Mirtul - flori, fructe... mofturi

karmenutza

Member
Am gasit azi in piata la o tanti mirt dar din pacate eram deja cu toate cumparaturile facute si cu portofelul gooool! :cry: O sa mai trec pe acolo si daca o fi sa fie al meu, al meu va fi! (Ca ea a zis ca numai unul are inradacinat, ca se prinde destul de greu, asa o fi?)
 

Tina

Active Member
Felicitari, Dana, al meu nu are.. inca.. ;-)
Karmenutza, daca nu o mai gasesti pe doamna, iti dau eu lastari.. nu se prinde f. usor, dar nici f. greu.. :D
 

karmenutza

Member
Merci frumos, Tina! Eu o sa mai merg zilele astea prin piata si o mai caut. Daca nu il mai are.....
Imi spunea doamna aceea ca e bine sa il ai in casa, ca e o planta sfanta.
 

dana_m

Member
O sa incerc sa mai prind si eu mirt. Daca reusesc si sunt doritoare (dupa ce am prins...cu drag). Se prinde nici prea geru dar nici usor, Trebuie sa ai un pic de noroc.
Iudit, draga, eu il tin pe balcon inchis clasic si-i merge super (cred ca-i place la mine) daca are si boboci (numa 5) si creste vazand cu ochii.
 

magda

Active Member
Moderator
sunt tare necajita - al meu, luat de la Simfonie are niste musculite albe pe frunze. :x Trebuie sa-l tratez maine cu ceva.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa aveti grija si la paduchi testosi. Din cauza ca frunza e mica nu aveti cum sa-i curatati.
 

Tina

Active Member
Mie imi place cum arata si cum ii miros frunzele.. :wink: :wink:
Daca vreti lastari sa incercati sa prindeti, eu va pot oferi..
 

mirela06

Active Member
La Severin nu am vazut. Se poate tine si in gradina? Daca , da, atunci, Tina draga, tare as vrea si eu . Multumesc.
 

dana

Member
dar mirt lamaios are cineva?
am citit ca in timp ce fructele mirtului e bine sa nu le folosesti,ale mirtului lamaios impreuna cu frunzele dau preparatelor o puternica senzatie de racoros,seamana f.mult la aroma cu lamaia verde ( dar mult mai pronuntata)
 

dana_m

Member
A inflorit mirtul!!! ieri seara cand am venit de la job am vazut prima minunatie, astazi si pe a doua. Este plin de boboci. Poze le-am facut dar le voi pune zilele astea (sau poate le pune Razvan).Sarut mana Tinei ca a avut ochi si maiini sa-l care de la simfonie. :* :dans: :dans:
 
D

dyayzh

Guest
Al meu e asa frumusel. Dar cam tinerel, l-am prins din lastar de la Tina (multumesc mult inca o data ) si are doar 1 anisor :oops: Oare pe cand speranta de flori ?
 

Roxana

Active Member
pai daca are lumina si nu este mutat de la locul lui, este posibil sa-ti infloreasca ori anul acesta, ori la anul. :D
 
Sus