Mirtul - flori, fructe... mofturi

magda

Active Member
Moderator
am vazut aseara la al meu niste bobocei cat gamalia de ac. Sunt asa de fericita :dans:
 

oana_oana

Member
Si eu sper sa mi se prinda lastarul de la Tina(multumesc din suflet).
Poate peste 1-2 ani ma laud si eu cu floricele.
Unde-i place sa stea?
 

dana_m

Member
multumesc.Se data asta l-am pus in balcon (era aprilie) si are soare dimineata pana la ora 12-13. Cred ca i-a placut locati daca m-a fericit cu flori. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirtul meu s-a triplat de anul trecut si desi atunci era micut a facut floricele :D .Acum e maaaare si flori :? ....Dar stie el ca il iubesc asa ca o sa ma bucure sigur in curind :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vă rog, lămuriţi-mă şi pe mine. Am văzut în casa unei prietene următorul arbust care are astfel de flori despre care mi se spunea că ar fi mirt. Eu am un dubiu. După ce am studiat puţin pe ici pe colo aş zice că e mai degrabă murraya, în niciun caz mirt. Ce părere aveţi?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Jasmin sambac" cu floare simpla.Dar ce mare copac :eek: .Si al meu acum e in perioada de inflorire :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, Cornelia şi Găbiuţa pentru identificare! :D Chiar că e mare arbustul! Cam cât proprietara. Şi e plin de inflorescenţe. Mi-a fost şi milă când a tăiat nişte crenguţe. Mi-a oferit cu atât de multă generozitate, aşa că experimentez înrădăcinarea lor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mi-a inflorit si mie mirtul :marfa: .Mirosul este demential :) ....Este al doilea an cind imi face o asemenea bucurie,mincal-ar taica pe el....ca mama l-a mincat de mult :rofl:
 

oana_oana

Member
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de parfumul floricelelor.
La mine nu a vrut sa faca "picioruse" lastarul de la Tina(multumesc mult), dar am sa pandesc Hornbach-ul poate poate aduce.
 

Tina

Active Member
Vaz ca mirturile de la Simfonie sunt vrednice.. dar al meu de ce nu, ca tot de acolo e luat ?? Iudit, tu cum stai ?
Oana, daca mai vrei, iti mai dau lastari sa mai incerci.. :wink:
 

Tina

Active Member
Are..
Pe anteriorul decedat, l-am carat la birou fix dupa ce facuse boboci.. pe care nu i-am vazut, i-a pierdut si s-a dus si el dupa ei.. :cry: :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Al meu e afara,are tot ce-i trebuie si tot nu infloreste!!!
Ma bucur cand vad floricele la voi!
 

oana_oana

Member
Tina a spus:
Vaz ca mirturile de la Simfonie sunt vrednice.. dar al meu de ce nu, ca tot de acolo e luat ?? Iudit, tu cum stai ?
Oana, daca mai vrei, iti mai dau lastari sa mai incerci.. :wink:
Oofff Tinuta cea draguta si saritoare. :* Acum am sa ma pun pe documentat mai bine. Poate reusesc sa-i aflu secretul astfel incat sa nu-l mai pierd si pe asta.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ghiveciul la al meu nu-i mare.Cum e mai bine?Sa fie ghiveci mare sau unul mic?
 
Sus