Mirabilis

albela

Active Member
Daca iti plac, pot sa strang pentru tine un sac de seminte ca or sa faca la greu si am peste 10 plante. Dar nu stiu ce culori vor avea florile. Probabil vor fi tot pestrite.
 

albela

Active Member
E atat de simplu... Le plantezi direct in gradina in luna aprilie. Le uzi bineinteles, si astepti sa rasara. Mie mi-au rasarit aproape toate. Nu le-am pus ingrasaminte, pentru au oricum o rata de crestere foarte buna. Le prieste soarele de dimineata. Cam asta ar fi. Seminte, peste vreo 2 saptamani.
 

miki70

Active Member
Albela :rose: sunt superbe pistruiatele tale. Te rog frumos, as vrea si eu cateva seminte :oops: . Eu mi-am pus in gradina de nord si deabia acum au inceput sa faca floricele. Ma suparasem pe ele si nici nu le mai udam dar cand am vazut ca incep sa faca flori le-am dat iar apa :)

As vrea sa stiu dc e planta bianuala pt ca anul trecut am luat din gradina soacrei cateva plantute care aveau o radacina ca un morcov si au facut f multe flori (tot in gradina de N) . Anul acesta fiind din seminte , deci mai micute nu au facut flori pana acum :( .
 

angela draganoiu

Active Member
probabil le-ai semanat tirziu. eu am pus semintele prin martie si am avut toata vara (acum 2 ani) flori. sint plante perene asa ca va trebui sa aduni semnitele.
 

miki70

Active Member
Angela nu cred ca a fost tarziu. Nu mai tin minte cand le-am plantat dar am pus rasad din jardiniere si at cand le-am pus eu nu rasasisera inca prin alte gradini care sunt pline de flori de ceva timp.
 

angela draganoiu

Active Member
atunci nu stiu. eu am pus semnitele direct in pamint si au rasarit relativ repede, ca sa nu mai spun de faptul ca semintele (o parte dintre ele) nu au murit peste iarna si mi-au iesit prin gradina pe unde nici nu ma gindeam ca vor iesi.
 

albela

Active Member
Mikishor, eu pot sa iti trimit seminte, dar daca tu ai planta in gradina si a inceput sa faca flori poti sa strangi tu de la ale tale sau pot rasari din cele cazut la primavara. Oricum nu mai fa rasaduri in casa pentru ca le merge mult mai bine plantate direct in gradina. Mai e o varianta sa pastrezi la racoare morcovii respectivi si sa ii replantezi la primavara. Daca vrei seminte da pm.
 

dana

Member
Fetelor,la mine pe strada , florile astea cresc precum balariile.Nimeni nu se insamanteaza,nimeni nu le uda,nimeni nu le rareste si chiar nimeni nu are grija de ele.
Daca vretu va pot strange si un sac de diferite culori atat de multe sunt.
Si sa nu aveti impresia ca pe strada e pamnant special.
Cel mai prost cu putinta ! amestecat cu smoala de la asfaltat, argilos,nisipos, tot ce vreti! Chiar nu aveti grija lor daca le puneti in gradina.Ba o grija tot o sa aveti - sa le rariti si micsorati ca sunt ca ciupercile dupa ploaie ! :)
 

sorina

Active Member
a

Dana daca tot te-ai oferit ..... culoarea alba sau mov sunt ??? Daca Da , nu-mi trimiti niste seminte cu acele culori ???? :oops:
 
Sus