate de o alta culoare . In poza nu pare a fi antracnoza (nu se vad pete mici si multe) sau o forma avansata de antracnoza, desi la diverse plante se poate manifesta diferit, dar totusi recomand izolarea plantei si stropirea ei cu un fungicid cu spectru larg . E buna si o a 2a parere asa ca daca nu va mai raspunde nimeni aici luati poza pe telefon si mergeti la o fitofarmacie si intrebati daca se recomanda un fungicid cu spectru larg avand in vedere ca petele inchise sunt totusi un pic inconjurate de alta culoare si ar putea fi o boala cauzata de o bacterie.
Un plic de fungicid de vreo 15 grame nu costa mult e in jurul a 3-4 lei.
 

YAN

Member
Tudor,
Am patit si eu la fel, din cate am observat (am avut mai mult de 5 pui de mango pe o perioada de timp de cativa ani) toti ajung intr-o faza in care incep sa se imbolnaveasca adica sa apara pete pe frunze, dupa care sa se usuce frunzele si sa cada.
Nu cunosc cauza, eu am renuntat la ideea de Mango in ghiveci.
Asteptam vesti de la tine, merita incercat ce a scris crysty.
 

crysty

Active Member
pentru problema noastea cea de toare zilele. Antracnoza
foarte tare clipul, mi-a placut, l-am urmarit pe tot . Este realizat si da sfaturi profesional si are dreptate pana si cu rotatia substantei active din pesticid.
Cu taiatul coroanei de sus adica sa slutesti in asa hal pomul fructifer sa arate ca o umbrela nu am auzit sa se faca la noi in tara dar cu restul sunt perfect de acord. Chiar i-am lasat un comentariu in care i-am zis ca in romania ,dupa parerea mea si din frecventa plangerilor , nu avem atatea probleme cu fungii la pomii fructiferi pe cat avem cu daunatorii de tipul paduchilor, acarienilor si omizilor probabil si din cauza climei diferite. Dar probabil si ca romanii cam ignora problemele fungice si se alarmeaza doar cand vad ca viermii le distrug fructele din copac . :-D
Dar da sfaturi profesioniste nu e un amator si ce m-a uimit si mai tare e chestia atat de simpla cum sa afli directia vantului , sa starnesti praful de pe jos. :-D
 
Ultima editare:

YAN

Member
Iti dai seama ca acest video este adresat fermierilor, cei care traiesc din cultura Mango. Si intr-adevar este un video cu informatii utile, pe intelesul tuturor, nu stiu cum stau cu accesul la internet cei din Ghana dar probabil are un target de utilizatori daca l-au postat pe Youtube.
 

Gicu voicus

New Member
Vreau sa va prezint un Mango . Totul a inceput anul trecut cand am citit pe internet faptul ca se pot obtine relativ usor :) din samburele unui fruct . Nu a fost asa de usor pe cat mi s-a parut la inceput . Am trecut prin doua incercari esuate , la a treia am desfacut samburele sa ma lamuresc ce nu merge . Si raspunsul a venit . Samburele era cam putrezit sa spun asa . Si nu din cauza mea . Pur si simplu fructul din care l-am scos nu ajunsese la maturitate . Deci la a patra incercare am mers la supermarket si am ales cel mai copt mango pe care l-am gasit pe raft . Ca sa va faceti o idee era asa de copt incat numai vreo 20 % din coaja era verde iar din fruct curgea suc numai cat il strangeai un pic intre degete .
A mers . :oops: Adica dupa ce au trecut doua luni de stat in pamant pana la urma a iesit si frumosul Mango .
In cateva cuvinte am sa explic si cum am procedat pe pentru pregatirea germinarii samburelui :
1. am spalat samburele bine de tot pana cand nu a mai ramas nici macar urma de fruct pe coaja ( eu am folosit un spalator de metal din cele folosite la bucatarie )
2. l-am tinut la uscat vreo doua zile
3. l-am pus intr-un pahar cu apa pentru vreo saptamana ; apa se schimba zilnic si trebuie sa fie calduta in momentul schimbarii .
4. am despicat un pic varful samburelui adica am desfacut cam pe o lungime de 1 cm cele doua bucati de coaja ce formeaza samburele (m-am gandit ca il va ajuta sa germineze mai usor )
5. l-am pus intr-un ol cu pamant dar nu l-a adancime foarte mare . Sa zic asa partea superioara a samburelui era la nivelul solului .
Cam in linii mari acestea erau instructiunile pe care le citisem si pe internet . Mai putin partea cu despicarea samburelui . Olul a fost tinut intr-o camera in care temperatura a fost cam de 22 de grade celsius . Cred ca l-am pus in pamant pe la sfarsitul lui martie inceputul lui aprilie . Nu mai tin bine minte .Pe la inceputul lui mai am scos olul afara in balcon . Era deja bine si cald afara deci nu mai trebuia sa il tin in casa .

Acum la sfarsitul lui mai a aparut si copacelul . Il puteti vedea in pozele de mai jos .
Cam atat . Sper sa devina un topic interesant pentru cei dornici de noi incercari .
 

Gicu voicus

New Member
Am si eu un mango,am cumparat unfruct,i-am despicat samburele si am scos miezul,dupa care l-am invelit in servetel de bucatarie ,l-am bagat intr-o punga sa faca efect de sera ,dupa aproximativ o luna i a dat radacina si l-am pus intr-un bol cu pamant....jumatate afara si partea cu radacina in interior....si asta este rezultatul
 

Atașamente

  • Like
Reactions: YAN

gomez99

Well-Known Member
pai daca punga de plastic in care pui servetelul si semintele e inchisa bine, iar servetelul e udat suficient, apa intre in circuit inchis si nu are cum sa lase servetelul sa se ususce. eu folosesc metoda asta in multe situatii, spre exemplu la germinarea semintelor de conifere. e drept ca din cind in cind mai mucegaiesc, da daca adaugi putin ceai de musetel, sansa mucegaiului scade.
 
  • Like
Reactions: YAN

YAN

Member
Ne poti trimite o poza sa il vedem si noi? La Mango frunzele sunt moi cat timp cresc dupa care devin mai rigide. Inclusiv culoarea este diferita in primele zile dupa ce apar frunzele noi.
 

YAN

Member
de acum incepe greul. poate ai citi pe aici problema la Mango.
frunzele pana acum arata bine, e acolo un inceput de Antracnoza. dar la capitolul asta nu am sfaturi. :nu stiu:
 

Hayes

New Member
Nu am planta de mango si nici nu am crescut asa ca nu voi face altceva decat sa imi dau cu parerea .
Pe internet sunt multe cazuri raportate de ingalbenirea frunzelor la plantele de mango care sunt cauzate de antracnoza ,udatul excesiv/ lipsa udatului la timp si excesul de ingrasaminte.
De obicei bolile de tip antracnoza se manifesta prin pete mici de culoare inchisa care sunt inconjurate de o alta culoare . In poza nu pare a fi antracnoza (nu se vad pete mici si multe) sau o forma avansata de antracnoza, desi la diverse plante se poate manifesta diferit, dar totusi recomand izolarea plantei si stropirea ei cu un fungicid cu spectru larg . E buna si o a 2a parere asa ca daca nu va mai raspunde nimeni aici luati poza pe telefon si mergeti la o fitofarmacie si intrebati daca se recomanda un fungicid cu spectru larg avand in vedere ca petele inchise sunt totusi un pic inconjurate de alta culoare si ar putea fi o boala cauzata de o bacterie.
Un plic de fungicid de vreo 15 grame nu costa mult e in jurul a 3-4 lei.
cel mai bun moment pentru a planta arbori de mango este foarte devreme în timpul anului. perioada ideală este sfârșitul lunii noiembrie până la începutul lunii decembrie. în acest moment, vremea nu este capabilă să omoare răsadurile germinate. Dacă plantezi devreme, plantele cresc foarte repede. aproape imediat ce le pui în pământ, încep să crească. probabil vei avea fructe în primul an.
 

Atașamente

Sus