Muscate pe balcon - partea a II-a

geodezia

Well-Known Member
au si ale mele 2 saptamini de cind sunt afara si vad ca le merge bine
az dimineata iar bruma usoara
 

popescu gp

Well-Known Member
Timpul mai racoros ,dar umed le prieste ,dar sa nu fie bruma,sau udate pe frunze seara cand este mai rece se pateaza frunzele.
 

helisananca

Member
Daaa anul trecut am observat treaba cu udatul pe frunze...la inceput nestiind udam de sus cu sticla si pe urma mi se ardeau frunzele ude ....am inceput sa le ud pe urma mai grijuliu direct pe pamant...cu toate ca sunt rezistente au si ele cateva chitibusuri...
 

atina

New Member
Eu aseara am pus in jardiniere muscatele ce le-am cumparat de la Baumax.
Le-am udat si pe frunze, caci nu puteam, sunt micutze, au ramas afara peste noapte, oare le-au afectat?
Au fost 2 grade azi noapte la Cluj.
 

helisananca

Member
daca vremea se incalzeste rapid o zi nu se pune insa daca este frig in continuare ....nu prea e ok....ale mele au stat si la 2 si la 9 si la 0 insa au prins doar cate o zi dupa care cald si soare....au infrunzit mai greu din cauza ca le-am scos cam devreme insa cu cat vremea se incalzeste cu atat cresc si ele mai repede.
 

atina

New Member
ms, atunci le voi duce in casa in seara aceasta si dimineata cand plec la servici le voi scoate iarasi afara si va bate soarele pe ele :D
 

helisananca

Member
Da nici sa le plimbi nu e bine...incearca sa le lasi intr-un loc..daca nu ai loc in casa lasa-le afara insa incearca sa le protejezi in zilele friguroase
 

atina

New Member
A fost frig azi noapte la Cluj.
-1 grade :(
Pana la urma, muscatele au ramas afara peste noapte dar au fost protejate. ;-)
Sper ca nu au fost afectate, m-am uitat la ele azi dimineata si cred ca erau ok. :D
Vad cand ajung acasa de la servici. :astept:
 

atina

New Member
Trebuie sa recunosc ca mi-am cumparat niste muscate rezistente la frig :)
Nu au fost afectate de loc, saracutele :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Am luat din Praktiker, reduse, la 2 lei bucata aceste trei muscate:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Muscate
Pe etichete scrie Grandiflora, Cola, Orange, respectiv Lemon. Nu am gasit insa poze cum ar trebui sa arate aceste soiuri, aveti idee cam cum ar trebui sa fie?
 

laural

Well-Known Member
Nu stiu sa-ti spun :? dar arata bine si la pretul esta....super ! O sa fie o surpriza placuta cand infloresc :giggle:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Corina, le-ai gasit acum la preturile astea? Ca m-as duce si eu maine sa ma uit dupa ceva muscate...
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, Mada, doua am luat ieri, una saptamana trecuta. Erau reduse. Aici mai erau si din cele curgatoare si altele zonale, toate reduse, la diverse preturi, dar cele mai multe erau acestea grandiflora.
 

atina

New Member
Sa te bucuri de ele sa creasca mari si sa faca multe multe multe multe multe floricele !!! :D
Si ale mele au mai crescut de cand le-am achizitionat desi erau cam micute.
Treptat am inceput sa le administrez si ingrasamint.
 

kerkyra

Well-Known Member
Atina, ai tot din acestea? Cum infloresc?
Sper sa traiasca, TOT ce am cumparat, de muscate vorbesc, fie din magazin, fie de pe la targuri si expozitii, au murit. Cred ca au fost cumva fortate, nu le-a priit schimbarea de sol... nu stiu ce sa zic.
Nu acelasi lucru s-a intamplat cu cele luate de la fete.
 

atina

New Member
Nu din pacate nu am asa, eu m-am cam grabit cu achizitionarea muscatelor in sensul ca le-am luat pe la sf. lunii martie de la Baumax, sunt din cele simple, rosii,(sper) curgatoare. Au fost 10 buc. zis asa intr-un cofrag, la 17,99 lei.
In general eu prefer cumpararea plantelor mici, sa se poata adapta in jardiniera s-au in gradina.
Da, cam toate florile sunt fortate, si eu sunt patita cu ele.
Ani la rand mi le inmulteam eu, dar din pacate anul acesta nu prea am avut timp.
Imi pare rau ca nu pot (adica nu ma prea stiu) sa pun niste poze cu gradinuta mea facute acum 2 zile.
 
Sus