Mini-experiment castraveti si cornichon

veretregn

Active Member
Climatul de aici este teribil pentru castraveți. Am încercat 2 ani la rând să îi cresc afară... dacă am adunat 3 -4 castraveți de la o plantă este mult... Nu îmi plac castraveți cruzi, însă am învățat să îi murez și de acolo dorința de a-i crește. În plus, am prieteni cărora le plac castraveții și cornichon și de fiecare dată trebuia să îi repartizez... Nu în ultimul rând din p0unct de vedere estetic. Îmi plac cum arată... toate curcubitaceele mă fascinează...


Anul ăsta am spus că nu mai pot continua... totul sau nimic!

Așa că, în lăcomia mea caut prin cutiile de semințe de castraveți, mai comand una două pachete, mai primesc câteva și prin 17 martie plantez câte 3 semințe în vase.
Au germinat bine între 6 și 9 zile. Pe la 10 aprilie a trebuit să îi transplantez prima oară, am tăiat exemplarele mai puțin arătoase, nu am îmcercat să îi separ pentru a nu deranja rădăcinile, iar pe la începutul lui mai i-am pus în vase mai mari.

Îi cresc în solar. Am crescut doi ani la rând tomate și cred că este vremea sămai încerc și altceva. Am ales vase negre pentru că acestea se încălzesc și castraveți, pepenii și lubenița au nevoie de căldură. Am făcut găuri mai multe pe fundul vaselor și le-am așezat pe sol.Dacă nu mai au loc în vas, vor putea fugi în sol.

Tutelare cu bețe de bambus.



În fotografia de mai sus se vede modalitatea în care am ales să îi cresc. Pe marginea solarului la lumină maximă sunt pepeniișilubenița.În interior castraveții.

la două luni distanță de lasemănare am aflat următoarele:

wisconsin
cornichon 18.05.2012. flori femele inca nedeschise.



monica cornichon

18.05.2012 mai putin viguros, insa o floare cu un fruct in formare.


paris national

18.05.2012 3 flori deschise si fructe in formare, 1-2 cm. viguros. spatiu internodal aproape la fel de lung precum de paris. marea majoritate a florilor feminine. pare a fi mai productiv decat cornichon de paris.




cornichon de paris

cornichon 18.05.2012 flori deschise si primele fructe de aproximativ 3 cm, cel mai timpuriu dintre toti. cresterea cea mai viguroasa, insa spatiul internodal este cel mai lung. a doua tija creste de la baza.




zeina f1

castravete 18.05.2012 3 flori femele deschise si fructe in formare





libelle f1

cornichon 18.05.2012 boboci flori amestecate, masculi si femele




chinese slangen

castravete lung curbat 18.05.2012 un boboc femela, 4 boboci masculi. crestere frumoasa, cu spatiu internodal mai scurt.





stimora f1

cornichon 18.05.2012 crestere la fel de viguroasa ca si cea a lui cornichon de paris. o a doua tija de la baza, insa bobocii de flori sunt mult prea marunti pentru a le depista sexul. spatiul internodal mai scurt decat la cornichon de paris.






palermo f1

castravete lung 18.05.2012 crestere mai putin viguroasa, pare a fi mai pretentios. spatiul internodal scurt. mai multi boboci inca foarte mici, o floare femela nedesfacuta cu un fruct de 2 cm.




white thomson and morgan

cornison alb 18.05.2012 crestere moderata, boboci mici, imposibil de identificat sexul.





white wonder

castravete alb 18.05.2012 crestere frumoasa. flori predominant feminine, 2 pe cale de deschidere, cu un fruct de aprox 1.5 cm.






centrillo
cornison crestere moderata. abia se disting primii boboci.



beth alfa f1
mini-castravete 18.05.2012 crestere compacta cu boboci de flori predominant feminine.



true lemon
castravete rotund 18.05.2012 crestere frumoasa, a doua tija crescuta, primii boboci sunt vizibili, insa nu pot determina sexul lor.


 

Floria

Active Member
Minunat Horea, mie imi plac castravetii foarte mult cruzi dar anul trecut nu am reusit cu ei. Este foarte bun experimentul tau, eu am pus semintele direct in sol in gradina, astept sa-mi rasara desi este cam tarzior dar nu am putut sa le cuprind pe toate cate sunt. Sper sa-mi creasca bine anul acesta pentru ca am soiuri deosebite si nu as vrea sa le pierd. Felicitari pentru experiment, in fiecare zi ma uimesti tot mai mult, dar sa-mi spui cum deosebesti florile masculine de cele feminine.
 

veretregn

Active Member
Floria a spus:
Minunat Horea, mie imi plac castravetii foarte mult cruzi dar anul trecut nu am reusit cu ei. Este foarte bun experimentul tau, eu am pus semintele direct in sol in gradina, astept sa-mi rasara desi este cam tarzior dar nu am putut sa le cuprind pe toate cate sunt. Sper sa-mi creasca bine anul acesta pentru ca am soiuri deosebite si nu as vrea sa le pierd. Felicitari pentru experiment, in fiecare zi ma uimesti tot mai mult, dar sa-mi spui cum deosebesti florile masculine de cele feminine.
La toate curcubitaceele, de la castraveți, la bostani, florile feminine au umflătură la bază, este ovarul. Florile masculine sunt doar pe niște tije drepte...
 

anknic

Active Member
din aia chinezesti am pus si eu anul asta, au deja vreo 5 cm, i-am pus direct in gradina (cred ca acum 3 sapt)

eu trebe sa le pun mortis pet cu apa ca ii pun atarnati de parii de la vita si la un moment dat (la sf.de iulie) pur si simplu se topesc de caldura. pana atunci mancam la greu castraveti si nu pun multi...vreo 5 cuiburi.
 

anknic

Active Member
daaa :) e bun @horia la casa omului...io il dau exemplu la familie: uite unul mai nebun ca mine, asa ca io-s normala :)
 

anknic

Active Member
nu te superi da? da' cand plimbam io rasadurile ziua-balcon si noaptea in casa...te dadeam exemplu cu 'ej de soiuri de rosii...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca esti in admiratia intregii comunitati "gradinaresti" nu numai pentru experimentele in sine(pe care cred ca multi le-au incercat in diverse forme) ci pentru felul profesional in care le faci,pentru acuratetea lor si meticulozitate,ordinea din interiorul solarului,etc....
Jos palaria si ai toata admiratia mea (nu ai tu nevoie de ea :rofl: dar....) FELICITARI!!!! :rose:
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
nu te superi da? da' cand plimbam io rasadurile ziua-balcon si noaptea in casa...te dadeam exemplu cu 'ej de soiuri de rosii...

Cunosc foarte bine acest itinerariu. Uneori asemenea gesturi necesită explicații...

De exemplu, in iarna asta târziu am început cu ardeii sub lumini cu neon. Intr-una din zile apare poliția la interfon:

"Bună ziua. Suntem agentii cutare..."

"Urcați!"

"Am primit sesizări de la diferite persoane din vecinătate in legătură cu plantația dumneavoastră de marijuana".

Eu încep să râd, ei cred că sunt drogat... fac fețe lungi și le arăt vreo 100 de ardei crescuți în tăvi alveolare. Ei se uită la mine mai nedumeriți. Se uită unul la altul cu priviri dezorientate... Era tot instrumentarul clasic pentru cultura ierbii: tăvi, lumini, ventilator, stropitoare... persoană sărită de pe fix... lipsea doar cultura.

Colac peste pupăză, pentru că tocmai făcusem o comandă comună pentru Thomson and Morgan, împrăștiasem toate semințele pe pardoseală și tocmai le aranjam în pachete... Alături enciclopedia botanică de care unul s-a impiedicat. Au fost atât de surprinși încât au pendulat în confuzie între dormitorul mic și balcon vreo 5 minute...

Le-am explicat că fac experimente cu tot felul de plante și le-am spus că îi voi anunța când voi avea 50 de soiuri de marijuana...

Apoi au început să curgă întrebări de tot felul... de unde semințe, de ce, cât costă, care este scopul...

Când am început să le explic despre Scotch bonnet, Habanero, de Cayene, Andrei, Artim, Cornel, Asterioid, Ștefan, Curry Verde și Negru Unguresc privirile nedumerite au revenit spontan pe fețele lor. Explicațiile erau de prisos...

Au concluzionat făcându-mi o poză cu răsadurile pentru apune la dosar, a plecat opintindu-se în scuze precum plăvanii lui Goga, iar eu m-am intors la semințele cu un zâmbet sarcastic...
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Cred ca esti in admiratia intregii comunitati "gradinaresti" nu numai pentru experimentele in sine(pe care cred ca multi le-au incercat in diverse forme) ci pentru felul profesional in care le faci,pentru acuratetea lor si meticulozitate,ordinea din interiorul solarului,etc....
Jos palaria si ai toata admiratia mea (nu ai tu nevoie de ea :rofl: dar....) FELICITARI!!!! :rose:
Mulțumesc pentru cuvintele încurajatoare. Deși nu caut în mod expres admirația, este minunat să mă simt recompensat și în planul social.

Sunt sigur că foarte mulți au încercat. La fel ca voi toți eu încerc să îmiîmpărtășesc experiența... poate cuiva, cânva îi va fi de folos.

Apoi, sunt tot felul de reclame mincionoase prin cataloage: soi magnific, creșetre minunată, fructificare extrem de bună... nu întotdeauna stau lururile așa...

De exemplu:

Libelle F1 - hibrid de cornison, seminte scumpe, insă până în momentul de față este inferior lui paris national sau cornichon de paris, mai târziu, mai puțin viguros, multe flori masculine, neproductive... care ar fi interesul să cumpăr un hibrid dacă există varietăți classice cu performante similare? să aibă o rezistentă mai bună la boli sau frig? rămâne de văzut!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Horea, tu experimentul cu castravetii il faci si pentru ca iti place sa-i mananci sau doar de placerea experientei? Ca, asa cum spunea si Gabiuta, esti asa meticulos si o faci asa de ordonat si cu simt de raspundere ca ma tot minunez de tine :wink:
 

victoria222

Active Member
Minunat, Horea! Din pacate nu pot sa vad filmuletul ca am banda mica la tara, dar pozele arata genial. Mie mi-e frica de castraveti, nu stiu de ce, si n-am crescut niciodata. Ii tin minte din copilarie, de la bunica, metri patrati plini cu frunze galbene si castravetii erau mereu amari. Sigur, erau si unii dulci, dar niciodata nu-i nimeream din prima.
O sa urmaresc topicul si daca vad rezultatele poate incerc si eu la anul.
Mult spor si succes!
 

veretregn

Active Member
claude a spus:
Horea, tu experimentul cu castravetii il faci si pentru ca iti place sa-i mananci sau doar de placerea experientei? Ca, asa cum spunea si Gabiuta, esti asa meticulos si o faci asa de ordonat si cu simt de raspundere ca ma tot minunez de tine :wink:
Nu îmi place să îi mănânc. Însă plantele îmi plac cum arată... am prieteni care mănâncă cu plăcere castraveți și cornichon. Eu îi apreciez doar murați...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca unele soiuri fac mai multe flori barbatesti decat femeiesti de nu ai fructe

sau poate polenizare in caz 2
 

maresmarian

Member
asa pe fuga, daca vrei sa aveti castraveti in toiul verii si sa nu se usuce, aranjati o plasa de umbrire (40%? ) pe araci deasupra lor.
acu 2 ani am pierdut si eu castravetii in august la inceput, dupa ce am tot cules din ei de am pus la borcane pentru 2 ierni. (in august a murit fasolea care ii proteja in fata soarelui puternic)

anul trecut am pus o plasa de umbrire peste ei, si au rezistat foarte bine dupa luna critica.

pun de obicei cornison si variatii de cornison, si seminte de la banca de gene.
anul asta mai am 4 de mirebelle puse, sa vad ce iese.
un alt hibrid care a mers ok (plantat direct fara rasaduri a fost libelle).
 
Sus