Mirtul - flori, fructe... mofturi

cornelia

Fondator
Membru staff
Zilele astea cand temperatura a coborat destul de tare un colt al balconului meu era inghetat bine: 1 cm de gheata la baza ghiveciului cu mirt. Norocul meu ca n-a avut nimic. Afurisitul are frunze noi dupa ce in toamna l-am tuns destul de tare pentru ca ii crescuse crengile intr-o parte (dupa soare cred).
 

auroradumbr

Member
Inteleg ca ii place soarele mirtului.As fi si eu interesata de acest arbust.Imi puteti recomanda si mie un loc unde se vinde mirtul?
Arata foarte frumos! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se mai pot gasi prin hypermarketuri dar plantutele sunt in general mici. Doar in Hornbach am vazut plantute mai mari si chiar erau frumoase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Este si dinsul destul de fitzos in privinta mutarilor dintr-o parte in alta.Nu-i prea plac.La voi a dat lastari noi deja? :? La mine a inceput sa-i mearga bine abia dupa ce am reusit sa-i gasesc un loc care ii place si nu l-am mai miscat de acolo :D .E plin de frunze noi si..............bineinteles mirositoare :rofl:
 

auroradumbr

Member
Ani, de-abia astept sa dea radacinute, sa il am aici, langa mine!
Ce noroc pe voi sa aveti asa o minunatie!!!!!!!!!! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu ce sa ma fac cu mirtul meu :( .Creste atit de inceeeeeeeeet.......Oare la vara o sa fie putin mai vrednicut??? :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cat e mititel e tare mofturos. Sau cel putin asa a fost al meu. Daca citesti topicul asta de la inceput o sa vezi tot parcursul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Dupa ce in noiembrie/decembrie l-am coafat, acum l-am si transplantat. Sta mandru in noul ghiveci si face frunze noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare cit oi mai avea de asteptat :cry: sa-l vad si pe al meu asa?Am citit........,am citit........... :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor e putin probabil sa gasiti plantute de vanzare. Inradacinarea e dificila si de durata.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am vazut plantute de vanzare la Magnolia-Apahida.Plante relativ mici,cam 15-20 cm inaltime,destul de ramificate,dar cu multe frunze uscate.Pretul:30 ron.
 
Sus