Mucegai butasi

Pucchi

New Member
Salutare tuturor!
De curand am inceput sa ma joc si eu de-a propagarea diverselor plante/arbusti si ma confrunt cu o problema enervanta, respectiv mucegairea butasilor.

Descriu putin metoda de lucru: imi aleg o tulpina din care vreau sa fac butas, o curat, o tai, o pun in stimulator de inradacinare samd, dupa care fie o pun intr-o pastila de turba fie in nisip/substrat pt inradacinare. Toata combinatia o pun intr-un pet de 1.5/2 litri taiat pe mijloc iar mai apoi lipit cu scotch + capac si-l tin intr-o camera unde e cald si fara sa stea in bataia soarelui. Invariabil, dupa o vreme un mucegai alb napadeste butasii...

Ca urmare, am redus cantitatea de apa si vad ca tot se intampla, dar parca nu atat de rau. Ma gandesc sa scot si dopul de la pet dar nu stiu cand e mai bine sa o fac, poate pe timp de zi fara dop iar noaptea sa-l pun la loc? Voi ce parere aveti? Multumesc!
 

gomez99

Well-Known Member
incearca sa speli si butasii si petul (interiror) inainte de plantare cu ceai de musetel concentrat. Prin alte parti se recomanda pulverizarea cu apa si apoi pudrarea cu ceva chimic, dar n-am incercat asa ceva pina acum. ceaiul de musetel a ajutata. Plus de asta verifica permanent petul si daca vezi broboane mari de apa pe pereti, ridica-l si sterge cu o cirpa uscata.

nu inteleg partea asta "am redus cantitatea de apa" Care apa?
 

Pucchi

New Member
Apa din pastilele de turba, de pildă: acum le storc mai bine înainte de a le pune în pet, nu le mai las imbibate cu apa.
 

gomez99

Well-Known Member
pai asa se si face. pastilele de turba trebuie sa fie umede, nu sa zemuiasca. de obicei se lasa citeva ore la scurs inainte de plantare.
 
Sus