Muscate pe balcon - partea a II-a

tama

Member
frumoase :clap: :clap:
si ale mele incep sa infloreasca
http://tamma.sunphoto.ro/flori_2012/pagina6

anul asta au inflorit mai tarziu, dar nu stiu din ce cauza :(

oricum, iarna asta le-am tinut in alta parte decat le tineam deobicei si se pare ca nu le-a priit, si am si pierdut vreo 3-4 :cry:
de coafat, la fel le-am coafat mai tatrziu-de obicei prin feb le coafam si-n martie pe la sf le dadeam afara. acum le-am coafat pe la sf lui martie, chiar cand le-am dat afara
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
cretu carmen a spus:
[poza-l:29yemfex]http://desmond.imageshack.us/Himg268/scaled.php?server=268&filename=fotografie0038n.jpg&res=landing[/poza-l:29yemfex]
astea sunt domnisoarele mele, mai am una care era in alta parte, un rosu aprins, dar anul asta a fost lenesa, de fapt, e mezina, abia e pui :visator:
popescu gp a spus:
Frumos inceputul Carmen;la cat mai multe floricele la ele.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Azi a fost prima data cand am vazut genul asta de muscata,frunza este ca la muscatele zonale,floarea foarte mare,si totusi e curgatoare.E noua in serele celor care o produc.
 

popescu gp

Well-Known Member
S-au scos fel si fel de combinatii intre zonale,curgatoare si englezesti,asa ca sa ne asteptam la fe lsi fel de frumuseti,dar nu stiu daca sunt rezistente si-si pastreaza calitatile( vezi cu asa zisa galbena de la Bakker).Felicitari celor ce au expus muscatele frumoase pana acum.
 

leonora

Active Member
Asa este, sunt atatia hibrizi pe piata si din ce am observat, influenteaza nuanta florii si pamantul in care le plantam, cum le tratam fata de cei de la care cumparam florile.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna , am si o mica intrebare poate cineva stie , am o muscata care nu a mai fost tunsa de 2 ani , chestia e ca nu arata rau , dar ma tot gandesc sa o cresc ca si copacel daca tot ii place asa de mult la mine ?

S-a mai incercat asa ceva pana acum ?
 

adite

Active Member
In Baumax am vazut muscate facute copacei. Nu m-am uitat cu atentie, dar am remarcat forma si pretul mare. :eek: Nu-l mai retin, dar era mare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am vazut si eu alea , dar sunt altoite din ce am vazut( in caz ca am vazut bine) dar forma e mai aiurea , nu e naturala la o muscata :D
 

Camik

Active Member
Foarte frumoase muscatele voastre fetelor.
Am si eu cateva inflorite,ce a mai ramas ...
 
Sus