Mirtul - flori, fructe... mofturi

cornelia

Fondator
Membru staff
Intr-o vreme eram disperata sa fac rost de mirt. Dupa 2 incercari ratate de inradacinat lastari, Ani m-a fericit cu o plantuta. Cand mi-a dat-o arata asa:


Acum a mai crescut si sunt tare mandra de ea.


Oare cand face flori?
 

Tina

Active Member
Cornelia, al meu e fratele muult mai mic al mirtului tau (tot de la Ani, multumesc !)..
Dar si eu imi pun aceeasi intrebare, aproape zilnic.. :oops: :oops:
 

ani

Member
Nici mirtul meu, care este mai batran, nu a facut flori. Cred ca vrea multa lumina asa ca am sa-l pun la soare sa vad ce reactie va avea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sau poate vreo varietate de Aeschynanthus. In orice caz e vorba de o gesneriacee. Mirtul are frunze foarte subtiri, nu asa carnoase.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pana la urma mirtul meu s-a hotarat: a facut boboci. N-am putut sa-i pozez mai bine pentru ca bobocii sunt extrem de mici, au cam 4 mm. Sa vedem cum evolueaza. Treaba e ca planta a fost atacata de daunatori. Inca n-am identificat "animalul". Ma duc sa cercetez.

 

cornelia

Fondator
Membru staff



Se deschid primele flori la mirt. Sunt surprinzator de mici. Nici macar cat unghia. :eek:
 

dorinas

Member
Exista si mir cu flori mov? Am vazut la o florarie si scria mirt, era inflorit dar avea floricele mici mov.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stii ce ma gandesc? Ca damele din florarie au pus o eticheta generala. In familia Mirtacee sunt multe plante interesante, inclusiv cu flori move dar nu sunt Mirtus communis.
 

simonac

Member
intrebare pt ani: daca tot imi aduci sambata un lastar de mirt, pregateste-ma putin inainte...ce fel de pamant trebuie sa am si cums a procedez cu lastarul ca sa reusesc sa-l prind? pt ca sincera sa fiu,m-am cam desumflat cand am vazut ca si cornelia si tina au apelat la puiuti de mirt
aaa si daca am postat aiurea, rog iertati-mi greseala si mutati post-ul
 

cornelia

Fondator
Membru staff
S-a copt fructul. :wink: Oare la ce se foloseste? E mic, cat unghia de la degetul mic.


Si crengute noi:
 

simonac

Member
se foloseste drept condiment in italia, dar atentie: desi este o planta f aromata, gustul este amar :p
frunzele sunt recomandate ca umpluturi pt peste sau carne rosie (dupa gatire se inlatura umplutura :!: ), sau se pot arunca peste jar cu crengute cu tot) pt preparate la gratar
fructele se foloseau ca inlocuitor pt piper, verzi sau uscate si macinate
 
Sus