mixandre, micsunele

elipopa

Active Member
mikishor a spus:
:eek: Crem si roz? Eu numai galben/ruginii stiu. O pozica nu le faci?
nu mai am aparat foto, s-a stricat, sper ca saptamana viitoare sa cumpar altul si atunci pun si pozici!!
nici eu nu am mai vazut pana cand au inflorit in gradina mea!
imi pare rau ca am sters albumele din anul trecut acolo aveam poze cu ele inflorite, nu m-am gandit ca nu voi mai avea cu ce sa le imortalizez in acest an :cry: :cry:
 

miki70

Active Member
Imi pare rau ca ti s-a stricat aparatul foto, cred ca sunt superbe . Dc ti se inmultesc vreau si eu una roz si una crem :oops:
 

elipopa

Active Member
carmenushka a spus:
Superbe eli, cum le-ai semnata? direct in paman? am si eu un plic si inca n-am pus semintele
Le am de acum doi ani, semanate direct in gradina, dupa indicatiile de pe plic, au germinat multe, in primul an nu au inflorit, au iesit de am pus si la bloc si la tara se autoinsamanteaza pe urma ca eu nu am mai semanat altele! anul asta o sa le tund, dupa acum am citit aici!
au iesit si nuante noi, pe care nu le-am avut anul trecut! sunt asa de parfumate........
 

miki70

Active Member
Eli sunt superbe, cum le tunzi, la cati cm? Dc ai puiuti/dubluri roz/mov sau alte nuante in afara de cea galben/ caramiziu/grena as vrea si eu la schimb cu ce-ti doresti de la mine. :oops:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Eli daca nu te superi indraznesc si eu sa te rog daca ai cateva radacinute disponibile de mixandre ( in afara de galben si rosu grena),as dori si eu cu ceva la schimb din albumul meu sau contra cost.Astept detalii pe pm.Multumesc

http://popescugp.sunphoto.ro/
 

elipopa

Active Member
imi pare rau dar nu am de dat cu radacina, sunt deja la al doilea an de la inflorire si nu stiu cate vor mai trece inca o iarna, se zice ca sunt bianuale! plantutele cele mai tinere le-as opri sa am si pentru anul viitor iar puii care nu au inflorit anul acesta nu stiu ce culoare sunt!! seminte va ofer cu mare drag , numai ca nu o sa infloreasca anul viitor , abia peste doi ani!
 

miki70

Active Member
Eli :rose: nu mi-ai spus cum le tunzi ca vreau sa le tund si eu. Ale mele sunt la al 3-lea an , posibil sa nu le mai am la anul? Te rog rezerva-mi si mie cateva seminte din fiecare pt la toamana :hug:
 

elipopa

Active Member
mikishor a spus:
Eli :rose: nu mi-ai spus cum le tunzi ca vreau sa le tund si eu. Ale mele sunt la al 3-lea an , posibil sa nu le mai am la anul? Te rog rezerva-mi si mie cateva seminte din fiecare pt la toamana :hug:
scrie pe pagina 1 , unele fete le tund la 10 cm altele am vazut ca le-au taiat numai varfurile! eu am marea majoritate cu partea de jos uscata si lemnoasa ca sunt batrane, nu stiu daca vor mai rezista inca un an! le las sa faca seminte! la cele mai tinere o sa las cam 2 palme dupa ce trec florile!
seminte cu mare drag iti opresc! te pup!
 

miki70

Active Member
elipopa a spus:
mikishor a spus:
Eli :rose: nu mi-ai spus cum le tunzi ca vreau sa le tund si eu. Ale mele sunt la al 3-lea an , posibil sa nu le mai am la anul? Te rog rezerva-mi si mie cateva seminte din fiecare pt la toamana :hug:
scrie pe pagina 1 , unele fete le tund la 10 cm altele am vazut ca le-au taiat numai varfurile! eu am marea majoritate cu partea de jos uscata si lemnoasa ca sunt batrane, nu stiu daca vor mai rezista inca un an! le las sa faca seminte! la cele mai tinere o sa las cam 2 palme dupa ce trec florile!
seminte cu mare drag iti opresc! te pup!
Multumesc! :rose: :hug: :*
 

anette_b

Member
a inflorit si a mea in al 3-lea an consecutiv. cred ca sunt perene. nu am tuns-o dar ramifica puternic si e plina de flori .
 

adrianam

Well-Known Member
Da, si la mine a rezistat in jardiniera de vre-o trei ani si suporta foarte bine tunderea dupa inflorire, dau noi lastari care infloresc din nou!
La gradina am una singura de un galben intens. Voi lasa seminte sa cada ca sa se inmulteasca, pentru ca imi place culoarea si sper sa simt si parfumul cand vor fi mai multe!
 

anette_b

Member
am niste pui de mixandra care au iesit singuri din seminte , in jardiniera. sunt cam de un deget , au rasarit in primavara. as putea sa ii mut in gradina acum sau astept primavara ?
 

Dea

Active Member
Ce culori, Eli! :visator:
Sunt, cu devarat, foarte dragute aceste plante! Sunt perene?
 

elipopa

Active Member
Eu unele le am de trei-patru ani! Se autoinsamanteaza! Sunt obtinute dintr-un plic cumparat din piata! Anul trecut le-am tuns si au mai inflorit si a doua oara!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata inca o planta cam trecuta cu vederea desi e intr-un fel vestitoare de inceput de culoare in gradina.
Cine mai are in gradina /Cum rezista peste iarna?
 
Sus