Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
si eu am scos acu vreo 2 zile cateva flori in balcon( kalanchoe, schlumbergera, hoya....) si vad ca n-au nimic. trandafirii pitici au stat toata iarna in balconul inchis dar nu cu termopan, au facut fainare, da-i tratez si sper sa scape.ar fi pacat dupa ce m-am chinuit cu ei toata iarna sa-i pierd.m-a luat valul si am deviat de la subiect, scuze.
 

adrianam

Well-Known Member
E frumoasa Cornelia, la noi inca nu am vazut mucate in magazine.

Am scos si eu de cateva zile primele ghivece cu muscate afara pe balcon.
Mai am insa de adus din boxa inca vre-o 15 ghivece cu muscate si fuchsii, asa ca o sa am de lucru maine!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Varietatea nu e deosebita in sensul ca vara se produce si la noi destul de multe astfel de plante (cea luata de mine e adusa din Olanda). Unele se vand chiar in piata la preturi nu prea mici. Insa mi-a placut planta asta pentru ca are flori enorme, a crescut compact si e foarte sanatoasa. Alea produse la noi sunt pline de musculite albe. Va spun din experienta. Din cauza blestematelor astora am renuntat eu la frumusete de muscate. Acum sper sa n-o iau de la capat.
 

olivia31

Member
Tin muscatele in balcon (inchis) pe sud. Le bate soarele de dimineata pana pe la 3. Pe timpul iernii temeperatura a scazut peste noapte si pana la 8 grade dar nu au avut nimic, dimpotriva. Toate sunt foarte bine crescute, au tulpini groase, multi lastari, frunze uriase si dese. Sunt toate sanatoase si voinice. Si pline de boboci. Au facut primele flori inca de acu o luna. Cea curgatoare (rosie) a facut toata iarna flori si face in continuare. Am tot felul de culori si combinatii. Florile lor sunt mari si bogate. Le-am mai si tuns si am pus lastari care vad ca s-au prins. Le merge bine. Deja nu mai am loc in balcon. Muscatele sunt mandria mea. Cu ele am inceput pasiunea pentru plante acum cativa ani. Mi se par a fi printre cele mai nepretentioase plante pentru ca eu nu am avut probleme cu ele deocamdata. Nu reusesc sa inserez o imagine in mesaj. Nu stiu cum sa procedez.
 

Hariclea

Member
Eu am scos de ieri muscatele pe balcon, afara, le-am tuns si curatat de frunze uscate... sper sa le fie bine :mrgreen:
 

adrianam

Well-Known Member
Olivia, am modificat eu adresa pentru a aparea direct albumul cu muscate.

Sunt frumoase, intr-adevar. :D
 

lili

Member
Draga Olivia!!!!....poti fi mandra
.....ai niste muscatele pe cinste :wink: :clap: Iar ce tine de dorinta ta (noi varietati)....vom avea grija pe viitor :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ale mele mai firave :oops: .....le-am scos si pe ele afara.Sper ca le va place mai mult :D
 

ami

Member
Muscata rosie...
:oops: Pot indrajni sa cer si eu un lastarel de muscata curgatoare rosie? :oops:
Pot oferi grena batut,roz-ciclam batut si roz simplu
Mai vrea cineva sa-mi dea si alte culori :rofl: :rofl: :rofl:
Glumeam :wink:
 

Leanna

Member
:D Au inflorit si la mine doua muscate,cam fragile dar totusi cu floare

sigur ca nu se compara cu ale Oliviei :D Bravo Olivia!
 

blueheart_d

Member
foarte frumoase muscatele voastre Olivia si Leana. mie inca mi-e frica sa le scot afara ca se face tot mai frig la noi, dar am cumparat una mica de tot si am s-o obisnuiesc direct in balcon ( nu e inchis si sunt cu vreo 3-4 grade mai mult decat afara). nici nu stiu ce culoare e, dar astept sa inflorasca boboceii.
 

olivia31

Member
Multumesc mult pentru aprecieri :D La mine se pare ca le-a priit frigul. Am balconul inchis dar toata iarna a fost frig. Noaptea au fost dati cand cobora si pana pe la 8-10 grade (cand afara erau -5). Lasam usa deschisa sa intre caldura din casa dar au inceput sa se dezvolte bine inca din ianuarie. Cea rosie curgatoare a avut tot timpul boboci dar mai putini. Acum a explodat :D In ultimii 3 ani le tineam iarna la altcineva ca nu aveam loc si nu le mergea bine. Acum la mine le place vad :D Dar le si fertilizez regulat si nici mie nu-mi vine sa cred ce bine s-au dezvoltat... Cred ca am aproape 30 de ghivece si tin foarte mult la ele pentru ca imi bucura sufletul. Imi cer scuze pentru lungimea mesajului si pentru entuziasmul meu... :oops:

http://s274.photobucket.com/albums/jj275/olivia31mjd/
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai ai si de ce sa fii entuziasmata :D .La mai multe(daca vrei si-ti plac) si mai frumoase :D
 
Muscatele taratoare sunt acelasi lucru cu cele curgatoare :? :? Am gasit seminte si din sase cate erau in plic au rasarit cinci, dar de una nu sunt sigura ca este viabila. Celorlalte le-a dat al doilea rand de frunze :wink: :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus