Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oliviaaaaaaaaa!!!Tu vrei neaparat sa ne redirectionam preferintele cind vedem atitea frumuseti la tine? :D
 

olivia31

Member
:rofl: De ce nu? Daca se poate. Sunt niste plante minunate si usor de ingrijit. De-abia astept sa apara si pe la florarii sa-mi mai imbogatesc colectia de culori. Am facut azi o vizita pe la 2 sere... dar e prea devreme... :( Mai am de asteptat vreo luna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ehh,pentru asta miine o sa fac o poza unei muscate englezesti cu floare grena care sta sa se deschida :D .Sper sa-ti placa :oops:
 

olivia31

Member
Da, e intr-adevar deosebita! Nu sunt familiarizata cu aceasta varietate. Are frunzele si bobocii altfel. Am avut doar muscate clasice romanesti si curgatoare. Au aparut la Praktiker lastarei prinsi de muscate curgatoare... dar doar rosii. Aveau rafturi intregi... Astept culori mai variate cand se mai incalzeste. Si n-am rabdare :D
 
D

dyayzh

Guest
Si eu am una frumusica cam ca a ta Gabiutza..se mareste dar nu infloreste :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oooooooooooo.draga de tine :D .O sa-ti infloreasca stai cuminte!Este prima care face asa ceva.Restul sunt semi-amortite inca dupa iarna asta.Abia isi trag rasuflarea :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Azi in piata am vazut deja muscate de vanzare.Era una englezeasca ,un visiniu inchis....superba!
 

blueheart_d

Member
Gabiuta, prima oara am vazut o muscata precum a ta acum cateva zile in Ungaria. avea niste flori visinii superbe si formatul este total altul fata de cele obisnuite. pacat ca n-am apucat sa o si cumpar.
 

roxy

Member
fetelor, daca ati tuns muscatele curgatoare va rog puneti niste poze cu noua coafura. trebuie sa le tund si eu si nu stiu cat sa tai din ele :(
 

olivia31

Member
La multi ani tuturor iubitoarelor de flori, surorilor, fiicelor, prietenelor, vecinelor :D Sa fiti frumoase si sa va traiasca florile (plantele si familia)!
 

roxy

Member
multumesc mult olivia. ma gandeam ca daca le tai prea scurt nu mai au timp sa creasca si sa infloreasca.
 

roxy

Member
mi-a mai inflorit o muscata care anul trecut era asa . ar fi bine daca ar ramane cum e acum :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si muscatele "normale","clasice" ar trebui tunse acum daca nu s-au taiat in toamna :? .
 

Simona D.

Member
Si eu am cateva muscate, dar nu-mi dau seama cat ar trebui sa tai din ele :? Sunt goale la baza, sa tai acolo undeva?
 

Floria

Active Member
Sa le lasi cel putin un nod. Daca se poate doua sau trei randuri este perfect, avand posibilitatea sa lastareasca.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus