Morcovii

blueheart_d

Member
aproape in fiecare an am probleme cu morcovii. daca se decid sa iasa totusi, o fac dupa ce ii seaman de vreo 2-3 ori. stie cineva metode de semanare a morcovilor cu mai multe sanse de reusita?
 

blueheart_d

Member
pregatesc "patul" presar samanta, apoi acopar su un strat subtire de pamant ca si la salata, spanac, ridichi si restul care se pun direct in pamant. problema e la germinare. patrunjelul am sa incerc sa-l pun in rasadnita intai, pt ca stiu ca se poate planta ulterior in gradina. la morcovi nu stiu daca e valabila acceasi manevra
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca tu crezi ca germinarea este de vina ... poate semintele sunt prea vechi, poate au capacitate germinativa scazuta. Nu prea ma pricep la legume dar in locul tau as schimba furnizorul. Si as face totusi un test cu morcov plantat in rasadnita. Cateva plantute acolo ca sa ai termen de comparatie.
 

blueheart_d

Member
asta am patit-o de-a lungul anilor si probleme asta o avea si bunica cand eram copil. in fiecare an cumparam seminte la plic de la vreo doi furnizori, si cumparam si varsat din piata de la babutze. anul trecut am renuntat dupa 3 incercari nereusite. anul asta pregatesc rasadnite cu diferite seminte de la diferiti furnizori.
 
si eu am avut probleme cu morcoviisi patrunjelul,cei care produc semanta se grabesc si nu o lasa sa se maturizeze (NU SE COACE ) si de aici probleme .nu cel care ambaleaza si vinde samanta au toata vina. o mai tin si ei de la un an la altu'.
 
Depinde si cand semeni morcovii.Eu am patit-o cand am vrut sa pun morcovi mai tarziu, in vara.Dar ce am semanat prin martie au rasarit fara probleme.
 
A

Anonymous

Guest
Ai semanat bine morcovul;asa se prosecedeaza. DAR!!!! in suntuletul pe care il faci,torna itii apa si apoi da saminta.Morcovul se seamana des..Dupa ce acoperi,stropesti usor cu stropitoarea. Ai grija sa fie solul permanent umed. In praf,nu incolteste!! In general,saminta de morcov e cam proasta...Are putere mica de germinare...i apare dupa 40 de zile de la semanat.E bune sa semeni din toamna. Eu am procedat asa de doua ori pina acum si a fost ok!!! Ai cei mai timpurii morcovi.
Chestia cu rasaduri....nu merge!!!!!! Pierzi timp si iti ocupi si spatiul degeaba.Daca ar fi asa,ar fi de cumparat si rasaduri de morcav :tavalit:
 

blueheart_d

Member
mersi Gabi de sfaturi. eu incep munca in gradina prin mai cand nu mai este riscul de inghet. toamna de obiceu culegeam roadele :) . daca semeni toamna nu exista riscul inghetului daca samanta gemineaza?
 

ghia_don

Active Member
Morcovii se seamana primavara devreme, imediat dupa ce pamintul se zvinta,cel putin eu asa fac. Germineaza la min 4-5 grade in cca 40 zile. Il seman rar ca sa am mai putin de munca la rarit dupa ce rasare.
In ce priveste soiurile, eu seman Royal Chantenay care are radacini scurte si groase, gust si culoare intensa, si Nantes cu radacini mai lungi si virf rotunjit si la fel de buni. Sint si alte soiuri pe care le-am folosit de-a lungul anilor, dar astea mi s-au parut mie mai productive ,sau poate mai adaptate la solul gradinii mele. In ultimii ani am cumparat seminte numai de la Agrosel si n-am dat-o in bara.
 

blueheart_d

Member
acum cu cumparatul semintelor de tot felul m-am uitat in mai multe locuri si la mai multe firme. am gasit acelasi plic cu aceeasi imagine, ce mai.. identi, diferea reclama. Oare furnizorii nu sunt acceasi? in ce consta diferenta?
 
A

Anonymous

Guest
Eu am experimentat: morcovi,pastirnac,leustea; insamintat toamna tirziu,incoltit fain,devreme primavara. Recolta buna!!!
 

blueheart_d

Member
acuma mai am ce face? la noi e vreme faina deocamdata. mai sunt unele nopti cand mercurul in termometre coboara putin sub 0 grade. ar fi un risc prea mare sa le seaman acum? eventual acopar patul cu folie (mini sera).
 
A

Anonymous

Guest
ce rost are sa te inglodezi??!!!Acus e pimavara!!! Cica februarie va fi tare calduros!!!
 
Si pe plic scri ca se seamana in septembrie si la fel am citit intr-o carte referitoare la gradina de langa casa.Urmatoarea perioada de semanare ar fi din martie pana in iunie. :D :D
 

blueheart_d

Member
asa e fetelor. oricum am avut ceva treburi prin gradine, dar a trebuit sa le aman si pe astea din cauza noroiului. e de groaza
 
A

Anonymous

Guest
Buna ziua Blueheart,
Cateva chestii care te vor ajuta pt. insamantarea morcovilor;
Solul trebuie sa fie destul de mobil (daca nu e cazul, trebuie adaugat nisip si amestecat bine)
Faci o tranchée de 5 cm de profunda si lasi marginile ridicate (pamantul) Asta este pentru ca apa de ploie sau de stropitoare sa vine mai mult la ei (morcovi).
Iei o proportie de 75% nisip foarte uscat si 25% de seminte de morcovi pe care le amesteci. Metoda asta este foarte bune pentru ca nu mai ai nevoie sa raresti plantele. In general avem "mana grea" si semintele de morcovi sant mici deci nu poti sa semanezi destul de bine pentru ca risipesti prea multe dintr'o data sau deloc. Nisipul te ajuta sa semeni mai regular si in plus cu economie de graunte. (poti sa folosesti deasemenea Zat de cafea in locul nisipului dar sa fie foarte uscat. Deci semeni si acoperi semintele de un strat de pamant foarte fin de 0,5 mm. Stropesti cu apa dar atentie nu cu stropitoarea. Daca ai posibilitatea cu un vaporizator. Asta pana incep ei (morcovii) sa iasa. Apoi dai cu stropitoarea. Inainte ca morcovii sa se ridice, pamantul trebuie sa fie in permanenta umed dar fara exces.
Inca un sfat; intre morcovi, poti pune seminte de ridichi se marita foarte bine si se apara unul pe altul de predatori si de boli.
 
A

Anonymous

Guest
Ah, am uitat sa precizez; sfaturile astea le dau de la mine (proprie experienta) si de ce am mai vorbit cu vecini me sau de pe internet.
Bun gradinarit la toata lumea. :D
 

blueheart_d

Member
Orice sfat e binevenit. mersi mult Nevaci! voi incerca sa aplic metoda asta prin septembie cand voi "experimenta" cu culturile de toamna. :)
 
Sus