Metoda Masurare PH sol cu PH-metru pentru solutii lichide

YAN

Member
Buna.
M-am gandit ca poate fi util, mai ales daca aveti in dotare un PH-metru pentru solutii lichide, cum au aparut prin comert.

Procedura PH.jpg

Voi ce PH-metru pentru sol folositi?
 

crysty

Active Member
Am avut o chinezarie de aia verde luata de la dedeman am dat 14 lei pe ea, a mers doar la inceput pe urma nu mai indica deloc .
Astea cu solutii sunt cam scumpe pentru mine si chiar daca as cumpara un set de ala mic de amator cu vreo 20 de folosiri e prea mult pentru mine ca nu am unde folosi nici atat ca stau la bloc. Era cat pe ce sa caut sa cumpar pentru ca mai colaboram in particular cu o cafenea si un restaurant care au plante si mici spatii verzi dar din diverse motive am lasat-o mai rarut principalul motiv fiind venirea frigului asa ca de la anul am sa vad daca am nevoie .
Daca cineva ar vrea sa duca o mostra de sol ,pot sa spun ca fapt divers ca nu sunt multe firme care identifica pHul si carentele de minerale in sol si acele cateva firme din tara probabil speculeaza pe asta si au preturi de vorbesti singur si daca cineva si-ar face o astfel de firma ar avea success daca are preturi foarte ieftine.
Romanii care au suprafete mici nu se gandesc la pH si poate unii nici nu stiu, doar fermele agricole stiu ca pHul este un factor important in agricultura performanta. Unii cu suprafete mici stiu de pH dar merg pe principiul "las-o ma merge si asa" sau nu isi permit sa faca analize de sol si aici ma refer la majoritatea taranilor care au un pic de pamant doar cat sa isi duca traiul.
 
Ultima editare:

YAN

Member
Ce am testat in week-end.
1. O chinezarie verde cum spuneai si tu. Luata de pe emag, daca vreti pun si link-ul aici. Din ce am vazut cred ca are erori mari de 1-2%. Spun asta pentru ca am bagat-o in otet si imi indica undeva la 4.5% PH. Cam mare
2. Tot o chinezarie, de data asta electronica galbena, achizitie OLX, la fel daca vreti link-ul cu placere vi-l postez. Este pentru solutii lichide. Pentru asta am avut nevoie de procedura din primul post. Nu am stat sa usuc 6 gr de pamant si sa il amestec cu 30 ml de apa distilata. Pentru ca nu am avut timp. Am incercat cu cantitati "din ochi". Masuratorile cu acesta au fost mai aproape de realitate. Adica majoritatea solulului de prin casa era cu ph undeva la 7. Adica neutru, cum stiam ca am cumparat din comert.
Complicat si scump daca vrei cu adevarat ce sol ai. Cred ca cel mai bine este babeste, te uiti la semnele pe care le dau plantele si tragi concluziile singur.
 

YAN

Member
Apropo, am testat doua sticle de apa distilata de la doi producatori diferiti. Cu chinezaria galbena. In asta mai am un pic de incredere pentru ca am calibrat-o chiar eu la cumparare si am verificat-o cu apa de la canal(adica a ramas in parametri).
O sticla cu apa distilata avea PH in jur de 6.3 iar cealalta avea peste 7. Deci intrebarea mea este cum era distilata daca nu avea un PH neutru,
 

crysty

Active Member
Ce am testat in week-end.
1. O chinezarie verde cum spuneai si tu. Luata de pe emag, daca vreti pun si link-ul aici. Din ce am vazut cred ca are erori mari de 1-2%. Spun asta pentru ca am bagat-o in otet si imi indica undeva la 4.5% PH. Cam mare
2. Tot o chinezarie, de data asta electronica galbena, achizitie OLX, la fel daca vreti link-ul cu placere vi-l postez. Este pentru solutii lichide. Pentru asta am avut nevoie de procedura din primul post. Nu am stat sa usuc 6 gr de pamant si sa il amestec cu 30 ml de apa distilata. Pentru ca nu am avut timp. Am incercat cu cantitati "din ochi". Masuratorile cu acesta au fost mai aproape de realitate. Adica majoritatea solulului de prin casa era cu ph undeva la 7. Adica neutru, cum stiam ca am cumparat din comert.
Complicat si scump daca vrei cu adevarat ce sol ai. Cred ca cel mai bine este babeste, te uiti la semnele pe care le dau plantele si tragi concluziile singur.
Poti sa pui linkurile ,pe mine nu ma deranjeaza, daca e contra regulilor atunci moderatorul va edita si sterge linkurile. Chiar daca produsul e chinezarie care nu e buna de nimic cred ca e bine ca lumea sa stie sa se fereasca sa nu cumpere isprava de aia.
Am testat si eu chinezaria aia de la dedeman in otet si imi arata pH de 4. Dar asta era la inceput.
Dupa 1 an de stat pe raft in biblioteca constat ca nu mai arata nimic nici macar la otet , acul nu se mai ridica deloc desi nu era intepenit , nu a fost lovit si nu s-a jucat nimeni cu el si chiar daca au fost stersi electrozii de o posibila oxidare la varf cu un smirgel fin.
14 lei aruncati pe geam ,macar am masurat de vreo 2-4 ori.
Am mai vazut la dedeman tot ceva analogic cu ac dar costa vreo 60-80 lei si nu imi permit o astfel de investitie dar nici nu am nevoie de asa ceva deocamdata atat timp cat e frig si nu plec la vreo gradina . Asa ca deocamdata pot sa spun ca nu consider necesar identificarea pHului chiar si daca e vorba de vreun ph metru digital dar poti sa lasi linkuri pentru ca rar vezi astfel de produse testate adica vreun review cum ai scris adineauri.
Cred ca testul cu mostre de sol si reactanti chimici e sfant (nu prea am vazut online de vanzare in romania) si e de acuratete foarte mare dar tot asa consider ca nu am nevoie deocamdata de asa ceva mai ales ca a venit frigul dar si e scump si nu mai am de treaba pe la vreo gradina.
O sticla cu apa distilata avea PH in jur de 6.3 iar cealalta avea peste 7. Deci intrebarea mea este cum era distilata daca nu avea un PH neutru,
Traim in romania si aici anormalul e normal . Daca e fabricata in romania e clar si chiar daca e de import tot e clar pentru ca aici in romania ajung deseurile lumii la vanzare si pentru ca nu ne permitem lucruri bune. (Chinezii nu fac doar chinezarii de unica folosinta au si ei lucruri bune.) Ne meritam soarta pentru ca nu am iesit in strada cand trebuia si cati trebuiau ca sa schimbam ceva, dar asta e alta poveste.

Edit: Am vazut ca nu mai merge chinezaria aia si am demontat-o sa vad de ce, eu avand cunostinte de electronica reparand televizoare alb negru si second hand color prin anii 2000 ,si constat ca are inauntru doar un vu-metru adica era doar aparatul indicator cu ac si atat care avea fire la cei 2 electrozi. Pai asta este cel mai simplu montaj de a identifica umiditatea din sol . Doar ca asta nici macar la umiditate nu se mai misca. Chiar ca a fost de unica folosinta.
 
Ultima editare:

YAN

Member
Ok. O sa pun link-urile.
Chinezaria verde (de fapt scrie ceva cu UK pe el, dar sigur tot prin China a fost produs)
https://www.emag.ro/tester-sol-pamant-umiditate-ph-silverline-t361447/pd/D9FKC2BBM/

Chinezaria galbena
https://www.olx.ro/oferta/ph-metru-digital-tester-apa-potabila-apa-acvariu-piscine-model-nou-IDcUIxM.html#95dabb62d9
Astea cat de cat sunt ok. Dar daca cumparati, vedeti sa aiba functia ATC (adica in calcul PH tine cont si de temperatura solutiei).

Si ceva ce cred ca este mai profi dar ma voi opri aici cu PH-metrele deci nu voi testa
https://www.germanelectronics.ro/casa-gradina/gestionare-apa/aparate-de-masura-pentru-lichide/aparate-pentru-analiza-solului/kit-masurare-ph-sol-0---14-ph-stelzner-8203-101892.html
 

crysty

Active Member
eu cumparasem asta https://www.dedeman.ro/ro/sonda-aciditate-sol-versay-t1-28-6-x-5-2-x-3-5-cm/p/7032695 . Le-am lasat si un review in pagina ca nu e bun de nimic si ca acul a ramas la 7. Daca incerc sa masor ceva cu aparatul abia daca se misca acul vreun milimetru :tavalit: inapoi. Reviewul este de 7 luni de zile dar aparatul a fost cumparat de mine de 1 an si ceva.
Pe emag echivalentul ar fi asta https://www.emag.ro/tester-sol-pamant-umiditate-ph-xcv226/pd/D176DZBBM/?ref=graph_profiled_similar_1_4&provider=rec-go&recid=rec_golang_49_c3cbaba1d7a7e2637dc75fe8698d99251117dd7bb1a92b245690da6e97fe9f47_1571662514&scenario_ID=49 dar aici vad ca e mai mult decat dublu. Curata jecmaneala.

Cat despre ala galben am vazut online dar am zis ca e doar pentru lichide si ma gandesc ca daca as dizolva pamant in apa ,tot o sa arate phul apei mai mult , doar daca se dizolva mai mult pamant cat sa se faca un noroi vascos ca sa zic ca aflu mai mult pHul pamantului si nu al apei. Dar chiar si asa cred ca daca apa ar avea un pH de 7 si solul ar fi de 5 atunci am citi media lor adica 7+5 = 12 ,impartit la 2 = 6 (daca sunt cantitati egale de apa si sol) ,nu e asa ? Si e diferenta intre ph de 5 si unul de 6 adica ma gandesc ca plantele au cresterea inceata in pH mai scazut si noi sa credem ca avem ph de 6 pe cand solul sa aiba un ph real de 5.

Ultimul link ala cu reactanti cred ca e bun dar trebuie comparat pretul online sa nu fie de specula , am mai mai vazut preturi de specula online la reprezentante.
 
Ultima editare:

YAN

Member
Procedura de măsurat ph sol cu ph-metru pentru lichide este luata de la o universitate din tara, cred că respectă un standard international. Combinația este 6 mg pământ uscat diluat in 30 ml de apa cu ph neutru(alta belea pentru cei care cumpără din comerț, am scris mai sus...).
Ultimul link este de la un magazin romanesc ce revând produse de pe un site german Conrad.de. am cumpărat diverse de la ei, au alte standarde. Întrucât revând probabil au și un adaos comercial, iar timpul de așteptare poate ajunge și la 14 zile până la livrare comanda. Ideea este de cercetat, important că există ceva de genul Tester pentru sol care trebuie căutat pe mărețul Online.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
multumesc, nu stiam, eu trasesem concluzie pripita ca babele la colt, dar totusi nu din burta ci m-am ghidat dupa o logica precum ca ph apa + ph sol = ph mediu al celor 2 componente :-D (daca sunt cantitati egale). Bine de stiut ca nu e chiar asa, multumesc inca o data.
 

YAN

Member
Un video interesant, mai ales ca este vorba de "aparatele" de masurat PH-ul mai la indemana tututor.
 

gomez99

Well-Known Member
Ce am testat in week-end.
1. O chinezarie verde cum spuneai si tu. Luata de pe emag, daca vreti pun si link-ul aici. Din ce am vazut cred ca are erori mari de 1-2%. Spun asta pentru ca am bagat-o in otet si imi indica undeva la 4.5% PH. Cam mare
2. Tot o chinezarie, de data asta electronica galbena, achizitie OLX, la fel daca vreti link-ul cu placere vi-l postez. Este pentru solutii lichide. Pentru asta am avut nevoie de procedura din primul post. Nu am stat sa usuc 6 gr de pamant si sa il amestec cu 30 ml de apa distilata. Pentru ca nu am avut timp. Am incercat cu cantitati "din ochi". Masuratorile cu acesta au fost mai aproape de realitate. Adica majoritatea solulului de prin casa era cu ph undeva la 7. Adica neutru, cum stiam ca am cumparat din comert.
Complicat si scump daca vrei cu adevarat ce sol ai. Cred ca cel mai bine este babeste, te uiti la semnele pe care le dau plantele si tragi concluziile singur.
daca ai folosit otet romanesc :)
phmetrul acela verde nu e phmetru, e un fel de umidometru primitiv. cred ca se bazeaza pe incarcarea electrostatica a solului, daca trece o rima in viteza pe linga el arata alta valoare :)
mai era o metoda cu hirtie de turnesol si sfecla rosie sau varza rosie... da oricum, un 2% abatere eu zic ca e bine, la un ph 7, un 2% ar insemna o zecimala.
 

YAN

Member
salut.
doamna din video-ul de mai sus explica destul de bine cum functioneaza ph-metrul magic cu electrozi. toata smecheria sta in materialul din care sunt facuti electrozii, aici defapt s-ar putea face diferenta intre o chinezarie ieftina si un ph-metru cat de cat folositor. Tot doamna spune clar ca nu prea poti sa calibrezi aceste ph-metre. Dar iti da o idee cam pe unde esti, alcalin sau acid.
De metoda cu varza rosie nu am citit. Sunt unii care folosesc metoda de testare cu otet si bicarbonat, dar cred ca trebuie sa ai solul foarte acid sau foarte bazic ca sa vezi ceva rezultate.
 

YAN

Member
Pentru cei interesati am gasit anuntul urmator pe OLX.
Preturile sunt ok, chiar foarte bune. Singurul lucru care este un dezavantaj ar fi electrodul de sticla care implica o intretinere mai speciala.
LINK OLX
image;s=1000x700[1].jpgph si nutrienti.jpg1.jpg
 
Ultima editare:
Sus