Maranta tricolor

IoanaM

Member
Ki
MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006

Buna sa va fie inima si bine v-am gasit!

Multumiri celor care au avut ideea cu descrierile sistematizate: am deschis (aproape) toate fisele plantelor si asa am aflat cum se numesc unele din plantele pe care le-am ingrijit de-a lungul anilor :oops:

Nu am vazut (deocamdata) nimic despre Marantha tricolor si tare mult m-ar interesa mai multe informatii.

Dar sa va spun povestea ei: a venit la noi acasa de 1 Martie, cu o eticheta pe care scria Dieffenbachia, alaturi de o poza alb-negru, destul de neclara ... si asa am crezut ca o cheama desi parca nu prea semana, pana cand am incercat sa aflu mai multe pe internet si - surpriza! fotografiile (mult mai) clare aratau cu totul altceva decat ce aveam eu acasa. Pana la urma, dupa mai multe incercari, am gasit si cateva fotografii cu planta mea, care s-ar numi de fapt Marantha tricolor.

Bucurie mare, numai ca nu prea coincideau detaliile "tehnice": se spunea ca planta face max. 6-10 frunze pe an si ca nu infloreste niciodata, e decorativa prin aspectul frunzelor: verde catifelat, cu nervuri colorate (galben/visiniu); foarte frumos, numai ca planta mea a facut 6-10 frunze in mai putin de 3 luni si , ca bonus, 2 tije cu floricele, care nu mai pridideau sa faca boboci (se deschideau dimineata si se ofileau pana seara)

In rest, se conformeaza descrierii: seara isi ridica frunzele si le misca din cand in cand (mai este cunoscuta si ca "planta care se roaga"); de udat, o ud la cateva zile in farfuria ghiveciului, cam dupa ce se zvanta bine pamantul de la suprafata; este inca in pamantul de la florarie (un amestec "pufos" si foarte inchis la culoare, nu stiu ce contine si/sau in ce proportii).

Voi ce stiti despre aceasta planta?

Orice informatie e binevenita

Acum parca nu imi mai este asa de teama ca as putea sa-i fac ceva si sa nu-i placa; de stat la umbra, am vazut ca ii place, a venit cu puiutii dupa ea si da semne ca ii place la noi acasa, pare sa se 'intinda'; o fi tot un pui, mai mare, ca nu a facut decat 2 tije, fiecare 'doar' cu cate 2-3 boboci odata, dar mie imi place oricum, mi-ar fi placut si daca n-ar fi stiut sa infloreasca.

roxana
MesajTrimis: Sam Aug 05, 2006

Pamantul trebuie mentinut reavan . Iarna se foloseste apa calduta. Daca se uita udarea plantei, ghiveciul trebuie scufundat intr-o cada cu apa pana ce se uda bine.
Pulverizarea plantei cu apa nu prea rece se face zilnic in perioada de vara. In acelasi scop se aseaza pe strat de pietrisi care se mentine umed . Fertilizarea cu soluti slabe de ingrasaminte se aplica bilunar , primavara si vara. Translpantarea in pamant proaspat se executa primavara la interval de 2 -3 ani .Stergerea frunzelor este benefica.Suprimarea frunzelor uscate trebuie facuta atunci cand este cazul.
 

IoanaM

Member
abeg
Observator
MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 6:10 pm

Cum se inmulteste aceasta planta?
Am cautat dar nu gasesc sau mai bine zis nu prea inteleg...sunt noua in domeniu icon_smile.gif
va multumesc
 

IoanaM

Member
angela draganoiu
Consilier
MesajTrimis: Mar Ian 31, 2006 7:24 pm

draga Abeg m-am uitat prin cartile mele si am gasit ca maranta se inmulteste astfel :
in februarie -martie desfaceti planta in 2 parti egeale fiind atenti sa nu afectati rizomii. din mai pina in august puteti sa prelevati butasi bazali lungi de 8-10 cm cu 2-3 frunze, plantati-i in ghivece de 8 cm continind nisip si turba in parti egale (pina la 3 butasi in fiecare ghiveci) acoperiti-i cu un plastic transparent asezindu-i la umbra (evitati ca frunzele sa atinga plasticul) cind apar radacinile puneti fiecare butas intr-un ghiveci diferit continind compost pt plante adulte"
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Noroc ca m-am uitat la metoda de inmultire aici.As fi vrut sa tai din ea ca este destul de marisoara.Oare daca tai virful ce se intimpla?
 

stefan

New Member
Tocmai ma uitam si eu dupa metoda de inmultire, ingrijire etc si am descoperit ca ii merge bine daca i se taie varfurile de 2 ori pe an. Mie sincer imi este cam mila dar i-au crescut asa mult "bratele".... Am auzit mai nou ca e bine sa ii pui un bat sa se incolaceasca pe el, dar am cautat pe google imagini si nu am vazut nici o maranta asa. E drept ca am vazut niste tufe superbe de marante, dar nu stiu cum au reusit respectivii asa ceva. La mine sunt doua frunze mari iesite din pamant si langa ele 2 brate cu mai multe frunze si pe care tot apar frunzulite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Citind despre acest gen de plante am ajuns la
concluzia asupra taierii:pentru a-i da forma si a deveni stufoasa se aplica taieri chiar si de doua ori pe an.
 

acacia

Member
Am si eu o Maranta, i-a mers foarte bine pe timp de iarna, desi recunosc nu am prea avut grija de ea, o udam bine si atat.
Acum in primavara, am taiat-o putin.
Ii pulverizez in fiecare zi apa pe frunze, am pus-o pe un strat de petris umed si ii administrez ingrasamant pentru plante decorative prin frunze, dar...nu stiu ce are, frunzele au inceput sa dea urme de oboseala. Se brumifica pe margine.
Am citi intr-o carte ca ii place lumina si daca nu are lumina frunzele incep sa se brumifice ,desi in altele spune ca ii place la umbra, nu prea mai inteleg. :(
 

olivia31

Member
Si eu o maranta micuta

http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... GP0445.jpg

Acum mai are 3 frunzulite in plus. E formata din 4 tulpinite care ies direct din pamant. Pe ele se tot formeaza frunze noi. O tin la geam (pe nord - nu bate niciodata soarele dar e lumina foarte buna, fara umbra) iar pamantul este intotdeauna umed. O ud pe deasupra, nu in farfurioara si vad ca nu are nimic, dimpotriva se tot imbogateste. Folosesc apa fiarta (la temperatura camerei) ca si la violete si alte plante mai sensibile. O mai si fertilizez din cand in cand cu un fertilizant universal. Si eu citisem intr-adevar ca ar vrea umbra dar eu o tin la lumina si vad ca ii place. Am mai citit si ca ii trebuie ghiveci inalt nu lat pentru ca ii cresc radacinile in adancime. Din pacate o mutasem deja in ghiveciul din imagine care e destul scund... Deocamdata o las asa. O mai si pulverizez din cand in cand.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Desi o pulverizez destul ,la a mea se rasucesc frunzele :( .Nu moare dar nici nu a mai crescut.......... :roll: .
Nici nu stiu ce sa-i mai fac.Cind o udam parea ca nu ii place iar cind nu...........la fel :mrgreen:
 

Floria

Active Member
Gabiuta sa nu o tii la soare, ii place semiumbra. Si sa nu-i pui apa multa, eu asa am omorat-o pe a mea desi crescuse de un metru.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce sa o mai protejez ca azi m-am uitat la ea si e cam in curs de deces. :( Am scos-o din ghiveci si incerc sa salvez ce se mai poate salva :?
Voi vedea :roll:
 

Leanna

Member
Am avut si eu maranta.. :( A murit. Crestea asa frumos...statea pe pervaz langa usa balconului..poate locul nu i-a convenit. E sensibila la curenti
 

acacia

Member
Chiar nu mai inteleg ...mi-am pus Maranta la lumina si ii dau frunzulite noi :?
Am crezut ca o pierd, dar vad ca se reface:).
Voi o tineti la lumina, semiumbra sau umbra? :? :?
 

Fleur

Active Member
Eu tin maranta tricolor la lumina dar fara sa fie in bataia soarelui iar cealalta cu dungi argintii la semiumbra.
 
A

Anonymous

Guest
am o maranta frumoasa,dar sa stiti ca nu no pigulesc atit!!1 Mai mult nu are,decit are lumina,toata iarna a stat pe o scindura pe calorifer(la 1,5m de geam),inghesuita printre alte plante.O ud pe deasupra,nu o pulverizez niciodata( ramin pete inestetice;mai ales pe frunzele ei,usor catifelate!!!).Acum a inceput iar sa infloresca.
 
Sus