Muscate pe balcon - partea a II-a

tama

Member
la mine muscatele nu sunt arse,in schimb fucsiile care stateau fix langa ele au ceva ciuperca :cry:

eu le ud dimineata devreme si le umplu farfuriile cu apa,iar seara sunt uscate ca si cum nu ar fi fost udate de o saptamana :(
 

LauraT

Member
Daisy planta din mijloc este Lampranthus Roseus si iubeste tare mult soarele asa ca se impaca bine cu muscatele ;-)
 

popescu gp

Well-Known Member
Le am de cativa ani de la Gommer,pe langa altele care nu au inflorit vreo data dar se lungesc desi nu sunt curgatoare;am sa le scurtez sever anul acesta sa vad ce va iesi;ori,ori.
 

LauraT

Member
daisy111 a spus:
Multumesc mult pt raspuns! :hug: E tare frumoasa!Se prinde din seminte?
Eu am cumparat un ghivecel si le-am inmultit din butasi ,ca sa zic asa , direct in pamant,din seminte nu stiu :?
D-le Popescu foarte frumoase si deosebite muscate ,sa va traiasca :D
 

tama

Member
fff frumoase muscatele.
cea trandafir imi place fff mult. as vrea si eu, dar cand ma gandesc ca vine iarna si nu am unde sa le tin, ma apuca groaza.
le tin intr-un hol inghesuite, iar muscatele ... in camara :(

anul asta, fiind siguri ca terminam casuta, m-am hazardat si am comandat destul de multe perene pe care deocamdata le tin in ghivece :(
acum voi"defrisa" un colt din curte si le pun acolo pana primavara viitoare cand sper eu, sa amenajam macar jumatate de curte :visator:

mi-au inflorit muscatele crete
http://tamma.sunphoto.ro/flori_2012/pagina17
 

popescu gp

Well-Known Member
Tama foarte frumoase;dar nu stiu de ce le spui crete,cand unele sunt englezesti si altele sunt zonale.Poate gresesc eu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt foarte frumoase.Cind pui la prins? :p

Eu am transferat toate ghivecele,jardinierele etc la umbra si semiumbra.Nu am crezut vreodata ca la mine acestor flori va trebui sa le gasesc un spatiu unde altadata puneam ...hoste,hortensii,bla-bla :suparat:
 
Sus