Mangold lukullus

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: da exact cum a zis Anca.Cred ca exprimarea mea a fost dubioasa :)
Horea a trebuit sa dau cautare pentru ce ai zis tu acolo :D :mizuna,mibuna.Nu am mai auzit :oops: Buna treaba cu frunzele astea.Pacat ca nu putem "paste" si iarna ca eu as fi mare amatoare.De fapt mai ales iarna.
 

MihaelaR

Member
Frunzele care sunt mai aspre le lasi cateva minute la marinat cu otet,mustar,ulei.
Eu fac pana apar rosiile o salata din verdeturile din gradina,in special stevie si frunze de ridichii care sunt aspre crude,asa ca le las cam 15' apoi in combinatie cu alte verdeturi /mirodenii iese o bunatate.
Gustul se cultiva in timp si cu vointa.
Numai bine!
:hug: :hug: :hug:
 

anknic

Active Member
nooo, dar frunzele de mangold nu ajung niciodata aspre ca cele de ridichi. cand sunt mai mature sunt mai tari, dar lucioase. si nu neaparat frunza mai tare-desi se ingroasa si ea un pic, cat nervurile. dar mature se gatesc. ca spanacul (de fapt frunzele sunt similare, doar mangoldul tinde sa aiba la maturitate nervurile mai tari decat spanacul)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus in primavara mangold .
Nu multe seminte dar fiind proaspete au germinat toate si as zice suficiente pentru cit am mincat pina acum..
Nu stiu daca multi aveti in gradina asa ceva si daca va si place dar eu sunt extrem de incintata de gust si de faptul ca pot minca mereu cite o verdeata proaspata din gradina.
Are un gust excellent si crud si gatit.Nu necesita ingrijire deosebita.
Daca are umbra sau numai putin soare isi vede de treaba si creste.Nici apa nu ii trebuie prea multa.
Acum sunt in cautare de seminte de MANGOLD ROSU.Daca cineva are sunt amatoare sa cumpar citeva .Eventual la schimb cu seminte verzi sau schimb cu seminte de cardamom sau scinduf sau ............altele.
 

anknic

Active Member
eu am mangold rosu, dar la anu' va face seminte, dar daca vrei am cateva plante mai mici cu radacini care sunt in vie si vor fi sapate, iti pot trimite 2-3 la toamna...desi ai grija ca in anul 2 emite tija florala, dar astea poate nu emit ca-s micute. daca cereai acum vreo luna ti le trimiteam direct in pahare, nu le mai puneam in gradina...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( de unde era sa stiu Anco ca ai tu mangold rosu??Na.

Emit tija inainte de a da frunzele in primavara?Stii cumva?
Tu trimite-mi si mie vreo 2 buc daca esti draguta si vedem.Daca fac seminte cu atit mai bine.
 

Rahan

New Member
In ce sens este aceasta planta otrăvitoare? Chiar conține Substanțe toxice sau nu mai sunt plăcute la gust după ce fac semințe?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau ca nu stiu sa iti raspund.Am luat si eu de buna ce s-a scris in acest topic asa ca nu am mai mancat frunze dupa ce au inceput sa faca seminte .
Acum deja arata cam asa:

banuiesc ca ciorchinii aceia vor fi viitoarele seminte.E primul an cand vad asa ceva :oops:
 
Sus