Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

taia

Active Member
"Boala" asta cu semintele ma cam chinuie si pe mine.In fiecare an spun ca nu mai iau,si nu ma pot abtine.Sunt destul de ieftine rasadurile primavara,si parca nu prea merita bataia de cap cu semanatul.Dar mi-am dat si o explicatie : cum iarna nu prea am de lucru,trebuie sa-mi fac.
 

nick1971

Active Member
eu anul trecut am avut o nebunie de era apartamentul plin de paharele si am zis gata, nu merita, dar anul asta tot am luat cateva, mai mult din cele care se insamanteaza direct :)
 

belisima

Well-Known Member
serbo a spus:
Am avut dar nu in anul in care le-am insamantat. Cam dupa 2 ani pot spune ca sunt plante in toata regula. Daca vrei poti pune acum pentru anul viitor
serbo,daca ai gradina,pune plantutele asa mici cum sunt in gradina,o sa ramai uluita dupa vreo 2 3 luni,vor fi mari si pline de flori,ale mele sunt numai din seminte,toamna le mult in pet uri de 5 litri!
am avut cateva care si au pastrat florile toata iarna si chiar si acum sunt pline de flori :eek: printre seminte sunt cateva soiuri foarte florifere
 

serbo

Member
Sa stii ca o sa incerc. Am mai auzit de varianta cu muscatele in gradina si toata lumea spune ca se fac mai frumoase decat cele din ghiveci dar nu am avut curaj. Oare sa le scot acum sau sa mai astept sa se mai incalzeasca?
 

belisima

Well-Known Member
eu le-as scoate...sa stii ca se vor inrosi ,innegri frunzele in primele zile,apoi vor da frunzulite noi :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cand am tuns o muscata in primavara trecuta am infipt 2 butasi intr-un strat in gradina, ca mi-a fost mila sa-i arunc. Si s-au descurcat foarte bine, nici nu ma asteptam, apa au primit putina, dar au avut vointa sa traiasca :wink:
 

Manu27

New Member
Bun gasit! Sunt mai noua pe forum ... adica am stat si am citit pana acum :oops: M-am decis destul de greu sa ma si inscriu ...
Muscate am si eu de foarte multi ani prinse atat din rasad, din lastari cat si din seminte si sunt multumita de toate metodele.
Muscatele din ghivece si jardiniere sunt pe terasa de vreo 3 saptamani si cam tot de atunci sunt plantate in gradina cele care sunt in fiecare an acolo si care ierneaza in pivnita.
Bineinteles ca nu m-am putut abtine sa nu mai cumpar, asa ca m-am imbogatit cu cateva rasaduri de muscate curgatoare.
Toate sunt in regula, au trecut cu bine peste iarna si au rezistat si vremii capricioase in ultimele zile.
 

Ninutza

Member
Si eu le am de vreo 3 saptamani afara, le-a mai zapacit vantul, insa muscatele sunt rezistente. Mi-au inflorit doar cateva, iar celelalte sunt pline de boboci.
 

MASCHA

Active Member
Am primit muscatele de la fuchsia.be ,le-am facut repede o poza de grup
Sunt tare incantata de ele,nu se compara cu cele de la Gommer.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus