Murraya exotica

lucia_lucia

Member
nici ai mei nu sunt departe de 2 ani asa ca nu stiu ce sa mai cred :D

si stati sa vedeti ca mai am doi puiuti de murraya care i-am pus putin mai devreme si sunt destul de mititei si deja se zaresc cativa bobocei

poze nu am cum sa va arat deoarrece nu pot sa-mi descarc pe calculator :( dar pot sa va zic ca cei mic deabea au 10 cm
 
Ultima editare de un moderator:
D

dyayzh

Guest
Eu am avut vre-o 5 plante de diferite marimi de murraya. Tuturor la un moment dat le-au cazut brusc frunzele. Unde am gresit? Oricum, nu mai incerc. :(
 

albela

Active Member
Si la voi creste murraya in disperare? Eu nu stiu pe unde sa o mai intind ... si face niste vite groase si cam rigide daca apuca sa creasca putin mai mult e si cam greu de rasucit pe vreun suport ceva....
 

Luciana35

Member
Poate ai udat-o prea tare, Dyayzh, eu o am de vreo 4 ani, si de multe ori uit sa o ud, nu a pierdut nicio frunza si infloreste tot timpul. E pusa intr-un vas mic si creste foarte incet, banuiesc ca din cauza ca infloreste permanent.
Albele, a ta infloreste?
 

albela

Active Member
Da, a facut cateva floricele mai la inceputul verii cand era micuta, acum nu mai face. Trebuie udata mai putin? Eu o ud de cate ori se usuca pamantul, adica aproape zilnic, ca e afara in soare si cu caldurile astea se usuca imediat.
 

Luciana35

Member
Nu stiu ce sa zic. Eu cred ca a mea infloreste permanent pentru ca are vas mic, de asta imi este si frica sa o mut. Iar de udat eu o ud odata la cateva zile si cantitatea de apa e mica fiind vasul mic.
 

Sash

Active Member
Si a mea are o perioada acuma de nu se mai opreste din crescut... dar flori face insa numai la baza, pe crengutele vechi...
 

magda

Active Member
Moderator
Nu cred ca are ceva cu tine. De exemplu eu nu o pot tine decat la servici. Acasa stagneaza sau chiar moare. La servici nu are probleme chiar daca e in plin soare sau putin umbrita. Am avut 6-7 puiuti pe care i-am transplantat acasa si am ramas cu 3 plantute pe care le tin ascunse printre alte plante mai mari pe o masa in curte.Asta e. Incearca sa cresti una la servici - poate acolo ii convine :D .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce ciudatenie :eek: cu asezatul lor.
Eu am una mica-mica dar voinica.Vreo 15 boboci dar numai doi deschisi.De vreo doi ani nu creste aprope de loc in inaltime dar e floricioaaaaaaaasa nevoie mare :)
Sa-mi traiasca si sa creasca,nu-i asa? :rofl: :rofl: :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
A mea cea batrana creste tare dezordonat asa ca as vrea sa numai creasca asa mult din lipsa de spatiu :( . Imi pare rau si sa o frezez pt. ca e tare smechera - cum incepe sa creasca lastarul apar si bobocii florali.
 

poxicuta

Active Member
murraya

trebuie sa ne bucuram cand murraya este dwarf pentru ca este infloritoare, eu am una pitica si infloritoare si una inalta de 1,5 m care nu a facut nici o floare, o tin pe post de planta verde!
 
Sus