Masdevallia

IULIA

Active Member
Mareane, sa nu zici ca io nu - si io pierdut, rind pe rind, toate cele 4 buc.
cea mai rezistenta fu cea alba, intr-adevar.
dar....le tin asa uscate si le ud rar. poate nu or fi total moarte. :(
 

CristianG

Well-Known Member
Este o orhidee foarte pretentioasa....Dar cine se incumeta sa aiba o astfel de planta este ok.Personal nu am vazut niciodata in realitate aceasta orhidee. Chiar daca as vedea aceasta orhidee, cu siguranta nu ar ajunge la mine acasa. Se poate lua de mana cu Miltonia... :wink: :)
 

Tina

Active Member
Mareane, a ta ce mai face?
Ca jumatatea mea din jumatate se mai tine intr-o frunza.. si aia anemica.. sanse prea multe nu ii mai dau.. desi sta la frig si in hydro... :) :)
 

marean

Active Member
A murit :mrgreen: :oops: ... am uitat sa spun atunci pt ca i-am dat perioada de gratie ,dar tot degeaba,nu si-a mai revenit ...
Frunzele s-au desprins fiind verzi si sanatoase,nu stiu nici acum de ce !
 

sarselia

Active Member
Moderator
pacat...
imi pare si mie tare rau!
tare mi-ar place sa am si eu una dar nu am vazut niciuna prin zona...
as vrea sa incerc si eu sa vad cum e cu ele dar vad ca sunt tare pretentioase..

:(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo ce frumusete,Dya!
Sa ai mare bafta cu ea si sa ii mearga bine de tot!

E parfumata,nu?
 
D

dyayzh

Guest
Da, Violeta, ai dreptate e extrem de sensibila, dar sotul meu nu stia asta, el mi-a cumparat-o caci a vazut ca ma uitam cam lung la ea :wink: :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multa bafta cu ea Dya si atentie la udare.
Neavand pseudobulbi si din aceasta cauza nevand unde sa retina apa e mai "setoasa" decat restul orhideelor.Insa nici prea multa apa nu ii place.Incearca sa o uzi atunci cand substatul vezi ca este uscat.
Si bineinteles ii place umiditatea mare a aerului.
Ii place mai mult umbra si trebuie neaparat ferita de razele directe ale soarelui.

Multa bafta Dya si sa te vedem cu ea mare si frumoasa!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Trebuie sa ii mearga bine.Atentie mare la vara ca nu ii place caldura.Incearca sa o pui in cel mai racoros loc din casa cu putinta.
In rest atentie la udare si bafta mare!
Ai putea sa o pui pe niste bile de argila ca sa ii cresti umiditatea.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Dyayzh este frumoasa planta ta.Bine ar fi sa nu ne incurcam cu plante care pe langa faptul ca dam destul de multi bani, acestea nu rezista ani in sir in casa.Din cele citite este o orhidee pretentioasa de care te bucuri perioade scurte de timp.Mai bine nu le-ar mai scoate la vanzare comerciantii....La vanzare sa existe doar plante care rezista in apartament.Restul sa ramana in sere.... :D
 
Sus