Murraya exotica

FlorentinaS

Member
Eu am tuns-o primavara si s-a facut tare faina, plus ca acum e deja la al treilea rand de flori de anul asta.
Asa ca, Fix-ule, putina rabdare si la primavara- foarfece ascutite! :)
 
D

dyayzh

Guest
Murraya mea e plina a treia oara de flori dar are si un fruct care e momentan de culoare rosie - portocalie. Cand stiu ca e suficient de copt pentru recoltarea semintelor?
 

doina

Member
dyayzh a spus:
Murraya mea e plina a treia oara de flori dar are si un fruct care e momentan de culoare rosie - portocalie. Cand stiu ca e suficient de copt pentru recoltarea semintelor?
Cade cand il atingi sau la cea mai mica miscare a plantei .
Murraya mea arata asa zilele trecute :dans:

 
D

dyayzh

Guest
O sa-l testez zilnic cu cate o atingere de deget ;-) Frumoasa murraya si plina de boboci. A mea inca e mititica, cam un sfert din a ta, Doina :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Cat e de frumoasa ! :visator: sa-ti traiasca !
A mea nici frunze nu mai are ,de boboci nici vorba :(
 

michaela

Active Member
Wow Doina! Ce ai tu acolo...... :eek: :eek:
Bravo! Te invidiez....la mine toate au murit... cred ca vor o umiditate mai ridicata? :?
 

ghia_don

Active Member
E posibil sa vrea umiditate mai mare, la mine in balcon cam e.. si vad ca ii merge bine. Acum nu are boboci , doar incearca sa coaca fructele de la sfirsitul toamnei.
Michaela, daca vrei un puiut iti trimit la primavara unul :D ..
 

doina

Member
Nu o am in balcon pentru ca este frig in balconul meu. E inchis cu cornier.
O am la fereastra dormitorului unde sunt cam 24-25 grade. Toata vara a stat afara cu putin soare dimineata. A facut si afara niste flori si cand am adus-o acasa era plina de boboci, inca mai are destui care mai trebuie sa creasca. Cred ca i-a placut ca i-am schimbat ghiveciul cu unul mai maricel si i-am pus pamant de citrice.
Imi pare bine ca mirosul nu este deranjant si am putut sa dorm cu ea in camera alfel cred ca o lasam pe ea la cald si dormeam eu la frig :rofl: pentru ca ar fi pierdut bobocii daca i-as fi schimbat brusc conditiile.
dyayzh a spus:
O sa-l testez zilnic cu cate o atingere de deget ;-) Frumoasa murraya si plina de boboci. A mea inca e mititica, cam un sfert din a ta, Doina :oops:
Dya nu e nevoie sa sacai fructul, cand este destul de copt este rosu si incepe sa se stafideasca putin, atunci trebuie sa fii atenta sa nu cada si sa-l pierzi.
Cred ca murraya mea are 3 ani. Am primit-o pui mic de la Marmo.
Leila, ce s-a intamplat cu murraya ta de a pierdut frunzele ?
 

magda

Active Member
Moderator
Offffff imi pare rau Lelia ca planta ta sufera. Am mai multi pui asa ca spre primavara sau daca au drum colegii mei la Motru iti trimit eu. Sa-mi dai nr. de telefon si vorbim .
 

lelia

Well-Known Member
Magda ,esti o dulce , multumesc ! :hug:
Sper sa-si revina ,are muguri noi ....

Doina ,cred ca plantutei mele nu i-a placut mutarea ,toate plantele sufera ,in special orhideele ...si mie imi este greu ,va trebui sa ne obisnuim .....
 

nicolet

Member
Probleme murraya

Am cont doar de ieri, dar...de citeva zile tot citesc aici.Toti sinteti minunati si subiectele sint de nelasat.Le citesc si daca nu am florile respective.
Am si eu o murraya de aproapoe 20 de ani, a fost mai mereu tunsa dar din toamna mi-am spus ....gata oprim tunderea.In vara spre toamna a avut cele mai multe flori de cind o am, cred ca mult peste citeva sute,o nebunie nu am cuvinte , de fapt nu pot reda in cuvinte cum a fost.Voi ce o aveti stiti mai bine.
Ei toate bune si frumoase , si acum mai face ceva floricele dar putine , in schimb au cazut toate bobitele ei si m-a umplut de altoiase nici si proaspete.
Ce sa fac? le pot rupe sa o las cu florile?
O pot inmulti si din altoaiele rupte?
poate imi dati ceva sfaturi
MULTUMESC ANTICIPAT :* zi buna tuturor
Incerc sa pun si ceva poze dar nu stiu daca voi reusi
 

fixpix

Active Member
Buna Nico,
De 20 de ani? WOW.
Daca prin "altoaie" intelegi pui iesiti din semintele cazute, normal ca sunt pui independenti deci ai mai multe plante. Le poti scoate usor din pamant sa nu rupi radacina si le poti planta in alte ghivecele pana mai cresc. Paharele de iaurt cu gaura jos sunt numai bune.
 

nicolet

Member
Buna,
Multumesc de sfat,dar.............nu, nu sint puisori din seminte,sint doar altoaie tinere pe crengute, foarte multe.
Uneori ma gindesc ca este unul din motivele pentru care toate bobitele au cazut de verzi.....si acelasi motiv pentru care nu mai tine toate florile
Nu stiu cum sa pot pune poze aici sa o si poti vedea
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nicoleta cred ca planta ta a crescut mult in lateral.
Daca as fi in locul tau as lega lastarii de un tutore (n-as mai tunde-o ca e suficient de ramificata), i-as schimba pamantul cu unul proaspat si de buna calitate si i-as pune un ghiveci 1-2 masuri mai mare.

Am avut si eu Murraya pana s-a facut cat un pom si am dat-o din lipsa de spatiu. Este o planta minunata.
 

nicolet

Member
Buna,
Asa si eu m-am gindit, dar parca nu ma lasa sa o mut in alt ghiveci, tot creste si are mai mereu flori.O tot urmaresc si daca observ ca sta putin pe loc o schimb.
Daca umblu la ea mi-e cam teama sa nu se supere.Toata iarna ne-a imbatat cu mirosul ei
 

nicolet

Member
cam asa a tot fost


vad ca imaginea mea nu se mareste, dar mai incer
sigur ceva nu fac bine dar este.......super programul
multumesc multumesc
 
Sus