Mini-iaz DM7

iza1202

Member
Foarte frumos, felicitari! Dac-ai scapat fara hernie dupa amenajarea asta tre' sa fi fericit :D . Bobocelul este un nufar in devenire? Cand infloreste nu uita sa ne arati si noua o poza.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
DM7 a spus:
Multumesc frumos.
Este a doua floare.
Voi pune poze atunci si cand va fi inflorita..
Fiind aproape de Moneasa cred ca poti face rost de nuferii speciali foarte de acolo,si marmura de Moneasa ca ornament.Cand am fost eu acolo ultima oara erau multe bucati de marmura rosalie in susul raului.
 

Ema

Member
Este foarte frumos iazul tau DM , bine incadrat de plantele din jur. Imi place si ideea cu apa care curge din ulciorul de ceramica.

Ce varsta au nuferii tai , i-ai cumparat din magazin sau direct din natura ? :D Sunt curioasa cand vor arata si ai mei asa frumos...

Frumoasa realizare , felicitari !
 

emundin

Member
Felicitari !

Este micut dar cu foarte mult BUN GUST!

Nufarul cand o sa creasca mai maricel si face aproape 2 ani va trebui sa i-l divizezi in 2 . O parte o lasi in iaz si o alta parte cumperi un vas decorativ care sa nu aiba gaurele de scurgere i-l umplii cu apa si i-l pozitionezi unde vrei fiind pacat sa i-l arunci.

Sunt curios de Nifa ai :) Dac ii stii numele parte foarte viguros :p

Inca o data felicitari si cine stie poate mai faci inca un iaz :p

Apropoos ai Pestisori ?
 

Sparow

Member
SUper executat!Cred ca e cel mai reusit din tot forumul daca nu iei in considerare dimensiunea.
 

goodmans

Member
Nu pierde vremea,da ceva mai multe detalii:
ce volum de apa ai,daca zici ca ai marit iazul,si ce filtrare folosesti.Filtru UVC daca exista?!
De urgenta scoate toti pestii si baga-i in ceva separat,2-3 albii din alea de spalat rufe macar.Oxigen in fiecare,cate o pompa la fiecare cadita.
Apa nu din iaz,de la robinet si o lasi cateva ore la declorinat,dupa care prinzi pestii si ii bagi acolo,pe categorii.
Cei mai grav bolnavi separat de cei care nu au urme de boala.
Cumpara repede JBL Ektol fluid care este bun pentru majoritatea tipurilor de infectii bacteriene si folosesti cat scrie pe flacon.Pui in cadita 40L apa,adica 4 galeti si 4ml de medicament.Schimbi apa dupa 24 ore ssi bagi iar medicament.
Dupa 3 zile asa,ii lasi o zi doar cu apa curata si incepi cu JBL Gyrodol 2,care e bun pentru multi paraziti inclusiv pt viermii de branhii.Faci la fel ca mai sus.
Eu zic ca ar trebui sa scapi de problema.
In timpul asta seci tot iazul si il tii asa in soare o saptamana.
O sa mai pierzi probabil din pesti,care sint gravi bolnavi.
Eu am avut recent un koi de 35cm cu semne grave,ii paruse din senin o rana deschisa la cap,probabil se lovise de ceva si cateva zile statea nemiscat cu capul in jos si coada in sus,fara sa manance.O boala destul de grava cu cauze putin cunoscute "tail up head down" ii zic astia pe afara.
Cu tratamentul enumerat mai sus l-am salvat si acum,dupa 3 saptamani e perfect sanatos.
Sper sa mearga si la tine,JBL Ektol si Gyrodol 2 costa 29ron/flacon de 40ml adica suficient pt cateva sedinte.
Tind sa cred ca nu ai filtrare suficienta si apa nu e OK,de aceea se imbolnavesc.
Da te rog mai multe detalii....
 
Sus