Mirtul - flori, fructe... mofturi

auroradumbr

Member
Multumesc mult de tot ani!!!!!!!!!!!
Esti fantastica!
de-abia astept sa-l primesc.Nu m-ai uitat!!! Ce incantata sunt!!!!!!!!!!!!!!!
Multumesc inca o data! :D :D :D
Multi, multi pupici........ :D
 

adrianam

Well-Known Member
Este tare aratos mirtul tau, Cornelia! :D

Inteleg ca la mirt sunt frumos parfumate si florile si frunzele?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. Mai degraba frunzele decat florile. Dar mirosul se degaja numai daca atingi frunzele (le sfarami intre degete).
 

auroradumbr

Member
Multumesc mult ani pentru plantuta.Acum pot spune linistita: am si eu mirt!!!!!!!!!!!!!
Dca ai sti cat ma bucur !!!!!!!!!! :dans: :dans: :dans:
Orice pot face pentru tine o fac cu cea mai mare placere!Daca vreodata ai nevoie de vreo plantuta, ceva ce am eu iti voi trimite imediat.
Iti doresc sa ai florile cele mai minunate.Sa le mearga bine tuturor, o meriti din plin.
Multumesc, multumesc, multumesc........ :hug: :hug: :hug: :*
Acum sa-l las asa cateva zile ca sa se mai acomodeze cu noua lui casa?
Ce zici? :D
 

ani

Member
Poti sa-l treci deja intr-un ghiveci potrivit ca marime, sa-l pui la lumina si sa-l uzi cand se usuca pamantul deasupra. Sa-ti traiasca!
 
D

dyayzh

Guest
Mirtul meu, copacel frumusel, a decedat prin uscare peste iarna, desi l-am udat mai putin dar suficient.
 

auroradumbr

Member
imi pare tare rau pentru tine si bineinteles ca si pentru el dyayzh! Eu in sfarsit am un puiut drag!Ii multumesc inca o data lui Ani pentru el!!!!!!!!!!! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mirtul meu are deja 3 boboci. Foarte harnicut anul asta. Si nici n-a mai stat in locul de anul trecut unde ii era super. Insa a fost transplantat, ghiveci si pamant bun, drenaj, ingrasamant (de vreo 2 ori) si bate totusi soarele in el cateva ore pe zi. M-am temut ca daca l-am mutat de acolo n-o sa mai faca flori. Dar vad ca n-a facut mofturi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mi-a inflorit mirtul cat am fost plecata. :(
Mai are bobocei dar tare imi pare rau ca i-am ratat primele flori.
 

auroradumbr

Member
eu nu mai am mirt, s-a daramat ghiveciul in care era cat nu am fost acasa si cred ca a patit ceva la radacinuta. cum era mititel, a murittttttttt!!!!!!!!!!! :cry: :cry:
dar daca gasesc vre-unul in florarii, imi voi cumpara :x
 

raduizol

Member
Cornelia, spune-mi te rog, mirtul tau are flori parfumate sau nu?
Te intreb, caci am si eu unul de 3 ani, e plin de flori, dar nu au nici un fel de miros.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Florile in sine nu au parfum. Doar frunzele degaja un miros usor piperat, insa trebuie sa pui mana pe ele ca sa-l simti.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Piticul meu a crescut in ultima luna foarte mult.Chiar s-a ramificat desi nu are mai mult de 15 cm.In schimb puii (scosi din seminte de mine) cred ca au fost prea bruscati de razele soarelui si nu au rezistat :( .Oare anul asta v-a face vreo floare??? :) Intreb si eu ca dehhhhhhhhh....intrebarea moarte n-are :mrgreen:
 

dana_m

Member
Nu va suparati, dar am o intrebare : De ce oare mirtului meu i se usuca frunzele de la baza ramurerelor? Acolo unde i-au cazut frunzele au dat lastarei noi, dar nu au tinut toti si nu prea mult. Ce-i lipseste oare? Este asezat la fereastra dinspre rasarit unde are soare mai mult filtrat (am jaluzele de plastic orizontale albe... deci nu are soare direct prin geam), il ud destul de des (cand este uscat pamantul la suprafata) si totusi.... Pina acum nu am avut probleme de cand l-am primit (de la o persoana foarte draga). Il am cred din luna aprilie-mai. De atunci i-am schimbat si ghiveciul (la inceputul lunii iulie), caci cel in care l-am prins era micut si facuse deja muuuulte radacini. Unde am gresit?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Danuta eu il tin in soare direct si il ud zilnic din belsug.A avut la inceputul verii o perioada de crestere intensa si acum vad ca stagneaza sau creste oricum mai putin.
Fiind la prima incercare cu el.........cam atit iti pot spune. :oops:
 

dana_m

Member
Multumesc Gabiuta draga. Si al meu tot cam 15 cm. are. S-a ramnificat destul de mult. Apa are parte zilnic sau cel mult la 2-3 zile (in functie de cat de ud este pamantul la suprafata).Soare direct dimineata cateva ore (pana la 10) dupa aceea este filtrata.
 
D

dyayzh

Guest
Al meu l-am prins dintr-un lastar de 5 cm si are cam 10 :D Ina vre-o doi ani si poate vad si flori. Oricum, stiu ca merita asteptarea.
Dar am o problema..cu petul in cam e fericit, dar la 10 cm nu trebuie "intarcat"? Dar cum ii iau petul...in maxim 1 ceas se pleosteste :(
Cum sa procedez?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: intarca-l cu incetul :scoate petul...pune petul......scoate-l/ pune-l si tot asa.................... :tavalit: :tavalit:
 
Sus